Vyhrává, je blízko jubilejnímu 100. vítězství v elitním seriálu, přesto zrovna nehýří nadšením. Shiffrinová cítí, že už po třech zastávkách Světového poháru jí docházejí síly.
A není divu. Sezona začala před měsícem v rakouském Söldenu, pak se kolotoč přesunul do finského Levi a naposledy se závodilo opět v Rakousku, konkrétně v Gurglu.
To znamená, že po měsíci mají lyžařky za sebou už téměř 5 tisíc kilometrů v letadle jen po Evropě a to se tento víkend stěhuje sjezdařský ansámbl do amerického Killingtonu.
„Je to hraniční výzva takhle se přesouvat tam a zpátky. Chápu, že není jednoduché dát dohromady kalendář, ale tohle? Je to náročné na psychiku i pro tělo,“ cituje rakouský Kurier Shiffrinovou.
Po závodech v USA a Kanadě se vrací závody znovu do Evropy, do Švýcarska, Rakouska, Slovinska a Itálie.
„Jsem přesvědčená, že přesně tahle únava z náročného cestování a přesunů pak způsobuje to obrovské množství zranění, které jsme mohli sledovat například v minulé sezoně,“ prohlásila.
Funkcionáři FIS argumentují tím, že musí kalendář skládat tak, jak dovolí podnebí daného místa. Sněhu po celém světě ubývá a najít místo, kde se dá odjet kolo světového Poháru, je čím dál tím těžší.
„Je mi jasné, že je to mnohem snazší říct, než udělat. Ale tak pojďme začít sezonu později a skončíme ji také později. Zamysleme se nad tím jak udělat přesuny co nejméně fyzicky i ekologicky náročné,“ dodala Shiffrinová.
Muži jsou na tom ještě hůř. Absolvovali stejné kolečko po Rakousku a Finsku teď je čeká přesun do amerického Beaver Creeku. „Ale jen kvůli jednomu závodu. Takové námahy pro jeden závod,“ nechápe Rakušan Manuel Feller.
Sjezdaři se pak hned další týden ukážou ve francouzském Val d’Isère a odtud míří na „vánoční šňůru“ po Itálii.
Česká lyžařka Mikaela Shiffrinová se momentálně nachází blízko svého jubilejního 100. vítězství v elitním seriálu Světového poháru, avšak přesto není zrovna nadšená. Po třech zastávkách Světového poháru cítí, že jí docházejí síly. A není se čemu divit.
Sezona začala před měsícem v rakouském Söldenu, poté se přesunula do finského Levi a nedávno se závodilo opět v Rakousku, konkrétně v Gurglu. To znamená, že po měsíci mají lyžaři za sebou téměř 5 tisíc kilometrů v letadle jen po Evropě a tento víkend se stěhují do amerického Killingtonu.
Shiffrinová uvedla pro rakouský Kurier: „Je to hranice výzva takhle se přesouvat tam a zpět. Chápu, že není jednoduché dát dohromady kalendář, ale tohle? Je to náročné na psychiku i pro tělo.“
Po závodech v USA a Kanadě se závody znovu vracejí do Evropy, konkrétně do Švýcarska, Rakouska, Slovinska a Itálie. Shiffrinová se obává, že náročné cestování a přesuny mohou být příčinou mnoha zranění, které jsme mohli sledovat v minulé sezóně.
Funkcionáři FIS argumentují tím, že musí kalendář skládat tak, jak dovolí podnebí daného místa. Sněhu po celém světě ubývá a najít místo pro konání závodů Světového poháru je stále obtížnější.
Shiffrinová apeluje na to, aby se sezona začínala později a končila později, aby byly přesuny co nejméně fyzicky i ekologicky náročné. Mužští lyžaři jsou na tom podobně, absolvují stejné kolečko po Rakousku a Finsku a teď je čeká přesun do amerického Beaver Creeku jen kvůli jednomu závodu.
Sjezdaři se pak hned další týden ukážou ve francouzském Val d’Isère a odtud míří na „vánoční šňůru“ po Itálii. Je tedy zřejmé, že náročné cestování a přesuny mezi závody mají vliv nejen na výkonnost sportovců, ale i na jejich fyzickou i psychickou kondici. Je důležité hledat rovnováhu mezi nabitým kalendářem závodů a potřebami sportovců pro odpočinek a regeneraci.