Ruská hvězda pokračuje v sebedestrukci před kamerami a děsí nás děti

Ruská hvězda pokračuje v sebedestrukci před kamerami a děsí nás děti

Dlouhé roky patří do elitní světové desítky, jenže ve chvílích, kdy jde o všechno, zůstává pravidelně za očekáváním. Na grandslamech se mu nedaří, což se v průběhu posledních let stále výrazněji podepisuje na jeho psychice.

Andrej Rubljov je mezi ostatními tenisty mimo kurt oblíbený pro svou pohodovou a nekonfliktní povahu, na okruhu nemá nepřátele. Když se ale na dvorci ztratí v negativních emocích, mění se v uzlíček nervů. A potom schytává tvrdou kritiku.

V úterý překvapivě prohrál na pařížské „tisícovce“ ve dvou tie-breacích s Argentincem Franciscem Cerundolem a během zápasu vyděsil fanoušky dalším ze svých „blackoutů“.

Raketou se třískal do kolena tak silně, až si přivodil tržnou ránu. Záběry oběhly sociální sítě a vzbudily vlnu pohoršení.

„Tohle už není vtipný meme, ale zdroj vážných obav. Tohle je očividně hlubší problém a žádá si pomoc sportovního psychologa,“ uvedl známý tenisový novinář Jon Wertheim a zamyslel se nad tím, zda by podobně násilné chování nemělo do budoucna v tenisových pravidlech znamenat přísnější trest, než jakým je pouhé varování.

Pod jeho příspěvkem se rozhořela plamenná diskuse, vícero lidí v ní poukazovalo na to, jak chování Rubljova děsí jejich děti. 

„Jeho chování je zdrojem obav už nějakou dobu a nic se nezměnilo. Dívala jsem se na to se svou neteří, je jí dvanáct a miluje tenis. A tohle ji opravdu vyděsilo. Vím, že Andrej nechce nikoho strašit, ale už je nutné, aby to řešil,“ napsala jedna z uživatelek sociální sítě X.

Paříž je letos s řáděním sedmadvacetiletého Rusa pevně spojená.

Podobný úlet předvedl i na grandslamovém Roland Garros. Ve třetím kole si v duelu s Italem Matteem Arnaldim neodpustil několik vzteklých scén na hraně psychického zhroucení a zničil vlastní naděje na úspěch.

Během utkání se surově se mlátil raketou, několik jich zničil, kopal do lavičky a hádal se s rozhodčí, přičemž se jí s rukou na jejích zádech snažil přimět k novým kontrolám stopy míčku, přestože už sudí dávno rozhodla.

Někdejší britský tenista Tim Henman potom označil Rusovo chování jako „sebedestrukci“.

„On opravdu zničil sám sebe. Může se stát, že se člověk naštve, ale pak musí reagovat a říct si: Okej, vypustil jsem frustraci ven, teď musím začít hrát tenis. U něj to ale nepřišlo,“ řekl Henman. Rubljovovo „šílenství“ tehdy překvapilo i slavného bouřliváka Johna McEnroea. 

„Totálně se mu to vymklo. O bláznění na kurtu něco vím, ale vy musíte vědět, kdy je čas dát si zpátečku,“ prohlásil Američan.

Rubljov se poté kál: „Jsem naprosto zklamán sám sebou a tím, jak jsem se choval a jak jsem hrál. Nepamatuji se, že bych se někdy choval hůř.“ 

V létě se pak v rozhovoru pro Tennis Majors svěřil s tím, že několik let bojuje s depresemi. „Trpěl jsem. A v této sezoně jsem pocítil, že už nejsem schopen se kontrolovat. Začal jsem vybuchovat,“ uvedl a pochvaloval si zlepšení.

„Stávalo se mi to na kurtu čím dál víc, v normálním životě dokážu zůstat klidný. Teď se ale pár měsíců cítím lépe a lépe,“ dodal sedmý hráč světa s optimismem, který se ukázal jako předčasný.

Andrej Rubljov, ruská tenisová hvězda, dlouhé roky patřil mezi elitní světovou desítku. Jeho pohodová a nekonfliktní povaha ho učinila oblíbeným nejen mezi ostatními tenisty, ale i mezi fanoušky. Avšak v posledních letech se na jeho psychice začaly projevovat negativní emoce, které ho postupně začaly ovlivňovat i na kurtu.

V nedávném zápase na pařížském turnaji French Open Rubljov prohrál ve dvou tie-breacích s Argentincem Franciscem Cerundolem a během zápasu se dostal do stavu, kdy se v negativních emocích ztratil a začal se chovat agresivně. Raketou se třískal do kolena natolik silně, že si způsobil tržnou ránu. Tento incident vyvolal vlnu pohoršení a obav mezi fanoušky.

Mnozí se zamysleli nad tím, zda by podobné násilné chování mělo být v budoucnu tvrději potrestáno. Rubljovovo chování začalo děsit i děti, což vyvolalo diskusi o tom, zda by měl tenista vyhledat pomoc sportovního psychologa.

Podobné chování Rubljova bylo pozorováno i v jiných zápasech, kde se projevovalo agresivními gesty a slovními útoky na rozhodčí. Mnozí tenisoví experti a bývalí hráči označili jeho chování za sebedestrukci a varovali ho, že musí najít způsob, jak se s negativními emocemi vyrovnat.

Rubljov sám později přiznal, že trpí depresemi a bojuje s emocionální nestabilitou. Tvrdí, že se snaží zlepšit svou kontrolu nad emocemi a chováním, ale stále má problémy udržet klid na kurtu. Doufá v postupné zlepšení své psychické pohody a schopnosti kontrolovat své emoce.

Celá situace kolem Andreje Rubljova ukazuje, jak důležité je nejen fyzické, ale i psychické zdraví sportovců. Tenis je náročný sport, který klade velký tlak na psychiku hráčů. Je důležité, aby sportovci měli možnost vyhledat pomoc a podporu v případě potřeby, aby mohli efektivně zvládat stres a emocionální výkyvy spojené s výkonem na profesionální úrovni.