Příběh obrovského talentu, který musel s fotbalem předčasně skončit, nezapomenutelně zvěčnil spisovatel Ota Pavel ve slavné povídce Haló, taxi!.
Přestože Kučerova kariéra netrvala ani pět let, fanoušci ještě dlouho vzpomínali na jeho krásné góly či další parádní kousky.
V dresu Dukly se stal i nejlepším ligovým střelcem. Přispěl k jejímu triumfu na Americkém poháru v roce 1961, kde se stal nejlepším kanonýrem turnaje.
Kvůli operaci kolena přišel o mistrovství světa 1962 v Chile, kde československý tým získal stříbrné medaile. Za reprezentaci nakonec odehrál jen sedm utkání a dal tři góly.
„Talent od pánaboha. Technicky dokonalý, před brankou klidný, často až drzý. Kdyby mu bylo dvacet v současné době, určitě by se o něj zajímaly Barcelona, Milán i Manchester,“ napsal o Kučerovi ve své vzpomínkové knize jeho bývalý spoluhráč z Dukly a později novinář Ivo Urban.
„Na první pohled bylo každému jasné, že je to výjimečný fotbalista. Už ve 20 byl hotovým hráčem, přitom vypadal jako školáček,“ řekl o svém svěřenci trenér Dukly Jaroslav Vejvoda.
Osudový okamžik potkal rodáka ze slováckého Spytihněva v listopadu 1963, kdy ho na Julisce v utkání Poháru mistrů evropských zemí proti Górniku Zabrze ve výskoku srazil k zemi polský reprezentant Stanislaw Oslizlo.
Loktem ho udeřil do hlavy a Kučeru odnesli ze hřiště v bezvědomí na nosítkách. Prodělal těžký otřes mozku a několik měsíců se pak léčil a rehabilitoval, ale k vrcholovému fotbalu už se vrátit nemohl.
Nějaký čas pak ještě oblékal dres béčka Slavie, než definitivně přestal hrát. Poté taxikařil a později pracoval jako správce sportovního areálu na Prašném mostě v Praze.
Zemřel loni v květnu po dlouhé těžké nemoci v 84 letech.
František Kučera – nezapomenutelný talent českého fotbalu
František Kučera byl jedním z největších talentů českého fotbalu, který bohužel musel předčasně ukončit svou kariéru kvůli zranění. Jeho příběh se stal známým díky slavné povídce Haló, taxi! od spisovatele Oty Pavla.
I přesto, že Kučerova kariéra trvala pouhých pět let, fanoušci si ho dlouho pamatovali díky jeho krásným gólům a parádním výkonům. Ve dresu Dukly se stal nejlepším ligovým střelcem a přispěl k triumfu týmu na Americkém poháru v roce 1961, kde se stal nejlepším střelcem turnaje.
Bohužel kvůli operaci kolena musel Kučera vynechat mistrovství světa 1962 v Chile, kde československý tým získal stříbrné medaile. Za reprezentaci odehrál pouze sedm utkání a vstřelil tři góly.
Kučera byl považován za talent od pánaboha. Jeho technické dovednosti a klid před brankou byly obdivuhodné. Jeho bývalý spoluhráč Ivo Urban ho označil za hráče, o kterého by měly zájem týmy jako Barcelona, Milán nebo Manchester, pokud by hrál v současné době.
Osudový okamžik přišel v listopadu 1963, kdy ho polský reprezentant Stanislaw Oslizlo ve výskoku srazil loktem do hlavy během utkání Poháru mistrů evropských zemí proti Górniku Zabrze. Kučera utrpěl těžké zranění mozku a i přes dlouhou rehabilitaci se již ke vrcholovému fotbalu nevrátil.
Po ukončení kariéry Kučera ještě chvíli hrál za Slavii, ale nakonec se musel vzdát fotbalu. Poté pracoval jako taxikář a později jako správce sportovního areálu na Pražském mostě.
František Kučera bohužel zemřel loni v květnu ve věku 84 let po dlouhé nemoci. Jeho památka však stále žije mezi fanoušky českého fotbalu.