Problematika uplatnění pokročilých technologií přitom rozděluje fotbalové experty.
Podle některých jsou opravy rozhodnutí sudího na hřišti v milimetrových situacích nepřijatelné.
Němci mají pro smolaře výstižné slovíčko Pechvogel. Jako by kanonýr AS Řím na dálkou soupeřil s Robinem Hranáčem.
Plzeňský obránce zatím nešťastně figuroval u všech tří gólů, které český tým na turnaji inkasoval.
A Lukaku zase třikrát prohrál bitvu s videem. Belgičané v sobotu porazili Rumuny 2:0, v 64. minutě za stavu 1:0 přišli o branku kvůli těsnému ofsajdu.
„Bylo to pro něj nešťastné,“ citovala agentura DPA trenéra Domenica Tedesca.
„Bohužel, na šampionátu už skóroval třikrát, přitom jeho góly neplatily. Ale nemyslím si, že je frustrovaný,“ řekl kapitán Kevin De Bruyne o svém spoluhráči.
Televizní diváci během přenosu viděli, že o odvolání branky rozhodly milimetry. „Jako útočník nebudu nikdy schopný akceptovat takový ofsajd, zvlášť když při nabíhaní útočníků mluvíme o výhodě. Ne, tohle nikdy jako ofsajd nepřijmu,“ protestoval ve studiu ITV Sport Ian Wright, bývalý kanonýr Anglie a Arsenalu.
„Jsem frustrovaný z toho, že jsme z fotbalu udělali forenzní vědu. Řeší se milimetry. Myslím, že kdyby takový gól padl a nebyla by k dispozici ofsajdová technologie, nikdo by nic neřekl,“ přidal se Ange Postecoglou, trenér Tottenhamu.
Lukaku tak drží smutný rekord evropského šampionátu, o který hned tak nepřijde.
V úvodním duelu se Slovenskem jeho první trefa neplatila kvůli ofsajdu, druhá pak kvůli ruce centrujícího Loise Opendy. Nepatrný dotek přitom odhalil čip umístěný přímo v míči. Jednatřicetiletý hráč si tak na svůj sedmý regulérní gól na Euru musí počkat.
Třikrát slavil předčasně, technologie mu třikrát pokazila radost. Soucit s nešťastným Belgičanem vyjádřil expert ZDF Christoph Kramer
„Je to extrémně hořké. Už se skoro neodvažuješ slavit gól a být šťastný,“ řekl mistr světa z roku 2014.
Fotbal se stává stále více forenzní vědou a to díky pokročilým technologiím, které jsou využívány k opravám rozhodnutí sudího na hřišti. Tato problematika rozděluje fotbalové experty, někteří považují tyto technologie za nepřijatelné, zejména v milimetrových situacích.
Německý výraz „Pechvogel“ popisuje smolaře, a právě takovým se na letošním Euru stal belgický útočník Romelu Lukaku. Plzeňský obránce pak zase nešťastně figuroval u všech tří gólů, které český tým na turnaji inkasoval.
Lukaku se stal nevídaným smolařem Eura, když třikrát prohrál bitvu s videem. V zápase proti Rumunsku byl jeho gól kvůli těsnému ofsajdu neuznaný. Trenér Domenico Tedesco ho označil za nešťastného, ale kapitán Kevin De Bruyne tvrdí, že Lukaku není frustrovaný.
Televizní diváci během přenosu viděli, že o odvolání branky rozhodly milimetry. Někteří experti a trenéři se k tomu vyjádřili kriticky, označují to za přehnanou analýzu a zbytečné zasahování technologií do hry.
Lukaku tak drží smutný rekord evropského šampionátu, kdy mu byly již tři góly neplatné kvůli ofsajdům či rukám. Třikrát slavil předčasně, třikrát mu technologie zkazila radost. Expert Christoph Kramer vyjádřil soucit s nešťastným Belgičanem a popsal jeho situaci jako extrémně hořkou.
Fotbal se tak stává stále více technologickým a precizním sportem, kde i milimetrové detaily mohou rozhodovat o osudu zápasu. Je otázkou, zda tato trend bude pokračovat i v budoucnu, nebo zda se vrátíme k tradičním metodám rozhodování na hřišti.