Této profesi se Edwards věnuje prakticky celý dospělý život. Začínal komentováním univerzitního hokeje, později povýšil až do televize ESPN, kde měl pod palcem NHL, ale i třeba fotbalové mistrovství světa 2002.
Od poloviny nultých let pak na stanici NESN zprostředkovává divákům zápasy bostonských Bruins.
V posledních letech a zvlášť v aktuální sezoně však přibývá komentářů, že je Edwards příšerný a že by to měl konečně zabalit. Někteří vyjadřují obavy nad jeho zdravím.
Objektivně vzato, 66letý Američan skutečně zní jinak než před lety. Je pomalejší a občas mu není dobře rozumět.
Příkladem za všechny budiž utkání Bostonu proti Calgary zkraje února. Edwards jako by nestíhal už po pár minutách. Soupeřova hvězdného brankáře Jacoba Markströma označil za „Marksmana“, a než se dokázal opravit, skóroval na druhé straně Andrej Kuzmenko. Následovala dlouhá odmlka.
I samotný Edwards ví, že mu to poslední dobou nejde jako kdysi.
„Vidím to tak, že hned dvě věci hrají v můj neprospěch. Hokej je čím dál rychlejší a já jsem pořád pomalejší,“ svěřil se nedávno deníku The Boston Globe.
Své zhoršení bere vážně, dokonce se kvůli němu obrátil na lékaře. Jasnou příčinu problémů však za rok a půl nikdo neobjasnil.
„Neměl jsem žádnou nehodu. Nemám rakovinu. Nemám demenci. Neměl jsem mozkovou příhodu. To vše mi potvrdili na neurologii,“ prohlásil komentátor.
„Dělali mi testy, u kterých jsem si připadal jako v nějaké sci-fi scéně, ale vážně říkám pravdu. Snímky mého mozku nic neukázaly,“ dodal s dávkou humoru.
Zpomalení řeči ho ale hodně frustruje, a tak se – i když neobdržel jasnou diagnózu – alespoň schází s odborníky v oblasti logopedie, kteří mu ordinují pravidelná cvičení. V zápasových dnech zaberou deset minut, v nezápasových až hodinu.
Edwards, který je podle svých slov uprostřed víceleté smlouvy se stanicí NESN, doufá, že mu terapie pomůže.
„Beru to jako zranění během sezony, jako něco, co se zlepší. Pokud ale já nebo vedení televize dojdeme k závěru, že škodím produktu a kazím fanouškům příjemný zážitek, rozloučím se. O ničem takovém jsme ale nemluvili,“ podotkl komentátor.
„Miluju svoji práci, ale vím, že důchod není zase tak daleko. Příští měsíc mi bude 67. Doufám, že odejdu se ctí, až ten den nastane,“ doplnil. Už má i plán na důchod – lyžovat zhruba sto dní v roce.
Výkony Pastrňáka a spol. pak bude divákům v přímém přenosu nebo v sestřizích zprostředkovávat někdo jiný.
Mohl by to být třeba Alex Faust, který v minulosti komentoval zápasy losangeleských Kings a ve stávající sezoně za Edwardse několikrát zaskakoval, dle ohlasů úspěšně.
Komentátor Jack Edwards, známý zejména díky svým komentářům během zápasů bostonských Bruins, čelí v poslední době kritice kvůli svému zhoršenému výkonu. 66letý Američan, který se této profesi věnuje celý svůj dospělý život, se snaží najít řešení pro své problémy s rychlostí a srozumitelností.
V nedávném rozhovoru pro deník The Boston Globe Edwards přiznal, že si uvědomuje své zpomalení a občasné potíže s výslovností. Navzdory tomu se snaží zlepšit svůj výkon a pravidelně navštěvuje odborníky v oblasti logopedie, kteří mu doporučují cvičení.
I přesto, že dosud nedostal jasnou diagnózu, doufá, že terapie mu pomůže a že se bude moci vrátit ke své práci v plné síle. Nicméně si uvědomuje, že důchod není daleko a má již připravený plán na odpočinek, který zahrnuje lyžování a relaxaci.
V případě, že by se Edwards rozhodl ukončit svou kariéru, mohl by ho nahradit například komentátor Alex Faust, který již v minulosti zaskakoval za Edwardse během několika zápasů. Fanoušci Bruins tak mohou být klidní, že i v případě změn budou mít stále možnost sledovat své oblíbené zápasy s kvalitním komentářem.