Když se v dubnu 1975 poprvé objevil na trati městského okruhu v Mostě, málokdo tušil, že právě začíná psát jednu z nejúchvatnějších kapitol tuzemské historie motoristického sportu.
Jen měsíc po premiéře se nový typ 735, jak znělo jeho oficiální označení, vytasil s parádním výkonem při závodě mistrovství Evropy cestovních vozů v Brně.
Třetí a čtvrté místo ve třídě do dvou litrů byl vzkaz – s tímhle kupé bude třeba počítat.
A taky že bylo. Škoda 130 RS brzy vlétla na mezinárodní scénu a zanechala po sobě výraznou stopu.
V roce 1977 posádka Václav Blahna – Lubislav Hlávka ovládla svou třídu na legendární Rallye Monte Carlo, kde zároveň skončila na 12. místě celkově.
Později zazářila i v prachu a na šotolině slavné Rallye Akropolis, kde se posádky ve škodovkách prokousaly až do elitní desítky – Blahna byl osmý v letech 1979 i 1981.
Úspěchy ale nesbírala Škoda 130 RS jen v terénu – na okruzích zazářila nejvíc v roce 1981, kdy získala titul mistra Evropy cestovních vozů.
Ve světě, kde tehdy vládly značky jako BMW nebo Ford, to byl husarský kousek.
Postaralo se o něj kvarteto Jiří Šedivý, Břetislav Enge (otec pozdějšího pilota formule 1 Tomáše Engeho), Zdeněk Vojtěch a Miloš Bychl.
Na úspěchu vozu měl podíl nejen šikovný tým inženýrů, ale i chytrá konstrukce. Malý a lehký vůz s motorem za zadní nápravou a karoserií odlehčenou hliníkem a laminátem vážil jen 720 kilogramů.
To mu v kombinaci s výkonným čtyřválcem umožňovalo letět rychlostí až 220 km/h.
Jenže papírové parametry zdaleka neříkají vše – skutečnou sílu ukázala 130 RS v zatáčkách, kde díky perfektnímu rozložení hmotnosti a citlivému řízení dokázala neuvěřitelné věci.
Zvláště na sněhu pak lehká a hbitá škodovka dokázala konkurovat mnohem silnějším vozům renomovaných značek.
Výroba „stotřicítek“ běžela do začátku 80. let. Vzniklo přibližně 200 továrních kusů, ale díky zájmu a šíři dostupných komponentů si další desítky postavili závodní nadšenci sami. Každý z těchto vozů se stal součástí kultu, který přetrvává dodnes.
Letos slaví Škoda Auto nejen 130 let od svého založení, ale zároveň i půlstoletí od narození jednoho z největších skvostů své historie.
V depozitáři prototypů a sportovních vozů ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi jsou při této příležitosti vystaveny tři kusy slavného kupé.
A co je na tom nejhezčí? Že odkaz RS žije dál. Dvě písmena, která kdysi znamenala „Rally Sport“, dnes zdobí ty nejvýkonnější modely značky Škoda.
Dávají najevo, že DNA slavného „Porsche Východu“ je pořád tady – a že rychlost, technika a emoce nikdy nevyjdou z módy.
V dubnu 1975 se na trati městského okruhu v Mostě poprvé objevil nový typ 735, známý také jako „Porsche Východu“ – Škoda 130 RS. Tento vůz brzy zaznamenal úspěch na mezinárodní scéně a zanechal po sobě výraznou stopu v historii motoristického sportu.
V roce 1977 posádka Václav Blahna – Lubislav Hlávka ovládla svou třídu na legendární Rallye Monte Carlo a skončila na 12. místě celkově. Později se úspěchy Škody 130 RS rozšířily i na Rallye Akropolis, kde se posádky umístily v elitní desítce.
Největší úspěch však přišel v roce 1981, kdy Škoda 130 RS získala titul mistra Evropy cestovních vozů. Tento úspěch byl obzvláště významný v době, kdy na okruzích dominovaly značky jako BMW nebo Ford.
Škoda 130 RS byla nejen rychlá a hbitá, ale také lehká a dobře ovladatelná díky perfektnímu rozložení hmotnosti a citlivému řízení. S motorem umístěným za zadní nápravou a karoserií odlehčenou hliníkem a laminátem vážila pouhých 720 kilogramů a dosahovala rychlosti až 220 km/h.
I přes ukončení výroby v začátcích 80. let si Škoda 130 RS udržela svou popularitu a kultovní status dodnes. V současnosti jsou písmena „RS“ symbolem nejvýkonnějších modelů značky Škoda, což dokazuje, že DNA slavného „Porsche Východu“ stále žije a rychlost, technika a emoce nikdy nevyjdou z módy.
Letos Škoda Auto slaví nejen 130 let od svého založení, ale také půlstoletí od narození jednoho z největších skvostů své historie – Škody 130 RS. V depozitáři Škoda Muzea v Mladé Boleslavi jsou k této příležitosti vystaveny tři exempláře tohoto legendárního vozu, což je skvělá příležitost pro fanoušky motoristické historie si je prohlédnout.