Volební systém v České republice je založen na principu reprezentativní demokracie, kdy občané mají právo volit své zástupce do parlamentu a dalších orgánů moci. Volební systém je založen na poměrném zastoupení, což znamená, že politické strany a hnutí získávají mandáty v poměru k počtu hlasů, které získají.
V České republice se konají volby do dvou parlamentních komor – Poslanecké sněmovny a Senátu. Poslanecká sněmovna je volena na čtyři roky a skládá se ze 200 poslanců. Senát je volen na šest let a skládá se ze 81 senátorů.
Volby do Poslanecké sněmovny se konají podle volebního systému s přednostními hlasy. To znamená, že voliči mají možnost preferovat určité kandidáty na kandidátní listině svého výběru. Každý volič má jednu hlasovací lístek, na kterém jsou uvedeny všechny kandidátní listiny. Voliči si vybírají jednu kandidátní listinu a poté mohou preferovat určité kandidáty tím, že jim dají přednostní hlas.
Po skončení voleb jsou mandáty rozděleny mezi politické strany a hnutí podle poměru získaných hlasů. Pokud politická strana získá více než 5 % hlasů, má nárok na mandát v Poslanecké sněmovně. Pokud politická strana získá méně než 5 % hlasů, nezíská žádný mandát.
Volby do Senátu se konají podle volebního systému s většinovým principem. To znamená, že kandidát musí získat více než 50 % hlasů, aby byl zvolen senátorem. Pokud žádný kandidát nezíská více než 50 % hlasů, koná se druhé kolo voleb mezi dvěma kandidáty s nejvyšším počtem hlasů.
Volební systém v České republice je založen na principu svobodných a demokratických voleb, kdy každý občan má právo volit a být volen bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Volební systém je průhledný a umožňuje občanům účastnit se na rozhodování o budoucnosti země.