Fanoušci Bruins slavili, naopak ty konkurenční, zastánce pokračujícího chaosu, zpráva zklamala.
Swayman v neděli, pouhé dva dny před prvním zápasem Bostonu v sezoně, prodloužil s klubem spolupráci o dalších osm let. V průměru si přijde na 8,25 milionu dolarů za rok, dohromady 66 milionů.
Z platu necelých 3,5 milionu si značně polepšil. Spolu s Iljou Sorokinem je teď čtyřkou NHL. Z aktivních gólmanů vydělávají více jen Connor Hellebuyck (8,5 milionu), Andrej Vasilevskij (9,5) a Sergej Bobrovskij (10).
Do výsostného postavení nepovýšil snadno. Kvůli dlouhým jednáním zmeškal celý přípravný kemp.
Zprvu údajně požadoval deset milionů za sezonu, zatímco klub nabízel jen něco málo přes šest. Drama později přiživil prezident klubu Cam Neely, který hovořil o 64 milionech důvodů, proč by ve Swaymanově kůži hrál. Pochopitelně měl na mysli výši navrhované smlouvy. Brankářův agent však důrazně popřel, že by jeho klient tak štědrou nabídku někdy obdržel.
Handrkovanou sledovala se zaujetím celá liga.
Zhruba čtvrtina z více než 1400 respondentů v nedávné anketě webu The Athletic čekala, že Swayman nebude mít podepsáno ani první prosincový den, a tak podle regulí přijde o zbytek ročníku. Jen desetina lidí tipovala, že hvězdný Američan odsouhlasí spolupráci ještě před startem základní části.
Bruins raději počítali s nejhorším. K provizorní jedničce Joonasi Korpisalovi a nezkušenému náhradníkovi Brandonu Bussimu tak přivedli Jiřího Pateru, a to z listiny nechráněných hráčů, když z vůle vancouverských Canucks putoval na farmu.
O změně působiště se 25letý český gólman, který na rozdíl od Bussiho odchytal v NHL alespoň pár zápasů, dozvěděl ve středu 2. října, další den sedl na letadlo, aby oblékl výstroj na opačné straně Severní Ameriky.
„Mým cílem je zaujmout trenéry a dostat se do základní sestavy,“ líčil po jednom z tréninků Bruins.
„Situaci se Swaymanem trochu sleduju, je to pro mě malinko divné,“ přiznal, „ale soustředím se na sebe“.
Uvítal spolupráci s uznávaným trenérem gólmanů Bostonu Bobem Essensou, jemuž prošly pod rukama legendy jako Tim Thomas nebo Tuukka Rask.
„Slyšel jsem o něm samé dobré věci, rád si poslechnu jeho názory na mé chytání. Myslím, že mě to udělá lepším brankářem. Hodně se těším. Řekl bych, že první trénink se povedl. Bude to zábava,“ prohlásil Patera.
Po podpisu Swaymana na něj ale nezbylo místo. Spolu s Bussim putoval přes listinu nechráněných hráčů na farmu do Providence. Bussi prošel, Patera ne – Canucks si ho v pondělí vzali zpátky.
Spoluhráčem krajanů Davida Pastrňáka a Pavla Zachy tak byl pouhých pět dní.
Sezonu rozehraje na farmě Vancouveru. V hierarchii klubu je za Artursem Šilovsem, Kevinem Lankinenen a momentálně zraněnou jedničkou Thatcherem Demkem.
Český brankář Jiří Patera nedávno podepsal smlouvu s týmem Boston Bruins, čímž ukončil dlouhé jednání a spekulace ohledně jeho budoucnosti. Fanoušci Bruins se radují z tohoto kroku, zatímco ostatní, kteří preferovali pokračování chaosu v brankovišti, jsou zklamáni.
Jiří Patera podepsal s Bruins smlouvu na osm let, za kterou bude v průměru dostávat 8,25 milionu dolarů ročně, což činí celkem 66 milionů dolarů. Tím se značně zlepšil oproti svému předchozímu platu. Spolu s Iljou Sorokinem patří mezi nejlépe placené gólmany v NHL.
Jednání ohledně smlouvy byla složitá a trvala dlouho. Patera zpočátku požadoval deset milionů dolarů za sezonu, zatímco klub nabízel méně než šest milionů. Nakonec se dohodli na částce 8,25 milionu dolarů ročně. Tato situace byla sledována s napětím nejen fanoušky Bruins, ale i celou ligou.
Po podepsání smlouvy se Patera připojil k týmu, ale kvůli konkurenci v brankovišti byl poslán na farmu do Providence. Zde bude mít možnost trénovat a zlepšovat své dovednosti pod dohledem uznávaného trenéra gólmanů Boba Essensou.
Jiří Patera se těší na spolupráci s Essensou a věří, že mu jeho rady a zkušenosti pomohou stát se lepším brankářem. I když momentálně začne sezonu na farmě Vancouveru, je odhodlán pracovat na svém rozvoji a doufá, že brzy dostane příležitost hrát v NHL.
Celá situace kolem Jiřího Patery a jeho angažmá v Bostonu ukazuje, jak složité mohou být jednání ohledně smluv v profesionálním hokeji a jak důležité je najít kompromis mezi požadavky hráče a možnostmi klubu.