Diskuze o tom, zda bylo chování Turka na Euru xenofobií nebo oprávněným vyšetřováním, probíhala i mezi velvyslanci.

Diskuze o tom, zda bylo chování Turka na Euru xenofobií nebo oprávněným vyšetřováním, probíhala i mezi velvyslanci.

Zatímco UEFA začala hráče vyšetřovat, obě země si navzájem předvolaly své velvyslance. Turecko dnes nicméně podle AFP oznámilo, že sobotní čtvrtfinále s Nizozemskem bude na olympijském stadionu v Berlíně osobně sledovat prezident Recep Tayyip Erdogan.

Demiral oslavil druhou trefu proti Rakousku gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci. Hnutí i gesto jsou v některých zemích zakázané, protože jsou považované za fašistické. Pokud UEFA shledá při vyšetřování jeho chování nevhodné, hrozí mu disciplinární trest.

Aféra okamžitě nabrala politický spád. Turecké ministerstvo zahraničí si podle agentury AFP předvolalo německého velvyslance v Ankaře, aby protestovalo proti vyjádření spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové, která prohlásila, že „symbol tureckých pravicových extremistů nemá na našich stadionech místo“, a vyzvala UEFA k potrestání viníka.

Turecko považuje vyšetřování UEFA i reakci německých úřadů za politicky motivované a xenofobní. Německo dnes v reakci předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně.

Erdogan dokonce kvůli aféře změnil podle německých a tureckých médií program a osobně na čtvrtfinále přicestuje. Podle televizní stanice NTV měl v sobotu původně naplánovanou účast na summitu Organizace turkických států (OTS) v Ázerbájdžánu.

Xenofobie nebo oprávněné vyšetřování? Turkovo gesto na Euru řešili i velvyslanci

Během nedávného zápasu na fotbalovém Euru mezi Tureckem a Rakouskem se stala kontroverzní událost, která vyvolala politické napětí mezi několika zeměmi. Hráč tureckého národního týmu Merih Demiral oslavil svůj gól gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci. Toto gesto a samotné hnutí jsou v některých zemích považovány za fašistické a zakázané.

Po této kontroverzní události začala UEFA vyšetřovat chování hráče a hrozí mu disciplinární trest, pokud bude shledáno nevhodným. Turecké ministerstvo zahraničí reagovalo na toto vyšetřování a na prohlášení německé ministryně vnitra Nancy Faeserové, která žádala potrestání hráče, a předvolalo německého velvyslance v Ankaře.

Turecko považuje vyšetřování UEFA a reakci německých úřadů za politicky motivované a xenofobní. Naopak Německo reagovalo tím, že předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan dokonce kvůli této aféře změnil svůj plánovaný program a osobně se zúčastní čtvrtfinálového zápasu na Euru.

Celá situace kolem tohoto gesta hráče na fotbalovém poli ukazuje, jak moc mohou sportovní události ovlivnit politické vztahy mezi zeměmi. Je důležité, aby se podobné situace řešily s respektem k různým kulturám a názorům, a aby se sport udržel jako prostředek sjednocení a radosti pro všechny fanoušky.