Boston Bruins v krizi: David Pastrňák pod palbou a týmu více škodí než pomáhá

Boston Bruins v krizi: David Pastrňák pod palbou a týmu více škodí než pomáhá

Naposledy Pastrňák hrál proti Philadelphii, které do té doby nasázel 26 gólů ve 31 zápasech. Kdyby takto zářil proti všem, byl by takřka 70gólovým střelcem.

Ani na oblíbeném soupeři se ale nechytl. Nebodoval a musel strpět porážku 0:2.

Bruins tak mají po deseti zápasech jen devět bodů a trčí na dně osmičlenné Atlantické divize.

Trápí je hlavně ofenziva. Méně branek střílí v celé lize jen pět klubů, horší přesilovky má jen sedm mančaftů. A smůlou to není – pokročilé statistiky řadí bostonský útok do podobných končin. Jinými slovy, Pastrňák a spol. jsou na ledě spíš pod tlakem, než aby byli nebezpeční.

„Netvoříme hru, neděláme dost pro vytváření si velkých šancí,“ postěžoval si po poslední porážce Jim Montgomery, který trénuje Boston třetím rokem, ale špatný rozjezd zažívá poprvé.

„Ofenzivu musí v každém týmu táhnout nejlepší, hvězdní hráči. Jsou to ti, kteří chodí na přesilovku. Momentálně nám to tam ale nepadá,“ doplnil.

Konkrétně nikoho nejmenoval, ale musel mít na mysli i Pastrňáka.

Nejvíc se sice trápí druhá lajna s Charliem Coylem a Bradem Marchandem, která po odchodu Jakea DeBruska zatím marně hledá ideální pravé křídlo, ovšem ani Pastrňák nezáří jako obvykle.

Zatím má na kontě zápis 6+2. Kdyby v tomto tempu pokračoval, skončil by na pořád skvělých 49 gólech, ale silně neupokojivých 66 bodech. Řeč je o hráči, který dvakrát v řadě pokořil stovku.

Že něco nesedí, je vidět i na bodování Čechů, kde jindy nedostižný Pastrňák drží až třetí příčku za Martinem Nečasem (4+7) a Tomášem Hertlem (4+6).

Útlum české osmaosmdesátky je částečně daný skřípající první lajnou s Pavlem Zachou na druhém křídle a novým centrem Eliasem Lindholmem. Trio – alespoň zatím – protivníky nepřehrává.

V minulé základní části sbíral Pastrňák 2,88 bodu za hodinu hry pět na pět, jasně nejvíc v mužstvu. Teď je to pouze 0,88 bodu, což stačí jen na desátou příčku. 

Kromě toho nasbíral 28letý křídelník už 14 trestných minut, s takovou nedisciplinovaností by jich měl na konci ročníku 115. Doteď byl maximálně na 47. 

„Upřímně si nevzpomínám, že bych byl někdy v kariéře vylučovaný tolik jako v téhle sezoně,“ kroutil hlavou před necelým týdnem, kdy pomohl Dallasu k výhře dvěma darovanými přesilovkami, které soupeř využil. 

„Pastrňák pochopitelně nemůže skórovat, když ho rozhodčí vykážou z ledu. Bruins mu platí 11,25 milionu dolarů ročně, aby střílel góly a honil se za výhrami. Ne aby seděl na trestné lavici. Momentálně týmu víc ubližuje, než pomáhá,“ napsal online deník The Athletic.

V dalších dvou kláních nebyl Pastrňák vyloučený ani jednou. Ofenzivně se ale taky neutrhl. A bez jeho obvyklého řádění bude Boston hledat cestu zpět mezi špičku jen těžko.

Boston Bruins se momentálně nachází v krizi, která se projevuje zejména na ofenzivní stránce hry. Tým má za sebou deset zápasů, ve kterých získal pouhých devět bodů a momentálně se nachází na osmém místě v Atlantické divizi. Hlavním problémem je nedostatečná produktivita útoku, který patří mezi pět týmů s nejnižším počtem vstřelených branek a sedmým nejhorším využitím přesilovek v lize.

Jedním z hráčů, který se momentálně potýká s formou, je také David Pastrňák. I přesto, že má na svém kontě šest gólů a dvě asistence, jeho výkony nejsou na obvyklé úrovni. Pokud by pokračoval v tomto tempu, skončil by na 49 gólech a 66 bodech, což by bylo daleko pod jeho obvyklými standardy.

Trenér Jim Montgomery si stěžuje na nedostatečné vytváření šancí a zdůrazňuje důležitost ofenzivních hráčů v týmu. Pastrňák se také potýká s nedisciplinovaností, když nasbíral již 14 trestných minut, což je výrazně více než obvykle.

Pro Boston Bruins je tedy důležité najít způsob, jak se vrátit mezi špičku ligy a opět začít sbírat body. Pastrňák a jeho spoluhráči budou muset rychle najít formu, aby tým dokázal zvrátit současnou nepříznivou situaci.