Fanoušci norské ligy protestují pomocí rybích koláčů proti VAR

Fanoušci norské ligy protestují pomocí rybích koláčů proti VAR

Ze zápasu 15. kola norské Eliteserien neuplynuly ani dvě minuty a už musel být přerušen. 

Fanoušci totiž začali házet na trávník desítky tenisových míčků, což už tak nějak k protestům po Evropě začíná patřit, ale nezvykle také rybí koláče.

Pořadatelé tradiční norské pochoutky i tenisáky ze hřiště odstranili, ale v 11. minutě musel rozhodčí Rohit Saggi zastavit duel znovu.

Na trávník tentokrát přiletěly dýmovnice. A přestože hrací plochu výrazně poškodily, pokusil se sudí rozjet střetnutí znovu.

Vydrželo to do 31. minuty, kdy hřiště zaplavily další desítky tenisáků. To už Saggimu došla trpělivost a zápas předčasně ukončil.

Událostmi na stadionu Lerkdendal tak vyvrcholily protesty fanoušků, kteří se bouří proti zavedení videorozhodčího do norské ligy.

Systému vyčítají, že vyhodnocování sporných situací trvá příliš dlouho a že tím ničí fotbal.

Sousední Švédsko se letos stalo podle agentury AP první zemí z 30 nejvýznamnějších evropských soutěží, které VAR odmítlo.

Velké kritice čelil systém i v anglické Premier League. Wolverhampton, jeden z účastníků ligy, dokonce vyvolal hlasování o jeho úplném zrušení, to ale prohrál, když se z dvaceti klubů elitní soutěže k Wanderers nikdo nepřidal.

Protest fanoušků norské ligy proti zavedení videorozhodčího systému VAR vyústil v neobvyklý a vtipný způsob. Během zápasu mezi týmy norské Eliteserien začali fanoušci házet na trávník tenisové míčky a dokonce i rybí koláče.

Zápas byl přerušen hned v úvodu, kdy fanoušci začali protestovat tímto způsobem. Pořadatelé sice rychle odstranili tenisové míčky i rybí koláče, ale fanoušci neustávali a v dalších minutách dokonce použili i dýmovnice.

Sudí se pokusil zápas znovu rozjet, ale situace se opakovala až do té míry, že musel zápas předčasně ukončit. Fanoušci tímto protestem vyjádřili svůj nesouhlas s použitím videorozhodčího systému VAR v norské lize.

Podobné protesty se objevily i v jiných evropských ligách, například v anglické Premier League. Některé týmy a fanoušci kritizují tento systém za to, že zpomaluje průběh zápasu a ovlivňuje výsledky.

Naopak ve Švédsku byl tento systém odmítnut a stalo se tak první zemí ze 30 nejvýznamnějších evropských soutěží, která VAR nepoužívá. Diskuze o tom, zda je tento systém pro fotbal prospěšný či nikoli, stále pokračuje a každá liga se rozhoduje individuálně, zda ho zavede či nikoli.