Číňanka překvapená, že se do medaile kouše, jiný olympionik si zlomil zub

Číňanka překvapená, že se do medaile kouše, jiný olympionik si zlomil zub

„Ta nejsladší věc, kterou dnes na olympiádě uvidíte, je od stříbrné medailistky na kladině,“ uvedl video účet Eurosportu na sociální síti X.

Šampionka Alice D’Amotová z Itálie, druhá Čou Ja-čchin z Číny a třetí Italka Manila Espositová v pondělí vystoupaly na stupně vítězek, načež Evropanky se před houfem fotografů zakously do svých medailí.

Když Číňanka jejich gesto uviděla, ve tváři se jí zračil čistý údiv. „Cože, do medaile se kouše?“ A potom si sama přiložila stříbrnou odměnu k ústům.

„Čou Ja-čchin se v Paříži evidentně naučila něco nového,“ glosovaly oficiální webové stránky olympijských her.

Osmnáctiletá gymnastka se pod pěti kruhy představila poprvé, stříbro z kladiny získala také na loňském mistrovství světa v Antverpách. 

A odkud se vůbec vzala slavná tradice kousání do medailí?

„Stalo se to určitou posedlostí fotografů, kteří chtějí pořídit ikonický snímek. Něco, co by mohli dobře prodat. Sportovci sami od sebe by s tím pravděpodobně nezačali,“ odpovídal kdysi David Wallechinsky, prezident Mezinárodní společnosti olympijských historiků.

Na zimní olympiádě ve Vancouveru před čtrnácti lety však německý sáňkař David Möller zaplatil za tento zvyk ulomeným zubem.

„Fotografové chtěli, abych svou stříbrnou medaili skousnul. Později při večeři jsem si všiml, že mi kus zubu chybí,“ vyprávěl Němec.

Video: Olympijští vítězové Macháč a Siniaková slavili v Českém domě

Na nedávné olympijské hře se stala zajímavá událost, která vyvolala pozornost diváků i fanoušků. Během ceremonie předávání medailí ve skokanském závodě na kladině se stalo něco neobvyklého. Stříbrná medailistka Alice D’Amotová z Itálie, druhá Číňanka Ja-čchin a třetí Italka Manila Espositová se rozhodly ukázat svou radost a vděčnost za úspěch trochu netradičním způsobem – kousnutím do svých medailí.

Tento okamžik vyvolal zvláštní reakci u jedné čínské divačky, která se zděšeně ptala: „Cože, do medaile se kouše?“ a následně si sama přiložila stříbrnou medaili k ústům. Tato akce vyvolala smích a překvapení u ostatních přítomných.

Tradice kousání do medailí není nic nového a vznikla díky fotografům, kteří chtějí zachytit ikonický okamžik, který by mohl být dobře prodán. Sportovci sami by s tím pravděpodobně nezačali, ale díky tlaku médií a veřejnosti se tento zvyk stal běžným.

Přestože se zdá, že kousání do medailí je nevinná tradice, může mít i nechtěné následky. Německý sáňkař David Möller si na zimní olympiádě ve Vancouveru před čtrnácti lety ulomil zub při pokusu o kousnutí do své stříbrné medaile.

Celkově lze říci, že každý sportovec si svou medaili zaslouží a může s ní nakládat podle svého uvážení. Ať už se rozhodne ji políbit, obejmout nebo tedy dokonce i okusit, je to jeho osobní vítězství a radost, kterou si může prožít jakkoliv.