Oznámil to nyní Sportovní arbitrážní soud, který na konci ledna potrestal sedmnáctiletou závodnici čtyřletým zákazem startů za pozitivní dopingový test na ruském šampionátu v prosinci 2021. Informovala o tom BBC.
Podle zveřejněného dokumentu předepisovali léky a doplňky Valijevové lékaři Adamov, Šumakov a Šveckij z ruské lékařské a biologické agentury.
Valijevová měla v prosinci 2021 na ruském šampionátu pozitivní test na trimetazidin. Po zveřejnění dopingového nálezu během olympijských her 2022 v Pekingu se hájila tvrzením, že se jí zakázaná látka do těla dostala náhodou z dědečkových léků.
Ruský tribunál začátkem loňského roku rozhodl, že závodnice nenese za kauzu žádnou vinu. Proti tomu se ke sportovní arbitráži odvolaly světová i ruská antidopingová agentura. „Dopování dětí je neodpustitelné,“ uvedla dříve WADA.
Její generální ředitel Olivier Niggli dal tento týden najevo, že se mu nelíbí, že skuteční viníci v dopingové kauze potrestáni nebyli.
„Je jasné, že tento případ má velmi nepříjemnou pachuť, když vidíte, že se rozhodli raději obětovat sportovce, místo aby ukázali, kdo jí s dopingem pomáhal,“ citovala Niggliho BBC.
Valijevová přišla o evropský titul z roku 2022 a čtvrté místo z individuální olympijské soutěže v Pekingu. Na definitivní úpravu výsledků soutěže družstev, v níž pomohla Rusku ke zlatu, se stále čeká.
Z her byla Valijevová diskvalifikována a ruský výběr se propadl na bronzovou příčku za USA a Japonsko. Těsně za ním zůstala po rozhodnutí mezinárodní federace ISU čtvrtá Kanada, která se ale proti tomu odvolala.
Ruská krasobruslařka, která brala od třinácti let celkem 56 léků a doplňků, nedávno dostala sedmnáctiletý zákaz startu za pozitivní dopingový test na ruském šampionátu v prosinci 2021. Tato informace byla oznámena Sportovním arbitrážním soudem. Podle zveřejněného dokumentu jí léky a doplňky předepisovali lékaři Adamov, Šumakov a Šveckij z ruské lékařské a biologické agentury.
Krasobruslařka měla pozitivní test na trimetazidin během ruského šampionátu v prosinci 2021. Po zveřejnění dopingového nálezu během olympijských her 2022 v Pekingu tvrdila, že se zakázaná látka dostala do jejího těla náhodou z dědečkových léků. Ruský tribunál na začátku loňského roku rozhodl, že závodnice nenese za kauzu žádnou vinu, ale světová i ruská antidopingová agentura se proti tomu odvolaly.
Generální ředitel WADA Olivier Niggli dal tento týden najevo, že se mu nelíbí, že skuteční viníci v dopingové kauze nebyli potrestáni. Valijevová přišla o evropský titul z roku 2022 a čtvrté místo z individuální olympijské soutěže v Pekingu. Na definitivní úpravu výsledků soutěže družstev, ve které pomohla Rusku k zlatu, se stále čeká.
Z her byla Valijevová diskvalifikována a ruský výběr se propadl na bronzovou příčku za USA a Japonsko. Těsně za ním zůstala po rozhodnutí mezinárodní federace ISU čtvrtá Kanada, která se ale proti tomu odvolala. Dopingové skandály jsou stále velkým problémem ve světě sportu a je důležité, aby byly řešeny spravedlivě a důsledně.