Zverev se vzteká nad novinkou, Siniaková zmatená

Zverev se vzteká nad novinkou, Siniaková zmatená

Téměř se zdá, že po madridských kurtech poslední týden neběhají tenisté, ale spíše fotografové. S mobilem v ruce hledají stopy míčku, které jejichž dopad elektronický systém vyhodnotil úplně jinak, než očekávali. 

Asi nejvíce běsnil v neděli nejvýše nasazený tenista na antukovém Masters Alexander Zverev. Jeho soupeř domácí Alejandro Davidovich Fokina ve třetím kole zahrál bekhend, který se vytáčel ven z dvorce, po dopadu ale žádné hlášení o autu nepřišlo. 

To světovou dvojku rozčílilo. Běžel si to tedy vyřídit s hlavním rozhodčím Mohamedem Lahyanim. 

„Přístroj nefunguje. Podívejte se na tu stopu. Nepřecházejte to a pojďte se na to podívat dolů,“ prosil sudího na umpiru Zverev.

Jenže Lahyani měl svázané ruce. V Madridu nahrazuje práci lajnových video a když video řekne, že míč byl dobrý, nemůže jít sudí z věže situaci přezkoumat. Technika je víc než lidské oko. 

Zverev tak nakonec dokráčel k lavičce pro telefon a stopu míčku, která v antuce zůstala viditelně kus od bílé čáry, vyfotil. Obrázek po vítězném utkání zveřejnil na sociálních sítích s rýpavým komentářem: „Tak tohle prý bylo uvnitř kurtu. Zajímavé“.

Nad podivným rozhodnutím se přitom pozastavil i Fokina, který bitvu o osmifinále nakonec prohrál. I on viděl svůj míček v autu. 

„Když jsem pak šel na tu stranu kurtu a viděl, kde míček skončil, byla to obrovská chyba systému. Jsem jednoznačně se Zverevem. Elektronika dělá zjevné chyby, tady se něco musí změnit,“ citoval slova španělského tenisty web Punto de Break. 

Zverev byl přitom až do nedělního odpoledne fanouškem videotechniky, která pomáhá modernizaci tenisu.

„Doteď jsem neměl problém. Normálně nás upozorňují, že tam mohou být pármilimetrové odchylky, ale tohle byly třeba čtyři centimetry. Prostě se to porouchalo, vůbec nechápu, jak se to může stát, chci o tom mluvit s někým z ATP,“ nechal se slyšet Zverev.

Zdaleka nebyl sám. Z Madridu už posílaly snímky o sporných rozhodnutích na sociální sítě Běloruska Viktoria Azarenková nebo Němka Eva Lysová. 

Kuriózní moment zažila v prvním kole česká tenistka Kateřina Siniaková, když její soupeřka za stavu 40:40 poslala míček z prvního servisu do očividného autu, ale video to vyhodnotilo jako dobrý míč. 

„Opravdu to video funguje?“ nechápala Siniaková tak očividnou chybu techniky. Sudí nakonec po telefonické konzultaci uznal, že míček šel do autu. Češka pak gestem fair play dala soupeřce k dispozici znovu první servis. 

Po nedávných událostech na madridských tenisových kurtech se zdá, že nejvíce pozornosti získávají ne samotní tenisté, ale spíše fotografie stop míčků, které elektronický systém vyhodnotil jinak, než bylo očekáváno.

Jedním z největších zlostných hráčů byl v neděli nejvýše nasazený tenista na antukovém Masters Alexander Zverev. Jeho soupeř Alejandro Davidovich Fokina zahrál bekhend, který se zdál být venku z dvorce, ale žádné hlášení o autu nebylo. To rozčílilo světovou dvojku, která se obrátila na hlavního rozhodčího Mohameda Lahyaniho.

Lahyani však nemohl situaci přezkoumat, protože v Madridu nahrazuje práci lajnových video. Zverev tedy sám vyfotil stopu míčku a zveřejnil ji s komentářem na sociálních sítích. I jeho soupeř Fokina se pozastavil nad rozhodnutím a viděl míček v autu.

Zverev, který byl předtím fanouškem videotechniky, která pomáhá modernizaci tenisu, se nyní domnívá, že elektronika dělá zjevné chyby a požaduje změnu. Podobné názory vyjádřili i další tenisté jako Viktoria Azarenková nebo Eva Lysová.

Kuriózní moment zažila i česká tenistka Kateřina Siniaková, když její soupeřka poslala míček do autu, ale video ho vyhodnotilo jako dobrý. Siniaková nechápala chybu techniky a po telefonické konzultaci sudí uznal, že míček skutečně šel do autu. Češka pak gestem fair play dala soupeřce možnost znovu servírovat.

Celá situace ukazuje, že i moderní technologie mohou selhat a tenisté se musí spolehnout nejen na elektroniku, ale i na své vlastní pozorování a fair play. Je tedy možné, že se v budoucnu budou muset pravidla a technologie ještě více zdokonalit, aby se podobné kontroverze minimalizovaly.