Debata o nedoceněném talentu historického významu: Pastrňák versus Malkin

Debata o nedoceněném talentu historického významu: Pastrňák versus Malkin

V roce 2017 z toho byl poprask. NHL slavila sté výročí zveřejněním stovky nejlepších hokejistů své historie, kde nechyběly ani aktivní hvězdy. Na jednu se ale „zapomnělo“.

Slavná liga vynechala Malkina, který měl tou dobou v životopise už dva Stanley Cupy, jednu Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy, jednu Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího muže play off nebo Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. 

„Kdyby NHL slavila stoleté výročí letos, moje šance by nejspíš byly o něco vyšší,“ usmíval se Malkin před časem pro portál RG. „V roce 2017 jsme vyhráli Stanley Cup, ale hlasování proběhlo dřív. Teď mám tři Stanley Cupy, přes 500 gólů a 1300 bodů… Takže bych se dnes nejspíš dostal na 99. místo.“

Když před dvěma lety vybíral stovku nejlepších hráčů historie NHL online deník The Athletic (byť jen té moderní, od roku 1967), ruského centra do žebříčku zařadil. A ani to nebylo těsné. Umístil ho na 26. příčku mezi Kena Drydena a Filipa Forsberga.

Jinak ale málomluvný obr, který z aktivních hráčů nasbíral nejvíc bodů hned po Sidneym Crosbym a Alexandru Ovečkinovi, bývá až trestuhodně přehlížený. Možná proto, že celou zámořskou kariéru strávil v Pittsburghu právě v Crosbyho stínu.

Nyní je mu 38 let a pomalu ztrácí produktivitu, smlouvu už má jen na tuto a příští sezonu.

Na webu Daily Faceoff se tak před časem zamysleli, kdo bude příštím Malkinem, tedy nejpodceňovanějším hokejistou své generace. Vybírali z hvězd do 30 let. 

Celkem padlo pět různých jmen. Z obránců Miro Heiskanen a Charlie McAvoy, z útočníků Mikko Rantanen, Dylan Larkin a… David Pastrňák.

Českého forvarda zvolil hokejový publicista Paul Pidutti. „Je považovaný za jednoho z nejlepších ligových střelců, tenhle charismatický křídelník je ale mnohem víc než to,“ spustil.

„Ve 23 letech vyhrál Maurice Richard Trophy (cena pro nejlepšího střelce NHL – pozn. red.). S 61gólovou sezonou byl finalistou Hart Trophy. Má za sebou čtyři ročníky s alespoň 40 góly. Třikrát skončil v první pětce bodování,“ vyjmenoval Pidutti Pastrňákovy úspěchy. 

V aktuální základní části se havířovský rodák stejně jako celý Boston trápí. Se zápisem 20+28 ve 48 kláních je ale nadále nejnebezpečnějším útočníkem týmu a elitní desítku ligové tabulky střelců i produktivity má pořád na dohled.

Za celou kariéru v NHL střílí 0,51 branky na zápas. Z aktivních hokejistů jsou na tom lépe jen Auston Matthews (0,65), Ovečkin (0,6), Kirill Kaprizov (0,59) a Connor McDavid (0,52).

„Stručně řečeno je Pastrňák talent historického významu, ale zatím tak není vnímán,“ uvedl Pidutti.

„V defenzivně orientovaném Bostonu je to právě on, kdo tým vede jako zakončovatel. Za mě už je Pasta al dente a jednoho dne bude připraven k podávání v Síni slávy. Doufejme, že se mu nakonec dostane uznání na úrovni jeho elektrizující hry,“ dodal publicista.

V debatě překvapivě nezaznělo jméno 29letého Aleksandera Barkova, kterého sami hokejisté často vnímají jako nedoceněného.

V předminulého sezoně ho v anketě hráčských odborů NHLPA označila jako nejvíce podceňovaného hráče téměř čtvrtina ligy.

V roce 2017 se v NHL udělal poprask, když liga oslavovala sté výročí zveřejněním stovky nejlepších hokejistů své historie. Mezi aktivními hvězdami však chybělo jedno jméno – Evgeni Malkin. Tento ruský centr měl v té době ve svém životopise dva Stanley Cupy, Hart Trophy, Conn Smythe Trophy a Calder Trophy, ale přesto byl přehlížen.

Malkin se s úsměvem vyjádřil, že pokud by se oslavy konaly letos, měl by díky svým úspěchům ještě větší šanci na zařazení mezi nejlepší stovku hokejistů historie NHL. Přestože byl vynechán, online deník The Athletic ho zařadil mezi 26. a 30. nejlepších hráčů v historii ligy.

Malkin bývá často přehlížený, možná kvůli tomu, že celou kariéru strávil v Pittsburghu ve stínu Sidneyho Crosbyho. Nyní je mu 38 let a pomalu ztrácí produktivitu, ale stále patří mezi nejlepší hráče své generace.

Na webu Daily Faceoff nedávno proběhla debata o tom, kdo bude nástupcem Malkina jako nejpodceňovaný hokejista své generace. Mezi pěti různými jmény se objevil i David Pastrňák. Tento český forvard je považován za jednoho z nejlepších střelců ligy a má za sebou řadu úspěchů.

Pastrňák se momentálně trápí spolu s celým týmem Boston Bruins, ale stále je nejnebezpečnějším útočníkem týmu. Celkově má za celou kariéru průměr 0,51 gólu na zápas, což ho řadí mezi nejlepší střelce mezi aktivními hráči.

Hokejový publicista Paul Pidutti nazval Pastrňáka talentem historického významu, který však zatím není dostatečně vnímán. V defenzivně orientovaném Bostonu je právě on tím, kdo tým vede jako zakončovatel. Pidutti doufá, že se Pastrňákovi nakonec dostane uznání na úrovni jeho skvělé hry a že jednoho dne bude připraven k vstupu do Síně slávy.

V debatě o nedoceněných hokejistech se také neobjevilo jméno 29letého Alexandra Barkova, kterého sami hráči často považují za nedoceněného. V minulé sezoně byl označen za nejvíce podceňovaného hráče téměř čtvrtinou ligy v anketě hráčských odborů NHLPA.