Pořadí se samozřejmě bude měnit, protože největší fotbalové kluby z elitních soutěží zasáhnou až do hlavních fází jednotlivých pohárů. Dosavadní výsledek 5,300, na kterém se v letních předkolech podílely Sparta, Slavia, Plzeň, Mladá Boleslav a Baník Ostrava, je však vynikající. Už teď.
Česko si totiž v klíčové pětiletce odepsalo slabý ročník 2019/20, ve kterém kluby získaly pouze 2,500 bodu.
Díky tomu Češi poskočili z desátého místa na deváté, Turecko za sebou nechali o 2,750 bodu. Nyní je ve hře nasazení pro ročník 2026/27 a země ze zmíněných pozic vysílají do pohárů stejný počet týmů – ovšem s tím rozdílem, že vicemistr z deváté národní asociace začíná boj o Ligu mistrů až ve třetím předkole.
Klíčová zůstává desátá příčka, která stejně jako v minulé sezoně zaručuje přímý vstup šampiona do Ligy mistrů. Na jedenácté místo má český koeficient momentálně více než sedmibodový náskok – pozici navíc momentálně okupují Norové, kterým v současném ročníku zbyly už jen dva kluby.
V uplynulé sezoně tuzemské kluby vyválčily koeficient 13,500, nyní budou mít šanci na rekordní hodnotu zaútočit. Sparta v Lize mistrů, Slavia s Plzní v Evropské lize a Mladá Boleslav v té Konferenční. Stejný počet klubů vyrazí do pohárového podzimu i Turkům – silná trojka (Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas) v Evropské lize, Basaksehir o patro níže.
Od této sezony se změní formát evropských pohárů. Už se nebudou hrát v tradičních skupinách, ale jako jedna liga se všemi týmy. Každého z 36 účastníků Ligy mistrů bude v základní fázi čekat osm zápasů, tedy o dva více než dosud. Podobná reforma čeká i Evropskou a Konferenční ligu.
Češi odepsali slabý rok, koeficient letí vzhůru. Po skvělých předkolech vévodí Evropě
České fotbalové kluby se v posledních letech postupně zlepšují a jejich výkony na evropské scéně jsou stále lepší a lepší. Po skvělých výsledcích v letních předkolech se Česko momentálně nachází na devátém místě v evropském koeficientu, což je vynikající výsledek.
V minulém ročníku 2019/20 české kluby získaly pouze 2,500 bodu, což byl slabý výkon. Avšak díky skvělým výsledkům v letošním roce se Česko posunulo na deváté místo a předběhlo Turecko o 2,750 bodu. To znamená, že Česko je nyní nasazeno pro nadcházející ročník 2026/27 a země ze zmíněných pozic vysílají do evropských pohárů stejný počet týmů.
Desáté místo v evropském koeficientu zaručuje Česku přímý postup šampiona do Ligy mistrů. Na jedenáctém místě se momentálně nachází Norsko s sedmibodovým náskokem. V minulé sezoně české kluby vyválčily koeficient 13,500 a nyní mají šanci na rekordní hodnotu.
Od této sezony se změní formát evropských pohárů. Už se nebudou hrát v tradičních skupinách, ale jako jedna liga se všemi týmy. Každého z 36 účastníků Ligy mistrů bude v základní fázi čekat osm zápasů, což je o dva více než dosud. Podobná reforma čeká i Evropskou a Konferenční ligu.
České fotbalové kluby se tedy mohou těšit na zajímavou a náročnou evropskou sezónu, kde budou bojovat o co nejlepší umístění a zlepšení svého koeficientu. Sledujme jejich výkony a držme jim palce!