Příští MS pořádají Američané s Kanadou a Mexikem, ale hlavním organizátorem jsou oni. Monstrózní turnaj se 48 účastníky vypukne na 16 stadionech, z toho 11 amerických. Od čtvrtfinále už se bude hrát jen v USA.
I aktuální Copu América, probíhající současně s Eurem, hostí Spojené státy.
Pro Američany tedy jde o generálku na světový šampionát i po pořadatelské stránce.
Po té herní dopadla katastrofálně. Ne že by domácí reprezentace v konkurenci Brazílie či Argentiny počítala s triumfem, ale minimálně na semifinále cílila.
Realita Úvodní výhra 2:0 nad Bolívií, ale pak nečekaná porážka 1:2 s Panamou, prohra 0:1 s Uruguayí a konec na turnaji.
Média psala o katastrofě, stanice Fox Sports dokonce o historickém fiasku. Spojené státy jsou totiž prvním domácím týmem, který na Copě América nepostoupil ze skupiny.
„Nemám slov, je to strašně frustrující,“ řekl na Foxu bývalý americký reprezentant Clint Dempsey.
„Nemyslím si, že jsme od mistrovství světa udělali dostatečný pokrok. Nejsme na správné cestě. Tohle je naše zlatá generace a zdá se, že ji zahazujeme,“ dodal.
Američané, aktuálně 11. ve světovém žebříčku FIFA, na posledním světovém šampionátu v Kataru postoupili ze skupiny, ale v osmifinále vypadli s Nizozemskem.
Nyní po podstatně horším výsledku visí otazník nad setrváním trenéra Gregga Berhaltera, muže, jenž americkou reprezentaci zvedl poté, co se po ostudné porážce s Trinidadem and Tobagem ani nekvalifikovala na MS 2018 v Rusku.
Sám Berhalter po krachu na Copě rezignaci odmítl.
„Víme, že máme na víc, jen jsme to tady jednoduše nepředvedli,“ prohlásil.
„Navíc když hrajete turnaj, jako je tento, mezi úspěchem a selháním je tenká hranice. Je to jedna akce nebo jedno rozhodnutí rozhodčího, rázem můžete být v maléru,“ podotkl.
Přesvědčení, že aktuální americká generace je zlatá, vzniklo na základě faktu, že drtivá většina reprezentace hraje v Evropě, výspě světového fotbalu.
Podle online deníku The Athletic je to ale složitější.
„Ano, tým je plný hráčů, kteří nastupují v Evropě, někteří dokonce působí ve světoznámých klubech. A ano, byl to druhý nejmladší tým na Copě América a Euru dohromady. Jenže role amerických hráčů v těchto klubech se různí,“ spustil novinář Paul Tenorio.
„Jen po hrstce z nich se chce, aby svůj mančaft táhli. Spojené státy, snad s výjimkou Pulisica (opory AC Milán, pozn. red.), postrádají oproti nejlepším nároďákům opravdové hvězdy, rozdílové hráče, kteří dokážou na nejvyšší úrovni převrátit vývoj zápasu. Bylo to vidět na Copě i před dvěma roky v Kataru, kde měly Spojené státy problém se střílením gólů,“ dodal.
Na Copě América vyhořel i další pořadatel příštího MS – Mexiko. To nepostoupilo ze skupiny s Venezuelou, Ekvádorem a Jamajkou.
Naproti tomu Kanada, která má oproti zbylým dvěma organizátorům očekávaného turnaje nejmenší fotbalovou tradici a v žebříčku jí patří až 48. příčka, do čtvrtfinále prošla.
Historické fiasko zlaté generace na Copě Americe
Aktuálně probíhající fotbalová událost, Copa América, hostí Spojené státy. Tento turnaj je pro Američany důležitý nejen z hlediska sportovního výkonu, ale také jako generálka před nadcházejícím Mistrovstvím světa, které budou pořádat společně s Kanadou a Mexikem.
Nicméně pro americkou reprezentaci toto historické fiasko skončilo katastrofálně. Po úvodní výhře 2:0 nad Bolívií následovala nečekaná porážka 1:2 s Panamou, prohra 0:1 s Uruguayí a tým se musel rozloučit s turnajem. Média se shodovala v popisu této situace jako katastrofální a stanice Fox Sports dokonce hovořila o historickém fiasku. Spojené státy se tak staly prvním domácím týmem, který na Copě Americe nedokázal postoupit ze skupiny.
Bývalý americký reprezentant Clint Dempsey komentoval tuto situaci slovy: „Nemám slov, je to strašně frustrující. Nemyslím si, že jsme od mistrovství světa udělali dostatečný pokrok. Nejsme na správné cestě. Tohle je naše zlatá generace a zdá se, že ji zahazujeme.“
Trenér Gregg Berhalter, který tým pozvedl po neúspěchu v kvalifikaci na MS 2018 v Rusku, odmítl rezignovat po této neúspěšné generálce. Věří, že tým má potenciál a jednoduše se jim nepodařilo předvést svůj nejlepší výkon.
I přes přesvědčení o zlaté generaci amerických fotbalistů se ukázalo, že většina z nich hraje v Evropě, ale jejich role v klubech se liší. Podle novináře Paula Tenoria mají Spojené státy problém s absencí opravdových hvězd, hráčů schopných ovlivnit průběh zápasu na nejvyšší úrovni.
Na Copě Americe se nevydařil ani další pořadatel Mistrovství světa – Mexiko, které také nepostoupilo ze skupiny. Naopak Kanada, která má menší fotbalovou tradici a nižší postavení ve světovém žebříčku FIFA, se probojovala až do čtvrtfinále.
Celkově lze konstatovat, že pro Spojené státy byla tato generálka před Mistrovstvím světa velkým zklamáním a ukázala nedostatky a slabiny týmu, které je třeba řešit a zlepšit pro budoucí soutěže.