Zlatá Jihokorejka An Se-jong, stříbrná Číňanka Che Ping-ťiao a bronzová Indonésanka Gregoria Tunjungová.
Badmintonové dvouhře žen pod pěti kruhy letos dominovaly hráčky východní a jihovýchodní Asie. Na stupních vítězů se však vedle tří asijských vlajek objevila i jedna evropská, konkrétně španělská, a to díky Číňance.
Che Ping-ťiao při pózování držela v jedné ruce stříbrnou medaili a ve druhé odznáček se španělskou vlajkou.
Proč? V semifinále turnaje nastoupila proti Španělce Carolině Marínové. První set ztratila poměrem 14:21 a ve druhém prohrávala 8:10. Jinými slovy spěla k porážce. Marínová, vítězka dvouhry z olympijského Ria 2016, ale utrpěla zranění již operovaného pravého kolena a utkání musela v slzách vzdát.
Do finále tedy nečekaně postoupila 27letá Číňanka. Po prohře 13:21 a 16:21 brala stříbro, svou první olympijskou medaili.
Na stupních vítězů však musela myslet na Marínovou.
„Vzala jsem si španělský odznáček, protože moje soupeřka se v semifinále bohužel zranila. Úplně mi to zlomilo srdce. Doufám, že moje gesto viděla a že se co nejrychleji uzdraví,“ vykládala po finále Che Ping-ťiao.
Za neobvyklou poctu Marínové si vysloužila ovace sportovních fanoušků na sociálních sítích.
Ozval se také Španělský olympijský výbor, který Číňance poděkoval. „Olympijský duch v celé své kráse!“ stálo v krátkém prohlášení.
Ze zranění velké favoritky Marínové těžila i Indonésanka Tunjungová, která bronzovou medaili vyhrála bez boje. Španělka do utkání o třetí místo pochopitelně nenastoupila.
Badminton už má v Paříži za sebou poslední zápasy. Tradičně mu dominovala Asie, hlavně Čína, která posbírala celkově pět medailí, z toho dvě zlaté.
Češi měli čtyři reprezentanty. Jana Loudu v mužské dvouhře, Ondřeje Krále s Adamem Mendrekem v mužské čtyřhře a Terezu Švábíkovou v ženské dvouhře.
Nikdo ale nepostoupil ze základní skupiny. Švábíková v ní mimochodem nestačila na později bronzovou Tunjungovou.
Video: Olympijští vítězové Macháč a Siniaková slavili v Českém domě
Na letošních olympijských hrách v Tokiu se v badmintonovém ženském dvouhře stala zlatou medailistkou Jihokorejka An Se-jong, stříbrnou Číňanka Che Ping-žiao a bronzovou Indonésanka Gregoria Tunjungová. Badmintonové dvouhry žen letos dominovaly hráčky z východní a jihovýchodní Asie, ale na stupních vítězů se objevila i jedna evropská vlajka, a to díky Číňance.
Che Ping-žiao při pózování držela v jedné ruce stříbrnou medaili a ve druhé odznáček se španělskou vlajkou. Proč? V semifinále turnaje nastoupila proti Španělce Carolině Marínové, která utrpěla zranění a musela utkání vzdát. Do finále tedy nečekaně postoupila Číňanka, která nakonec brala stříbro.
Na stupních vítězů však musela myslet na Marínovou. Che Ping-žiao si vzala španělský odznáček jako gesto podpory zraněné soupeřce. Za tuto neobvyklou poctu obdržela ovace od sportovních fanoušků i od španělského olympijského výboru, který ji poděkoval za projev olympijského ducha.
Zranění Marínové přineslo bronzovou medaili Indonésance Tunjungové, která do utkání o třetí místo nastoupila bez boje. Badmintonové zápasy v Paříži tak skončily s dominancí Asie, přičemž Čína získala celkově pět medailí, včetně dvou zlatých.
Česká republika měla čtyři reprezentanty v badmintonu, ale žádný z nich nepostoupil ze základní skupiny. Tereza Švábíková například nestačila na pozdější bronzovou medailistku Tunjungovou. Badmintonový turnaj tak skončil s emocemi a gesty solidarity mezi hráčkami, které ukázaly, že olympijský duch je stále živý.