Korunovace šampiona odložena, Tänak vyhrál Středoevropskou rallye

Na rozdíl od loňského roku Středoevropská rallye, která odstartovala v Česku, nerozhodla o držitele koruny světového šampiona v automobilových soutěžích.

Tím, že tovární jezdec Hyundai Ott Tänak vyhrál, odložil rozhodnutí až do posledního podniku v Japonsku. Jeho týmový kolega Thierry Neuville, který byl ve Středoevropské rallye třetí, má ale náskok 25 bodů.

K mání bude posledních 30 bodů. Tänak je tak jediný, kdo ještě teoreticky může Belgičana připravit o premiérové vítězství ve světovém šampionátu.

Druhý v soutěži, která z Česka o víkendu zamířila na tratě v Rakousku a Německu, skončil Elfyn Evans v Toyotě. Na lídra ztratil sedm sekund.

Velkou smůlu měl osminásobný světový šampion Sébastien Ogier, který havaroval v předposlední RZ a přišel tak o možnost bojovat o vítězství i případnou šanci na titul.

Český jezdec Filip Mareš obsadil v Toyotě specifikace Rally2 osmé místo. „Je to výsledek, který jsem nečekal. Sezona byla nahoru – dolů. Byly tam momenty, které nebyly dobré, ale tohle patří k těm nejsvětlejším,“ cituje agentura ČTK Mareše.

Středoevropská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 2:37:34,6, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota GR Yaris) -7,0, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -39,8, 4. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -1:21,0, 5. Munster, Louka (Luc., Belg./ Ford Puma) -3:41,9, 6. Grjazin, Aleksandrov (Rus./Citroën C3) -9:17,6, …8. Mareš, Bucha (ČR/Toyota Yaris) -11:41,5.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Neuville 225, 2. Tänak 200, 3. Evans 185, 4. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 166, 5. Fourmaux (Fr./Ford Puma) 146, 6. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 114, …25. Mareš 3, 31. Prokop (ČR/Škoda Fabia Rally2) 1.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 526, 2. Toyota 511, 3. M-Sport Ford 267.

Středoevropská rallye, která odstartovala v Česku, letos nerozhodla o držiteli koruny světového šampiona v automobilových soutěžích. Tovární jezdec Hyundai Ott Tänak vyhrál tento podnik, což odložilo rozhodnutí o mistru až do posledního závodu v Japonsku. Jeho týmový kolega Thierry Neuville vede s náskokem 25 bodů.

Na posledním závodě budou k dispozici ještě 30 bodů, což znamená, že Tänak je jediným jezdcem, který teoreticky může Belgičana Neuvillea připravit o první místo ve světovém šampionátu. Druhým v soutěži se stal Elfyn Evans v Toyotě, který ztratil na lídra pouze sedm sekund.

Osminásobný světový šampion Sébastien Ogier měl smůlu, když havaroval v předposlední RZ a ztratil tak možnost bojovat o vítězství i o šanci na titul.

Český jezdec Filip Mareš obsadil osmé místo v Toyotě specifikace Rally2. Mareš komentoval své umístění slovy: „Je to výsledek, který jsem nečekal. Sezona byla nahoru – dolů. Byly tam momenty, které nebyly dobré, ale tohle patří k těm nejsvětlejším.“

3. M-Sport Ford 267

Závěrem lze říci, že letošní Středoevropská rallye přinesla zajímavé souboje a dramatické momenty, které ovlivní konečné pořadí ve světovém šampionátu automobilových soutěží. Fans mohou být nadšeni z napínavého vyvrcholení sezóny a těšit se na rozhodující závod v Japonsku.