Mezinárodní olympijský výbor ztrácí sponzory kvůli korupčním skandálům.

Mezinárodní olympijský výbor ztrácí sponzory kvůli korupčním skandálům.

Jak velkou částkou Panasonic, jenž je jedním z 15 takzvaných top sponzorů, MOV přispíval, není známo.

Celkově během čtyřletého cyklu olympijský výbor od sponzorů dostává více než dvě miliardy dolarů (45 miliard korun).

Výrobce elektroniky Panasonic je partnerem MOV od roku 1987 a od roku 2014 rozšířil své působení i na paralympijské hnutí.

V prohlášení důvody ukončení partnerství firma nespecifikovala, uvedla pouze, že se týkají „vyhodnocení toho, jak by se sponzoring měl vyvíjet“.

Mezi patnáctku hlavních sponzorů MOV patří ještě další dvě japonské společnosti, automobilka Toyota a výrobce pneumatik Bridgestone.

Minimálně Toyota podle informací agentury AP také plánuje smlouvu s olympijským výborem ukončit, nicméně oficiálně tuto informaci nepotvrdila.

V roce 2015 označil MOV kontrakt s Toyotou za svou nejvyšší sponzorskou smlouvu v hodnotě 835 milionů dolarů (nyní 19 miliard korun).

Podle médií není automobilka spokojená s tím, jak olympijský výbor sponzorské finance distribuuje.

Japonští sponzoři se podle AP od olympijského hnutí odvracejí nejspíš kvůli olympijským hrám v Tokiu, jež se vinou covidu-19 konaly místo v roce 2020 o rok později.

Vzhledem k trvající pandemii byly hry v bublině bez účasti diváků a provázely je zvýšené náklady a korupční skandály.

Za pořádání olympijských her v Tokiu utratilo Japonsko oficiálně 13 miliard dolarů (295 miliard korun), z čehož minimálně polovinu tvořily veřejné finance.

Z vládního auditu nicméně vyplynulo, že skutečná cena byla dvojnásobná. MOV přispěl částkou 1,8 miliardy dolarů (přes 40 miliard korun).

Dalšími top sponzory MOV jsou společnosti ABInBev, Airbnb, Alibaba, Allianz, Atos, Coca-Cola, Deloitte, Intel, Omega, Procter & Gamble, Samsung a Visa.

Japonsko mělo dříve na olympijském sponzoringu významný podíl, ale nyní se MOV při hledání partnerů obrací více do Číny a zájem je také z Blízkého východu a Indie.

V olympijském cyklu končícím hrami v Tokiu měl MOV příjmy 7,6 miliardy dolarů (172 miliard korun).

Čísla pro následující cyklus do her v Paříži dosud nebyla zveřejněna. Očekává se, že příjmy od top sponzorů vzrostou ze současných dvou na tři miliardy dolarů (68 miliard korun).

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nedávno čelí problému se sponzory, když jedna z jeho hlavních partnerů, společnost Panasonic, oznámila ukončení svého dlouholetého partnerství. Tato zpráva přichází v době, kdy se MOV potýká s korupčními skandály a rostoucí nejistotou ohledně financování.

Panasonic je jedním z 15 hlavních sponzorů MOV a od roku 1987 spolupracoval s olympijským výborem. Od roku 2014 se rozšířil i na paralympijské hnutí. Přesná částka, kterou Panasonic přispíval, není známa, ale celkově během tříletého cyklu MOV dostává od svých sponzorů více než dvě miliardy dolarů.

Další japonské společnosti, jako automobilka Toyota a výrobce pneumatik Bridgestone, jsou také mezi hlavními partnery MOV. Zprávy naznačují, že i Toyota může plánovat ukončení své smlouvy s MOV kvůli nespokojenosti s distribucí sponzorských financí.

Olympijské hry v Tokiu, které byly kvůli pandemii covidu-19 posunuty o rok z roku 2020 na rok 2021, byly provázeny zvýšenými náklady a korupčními skandály. Japonsko utratilo oficiálně 13 miliard dolarů za pořádání her, ale podle vládního auditu skutečná cena byla dvojnásobná.

MOV má další top partnery jako ABInBev, Airbnb, Alibaba, Allianz, Atos, Coca-Cola, Deloitte, Intel, Omega, Procter & Gamble, Samsung a Visa. Japonsko se stále snaží najít nové partnery pro olympijský sponzoring, obrací se více do Číny, Blízkého východu a Indie.

Přestože přesné částky pro následující olympijský cyklus do her v Paříži nebyly zveřejněny, očekává se, že příjmy od top sponzorů vzrostou na tři miliardy dolarů. MOV se tak musí snažit udržet si své partnery a zajistit stabilní financování pro budoucí olympijské hry.