Nedostatek zájmu Arabů: Po fotbalových superhvězdách se zaměřili na nový terč

Nedostatek zájmu Arabů: Po fotbalových superhvězdách se zaměřili na nový terč

Respektovaný anglický rozhodčí Michael Oliver pískal letos v dubnu šlágr saúdskoarabské ligy mezi al-Hilálem a an-Nassrem. Minulý týden vedl se svými krajanými jako hlavní duel al-Ain – al-Ahlí.

Zatím šlo vždy o jednorázovou „výpomoc“ na základě dohody mezi saúdskoarabskou ligou a PGMOL, institucí, která je odpovědná za rozhodování zápasů v anglickém profesionálním fotbale.

Už brzy by ale mohl Oliver pískat v Saúdské Arábii pravidelně jako člen tamního rozhodcovského sboru.

Šéfové soutěže totiž reagují na stesky řady klubů, že domácí arbitři zaostávají za její kvalitou, kterou povýšil příchod fotbalových hvězd. A chtějí přivést právě špičkové rozhodčí.

Podle britského deníku The Sun si sudí v Anglii vydělají 120 až 300 tisíc liber ročně (mezi 3,3 a 8,5 milionu korun). V Saúdské Arábii by je podle informací listu čekala podstatně lukrativnější odměna.

„Zájem z jiných lig o naše rozhodčí potvrzuje výbornou pověst anglických sudích po celém světě,“ uvedla PGMOL v prohlášení minulý týden.

Podle deníku The Sun může pro odchod elitních rozhodčích z Premier League hovořit i skutečnost, že údajně nejsou spokojeni s tím, jak PGMOL řídí její šéf Howard Webb. Bývalý mezinárodní arbitr se do čela organizace dostal loni v létě.

Paradoxní je, že PGMOL, neziskovou společnost s ručením omezeným, vlastní a financuje Saúdská Arábie…

Oliver, který při loňském MS vedl tři utkání včetně čtvrtfinále Chorvatsko-Brazílie, a případně další jeho kolegové by se sice museli vzdát rozhodování duelů Ligy mistrů, třeba světový šampionát by ale mohli řídit dál.

Jen už by je případně musela na odznak FIFA nominovat Saúdská Arábie.