Dokola vykonává intenzivní rehabilitační cvičení, dvakrát týdně vezme raketu na hodinu do ruky a zkouší hrát. O konkrétním datu návratu do tenisového kolotoče ale stále nechce spekulovat.
„Jsem teď v pátém týdnu cvičení. Zatím to docela drží, musím zaklepat. Plán je zhruba šest až osm týdnů cvičení a potom zkusit hrát víc. Moc bych chtěla stihnout Roland Garros,“ upíná se Vondroušová ke druhému grandslamu sezony, kde v roce 2019 slavně dobyla finále.
„Paříž je můj cíl, ale nevím, jak to půjde. V žádném případě to nechci uspěchat, abych z toho zase hned nevypadla,“ přiznává pětadvacetiletá rodačka ze Sokolova, která se připravuje na Štvanici v klubu I. ČLTK Praha.
Opatrnost je na místě.
Loni v srpnu se Vondroušová musela podrobit operaci ramene poté, co při obhajobě wimbledonského triumfu vypadla v Londýně už v prvním kole a o pár týdnů později nemohla v Paříži obhajovat stříbrnou olympijskou medaili.
Na kurty se vrátila letos v lednu, plná sil a nadějí. Nabrala pár kilogramů svalové hmoty, cítila se skvěle.
Jenže prakticky okamžitě ji dolů srazily další zdravotní trable.
„Je to samozřejmě hrozné. V Austrálii jsem se cítila dobře, jenže v Adelaide jsem si natrhla sval, který mě pak nepustil na grandslam,“ vypráví Vondroušová.
V únoru se opět objevila na kurtech, ale ne na dlouho. Vrátily se jí problémy s ramenem a česká tenistka netají, že její psychická pohoda schytala drtivou ránu.
„Člověk si říká, že je to fakt náročné. Je to furt dokola. Je fakt těžké pořád se udržovat v nějakém pohybu a pořád si opakovat, že se musí makat dál. Protože i ta cvičení jsou náročná na hlavu, pořád se opakují ty stejné cviky a člověk se musí snažit udržet se v nějaké pozitivní psychice. Je to na nic,“ říká 48. hráčka aktuálního světového žebříčku.
V roce 2025 zatím odehrála pouze osm zápasů, bilanci výher a proher má vyrovnanou.
„Když jsme letěli do Austrálie, cítila jsem se vážně moc dobře. I v zápasech. Strašně mě mrzelo, že jsem z toho musela vypadnout,“ dodává bývalá světová šestka.
Zdravotní problémy v žádném případě nechce svalovat na okolní vlivy. Nicméně souhlasí s tím, že by se na okruhu mělo do budoucna mnohé změnit.
Hráčky i hráči si dlouhodobě stěžují na náročný program, neustálé změny podmínek i míčů.
„Ty míče se teď řeší hodně a myslím si, že to pociťují všichni. Míče jsou skoro každý týden jiné a některé jsou velmi těžké, je náročné s nimi hrát. Ruce strašně trpí, dostávají zabrat,“ vysvětluje Vondroušová.
Změnu v dohledné době nevidí jako reálnou.
„Turnaje mají míče nasmlouvané na iks let dopředu. Hráči s tím nic moc nezmůžou, když jsou za tím takhle velké firmy. Bylo by ale dobré, aby to dokázali aspoň částečně sjednotit, aby se míče měnily třeba čtyřikrát do roka a ne každý týden,“ dodává česká tenistka.
Barbora Krejčíková, česká tenistka a současná světová jednička ve čtyřhře, se v poslední době potýká s několika zdravotními problémy, které ji limitují v návratu na tenisové kurty. Po operaci ramene loni v srpnu se snažila vrátit do formy, ale stále se potýká s různými komplikacemi.
Krejčíková pravidelně absolvuje intenzivní rehabilitační cvičení a zkouší držet raketu v ruce a hrát tenis alespoň dvakrát týdně. Nicméně konkrétní datum návratu do plného tréninku a soutěžení stále není jasné. Plánuje strávit dalších šest až osm týdnů cvičením a pak se pokusit zúčastnit Roland Garros, druhého grandslamového turnaje sezóny.
Po úspěšném návratu na kurt v lednu letošního roku se Krejčíková cítila dobře a plná energie. Avšak brzy se objevily další zdravotní problémy, které ji znovu zastavily. Zranění svalu v Adelaide a potíže s ramenem ji donutily opět odpočinout a přiznat, že psychicky je to pro ni velmi náročné.
Krejčíková se nechce spekulovat o příčinách svých zdravotních problémů, ale souhlasí s tím, že tenisový okruh by měl podstoupit změny. Hráči i hráčky se stěžují na náročný program, neustálé změny podmínek a stres z turnajů. Krejčíková doufá, že se situace v budoucnu zlepší a hráči budou mít více prostoru pro odpočinek a regeneraci.
I přes těžkosti, které Barbora Krejčíková momentálně prožívá, zůstává optimistická a odhodlaná vrátit se na vrchol své formy. Doufá, že se brzy vrátí na kurt a bude moci znovu soutěžit na nejvyšší úrovni.