Spojení „Ty brďo“ během utkání o bronz s Francií několikrát zopakoval v televizním přenosu v roli spolukomentátora Jiří Beran starší, otec nejstaršího člena českého týmu. „Ve spolupráci s olympijským týmem se udělala nějaká trička. A občas se mi stane, že takhle někdo na ulici zavolá. Tak se koukám, jestli je to na mě, nebo zda se něco stalo,“ vyprávěl dnes s úsměvem Beran mladší.
Zážitek s hláškou měl i Rubeš. „Byl jsem v jednom šermířském klubu v Plzni ukázat medaili a povídat si s dětmi, přičemž mi ukazovali, že kamarádka jedné členky si nechala na kotník vytetovat olympijské kruhy a pod to nápis ‚Ty brďo‘. Tak to bylo hodně, ty brďo,“ uvedl Rubeš.
Pařížský úspěch mezi jeho aktéry rezonuje i po více než čtyřech měsících. Pamatují si závěrečné sekundy utkání s domácími favority, které vyhráli 43:41, přijetí v Českém domě i na olympijském festivalu v Mostě.
„Byl to super zážitek. Přijeli jsme tam dva tři dny po zisku medaile a lidé z toho byli pořád nadšení. Všichni chtěli podpisy a fotit se. Já se tam objevoval i další dny. Lidé mě tam potkávali a poznávali,“ řekl Čupr.
S popularitou přišly také vtipné příběhy. „Šel jsem například vyhodit odpadky a tam mi nějaká paní s pejskem říkala: ‚Vy jste nám dali tady s Maxíkem‘. To jsem netušil, že mě taková paní pozná a sledovala šerm. Nebo teď jsem si šel půjčit lyže a dostal 20 procent slevu, že jsou rádi, že jsem u nich,“ uvedl Beran.
Další zážitek měl Jurka, když si opravoval světlo u auta. „Zajel jsem poprvé do servisu, který mi doporučil kamarád, a tam chlap říká: ‚Ty jo, dívej, to je on, na toho jsme koukali‘. Pak mi řekli, že je to hotové a mohu jet. Přišel jsem tam s litrem (tisícovkou) čekal a oni: ‚Ne, to si nechte‘. To byl zážitek za všechny prachy,“ líčil Jurka.
„V Olomouci mě zase při nákupech na Vánoce nějaká holčička zatahala za rukáv, zda bych nedal tatínkovi autogram. I teď čtyři měsíce poté se to drží. Ale to se nikdy neomrzí,“ doplnil Jurka, který v boji o bronz otočil v zaplněném Grand Palais skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi.
Na utkání s Francií se kordisté podívali i ze záznamu v televizi. „Viděl jsem vždy nějaký sestřih a měl jsem tak husí kůži, že jsem nebyl schopný se na to podívat. Až v říjnu jsem to viděl poprvé celé a byl jsem překvapený, že spoustu těch momentů si nepamatuju, jak jsem byl koncentrovaný v zápase. Tak jsem si konečně užil všechny ty zásahy,“ uvedl Beran.
Podle dvaačtyřicetiletého kordisty, který po olympijských hrách ukončil kariéru, se i úspěch projevil v nárůstu zájemců o šerm. „Nábory byly enormní a teď se s tím musí pracovat dál, aby to lidi dál bavilo. Je ale vidět, že počet těch odcházejících je malý, což je známka toho, že ti lidé a trenéři to dělají správně. Nábor je celoplošně asi dvojnásobný, což je velká změna,“ řekl Beran.
Bronzové olympioniky také těšilo, že se zařadili do trojice nejlepších kolektivů v anketě Sportovec roku. V boji o konečné prvenství byli ještě s hokejovými mistry světa a fotbalisty pražské Sparty. „Když se člověk podívá na listinu sportů, které s námi o tu nejlepší trojku soutěžily, tak je to nádhera tam být. Být v této společnosti například s hokejisty, které jsem během šampionátu také sledoval, je nezapomenutelné a ikonické,“ doplnil Jurka.
Podívejte se na video českých šermířů před odjezdem na OH:
Český tým kordistů získal bronzovou medaili na nedávných olympijských hrách a popularita této skupiny sportovců v České republice stále roste. Jiří Beran starší, otec nejstaršího člena týmu, se stal známým díky svému opakovanému výkřiku „Ty brňo“ během televizního přenosu. Tato fráze se stala populární a lidé ji začali používat i v běžném životě.
Jedním z dalších členů týmu, kteří zažili zvýšenou pozornost veřejnosti, je Rubeš. Při návštěvě šermířského klubu v Plzni mu ukázali tatérku jedné z dívek, která si nechala vytetovat olympijské kruhy a pod nimi nápis „Ty brňo“. Tato situace potěšila i samotného Rubeše.
Úspěch českých kordistů na olympiádě nejen zvýšil jejich popularitu, ale také přinesl zajímavé a humorné příběhy. Například Jurka si při opravě auta v servisu užil moment, kdy ho zaměstnanec poznal a odmítl mu účtovat za práci. Další zážitky zahrnovaly například slevu na lyže nebo žádost o autogram od malého fanouška.
Sportovní úspěch kordistů také přinesl zvýšený zájem o šerm v České republice. Nábory nových členů týmu se staly velmi populárními a počet odcházejících je minimální, což svědčí o kvalitní práci trenérů a sportovců. Tým se také zařadil mezi trojici nejlepších kolektivů v anketě Sportovec roku, což bylo pro ně obrovským oceněním.
Celkově lze říci, že bronzová medaile českých kordistů na olympijských hrách nejen přinesla sportovní úspěch, ale také zvýšila popularitu tohoto sportu a týmu v České republice. Lidé se stali více zajímající o šerm a tým si užívá pozornost a podporu fanoušků po celé zemi.