Haškův kat oslavuje šedesátiny, jehož střelecká sezona je nejlepší v historii.

Haškův kat oslavuje šedesátiny, jehož střelecká sezona je nejlepší v historii.

Pokud Ovečkin nastřílí ještě 42 gólů, překoná Waynea Gretzkého a stane se nejlepším kanonýrem v dějinách NHL.

Tak nyní zpravidla probíhá debata o tom, kdo je ve více než stoleté historii zámořské ligy nejvýkonnějším strojem na góly.

V očích části expertů už Ovečkin jedničkou je, neboť nastupuje v éře, která je na branky skoupější než ta Gretzkého.

Na korunování ruské hvězdy se víceméně shodl, a to už před lety, třeba diskuzní panel stanice ESPN.

Seriózní úvahu si ovšem vysloužili i Mike Bossy a Pavel Bure, superstřelci, kterým kariéru pokazilo křehké zdraví. Bez zmínky pochopitelně nezůstali Gretzky a Mario Lemieux.

Jméno Brett Hull však nepadlo ani jednou.

Kanadský rodák (později reprezentující Spojené státy) je sice v historické tabulce střelců „až“ pátý, příčku za Jaromírem Jágrem, ale na vrcholu kariéry čněl nad zbytkem soutěže ojedinělým způsobem.

V památné základní části 1990/91 nastřílel v 78 zápasech za St. Louis 86 branek.

Šlo o bizarní výjev. O druhou příčku střelecké tabulky se dělili Steve Yzerman, Theo Fleury a Cam Neely, kteří se zastavili na 51 gólech, což dělá 35brankový (!) rozdíl.

Prvního Hulla a druhého Yzermana tak dělila stejná propast jako Yzermana a 128. v pořadí Briana Leetche.

Pozoruhodné také je, že Hull si ani jednou nepomohl gólem do prázdné brány, neboť takové trefy neuznával (názor změnil až v závěru kariéry, kdy mu střelecký prach začal vlhnout).

„Až příště s přáteli začnete dlouze debatovat o hokejových velikánech, nezmiňte jen to, že Brett Hull měl nejlepší střeleckou sezonu historie; řekněte, že se mu nikdo ani nepřiblížil,“ napsal před lety sportovní analytik Steven Glynn, známý jako Steve Dangle.

Pro úplnost – Gretzky jako jediný předvedl lepší sezonní výkony než Hull. Vsítil 92 a 87 branek.

Nad druhým v pořadí měl ale náskok „pouze“ 28, respektive 31 gólů. A hlavně to celé svedl v ofenzivně velmi divoké první polovině 80. let.

Statistický model, který se na základě několika faktorů snaží porovnat hráče z různých ér, Gretzkému dost ubírá. Jiným naopak přidává.

Druhým nejlepším výkonem historie je tak Ovečkinových 65 gólů z defenzivně laděné sezony 2007/08. Model ruskému bohatýrovi sedm branek připsal, což ve výsledku dělá 72 tref.

A celková jednička Samozřejmě Brett Hull. Z 86 gólů mu sice v relativním pojetí zbylo „jen“ 78, ale i to bohatě stačí na prvenství. Gretzky se propadl na šesté místo. 

Velkou roli v Hullově životním ročníku sehrál jeden z nejlepších tvůrců hry historie Adam Oates, jenž parťáka na křídle zásoboval puky.

Hull, syn další legendy Bobbyho Hulla, totiž nebyl žádný Connor McDavid. Nedokázal rozkmitat brusle tak, aby s pukem na holi prosvištěl soupeřovou obranou a zakončil. Působil pomale i na svou dobu. I proto dvakrát prošel draftem NHL bez povšimnutí a napotřetí se dočkal až v šestém kole.

Střílel ale tvrdě i přesně a na ledě mu to myslelo jako málokomu. Na tom si vybudoval kariéru.

„Pracoval jsem s teorií, že musíte soupeřova obránce přinutit k rozhodnutí, takže jsem jezdil do míst, kde si na mě museli dávat pozor: ‚Pojedu za ním, nebo zůstanu tady?‘ Nazval jsem to zónou smrti. Pokud jsem se zrovna nechystal vystřelit, byl jsem pořád v pohybu. A povím vám, většina obránců nehraje na této pozici náhodou. Je to z důvodu, že nechápou ofenzivní stránku hokeje. Obvykle udělají špatné rozhodnutí,“ líčil před časem Hull online deníku The Athletic.

Většinu kariéry strávil v St. Louis, kde také prožil největší osobní úspěchy, ale pro Stanley Cup musel jinam. 

V play off 1999 rozhodl za Dallas finále proti Buffalu kontroverzním gólem z brankoviště. K velké nelibosti českého gólmana a hlavního buffalského hrdiny Dominika Haška.

Hned tři roky nato si ale Stanleyův pohár užili společně. V dresu Detroitu. Hašek byl v play off neotřesitelnou jedničkou mužstva, Hull – jak jinak – nejlepším střelcem.

Brett Hull – nejlepší střelec v historii NHL?

Když Alexander Ovechkin nastřílí ještě 42 gólů, překoná Waynea Gretzkého a stane se nejlepším střelcem v historii NHL. Tato debata se nyní často objevuje, když je řeč o tom, kdo je největším střeleckým talentem v historii této prestižní ligy.

Ovechkin je často považován za jedničku, zejména kvůli tomu, že hraje ve týmu, který je na góly zaměřený více než tým Gretzkého. Tuto myšlenku podpořili i někteří experti v diskuzním panelu stanice ESPN, ale i hvězdy jako Mike Bossy a Pavel Bure.

Jméno Bretta Hulla však často v těchto debatách nepadá. Kanadský rodák (později reprezentující Spojené státy) se sice nachází na pátém místě historické tabulky střelců, ale na vrcholu své kariéry exceloval způsobem, který byl ojedinělý.

V sezóně 1990/91 nastřílel v 78 zápasech za St. Louis 86 branek, což byl bizarní výkon. O druhé místo v tabulce střelců se dělili hráči s 51 góly, což dělá rozdíl 35 branek. Hull si ani jednou nepomohl gólem do prázdné brány, což je zajímavý fakt.

Statistický model porovnávající hráče z různých ér ukázal, že Hull měl nejlepší střeleckou sezonu historie NHL. I když mu z relativního hlediska zbylo „jen“ 78 branek ze 86, tak to stačilo na prvenství. Gretzky se propadl na šesté místo.

Hull si vybudoval kariéru tvrdými a přesnými střelami, a i když nebyl nejrychlejší, dokázal se prosadit na ledě. Jeho taktika byla přinutit obránce k rozhodnutí a vytvořit si prostor pro střelu.

Brett Hull strávil většinu kariéry v týmu St. Louis, kde dosáhl svých největších úspěchů, ale pro zisk Stanley Cupu musel odejít jinam. V roce 1999 rozhodl za Dallas finále proti Buffalu kontroverzním gólem, který byl kritizován hlavně českým brankářem Dominikem Haškem.

Nakonec si však Stanleyův pohár užil i s Haškem v dresu Detroitu. Hašek byl neotřesitelnou oporou týmu v play off, zatímco Hull – jak jinak – se stal nejlepším střelcem. Brett Hull tak zanechal nezapomenutelnou stopu ve světě hokeje a je považován za jednoho z nejlepších střelců v historii NHL.