Indičtí atleti se vyhýbali setkání s komisaři, pouze jeden z nich dokončil stovku a obdržel diplom.

Indičtí atleti se vyhýbali setkání s komisaři, pouze jeden z nich dokončil stovku a obdržel diplom.

Dopingový skandál na indickém atletickém šampionátu v Dillí vyvolal podezření a rozhořčení mezi sportovními fanoušky. Sedm běžců a několik vrhačů se před finálovými závody neobjevilo na startu, což vyvolalo otázky ohledně jejich možného dopingu.

Sekretář atletické asociace místního spolkového státu Dillí, Sandip Mehta, označil tento incident za podezřelý. „Občasné odstoupení je pochopitelné, ale když odstoupí sedm běžců, tak víte, že tady něco smrdí,“ řekl Reuters.

Sprinteři nebyli jediní, kdo se zachoval podezřele. „Také se před soutěží vytratilo několik vrhačů, všichni měli být otestováni organizací NADA,“ poznamenal funkcionář. Někteří atleti se zase nedostavili na medailový ceremoniál.

Doping je v indickém sportu vážným problémem. Podle květnové zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) byla Indie v počtu dopingových prohřešků na druhém místě hned za Ruskem.

Jediný zbylý finalista mužského sprintu, Kumar, je na sociálních sítích oslavován jako čestný atlet ve špinavém sportu. Sám byl ale zklamán z toho, jak se závod vyvinul. „Opravdu jsem se těšil, že poběžím proti těm nejlepším atletům, ale nikdo nedorazil. Všichni se báli toho, že je otestují. Jako sportovce mě to ranilo a zklamalo,“ řekl listu Indian Express.

Medaili a diplom dostane i přesto, že ve finále běžel sám. „Závodil s ostatními v rozplavbě a není jeho chyba, že soupeři před finále zmizeli,“ uvedl sekretář místního svazu.

Tento incident poukazuje na vážnost problému dopingu v indickém sportu a nutnost přijmout důrazná opatření k jeho potlačení. Je důležité, aby organizace NADA prováděla pravidelná a důkladná testování atletů a aby byly přijaty přísné tresty pro ty, kteří se dopingu dopustí. Pouze tak lze zajistit spravedlivé a čestné podmínky pro všechny sportovce.