Kritici v Kanadě žádají, aby ruský velikán nebyl přijat do Síně slávy kvůli kontroverznímu gestu

Kritici v Kanadě žádají, aby ruský velikán nebyl přijat do Síně slávy kvůli kontroverznímu gestu

Důvodem je Dacjukova údajná účast na hokejovém turnaji na podporu dvou ruských vojáků, kteří zahynuli v dobyvačné válce na Ukrajině.

O akci z února 2024 informoval ruský portál ura.news.

Ukrajinsko-kanadský kongres (UKK) proto před časem napsal otevřený dopis na kanadské ministerstvo zahraničních věcí a na ministerstvo pro imigraci, uprchlíky a občanství.

Vyjádřil znepokojení nad Dacjukovým předpokládaným příletem do Kanady a požádal, aby 46letému Rusovi nebylo uděleno vízum, pokud o něj požádá.

V dopise například stojí, že Dacjukova účast na zmíněném turnaji značí, že legenda „podporuje ruskou invazi, teror, který Rusko přivedlo do ukrajinských měst a vesnic, a systematická a brutální zvěrstva, která Rusko páchá na ukrajinských civilistech“.

Plánované uvedení Dacjuka do Síně slávy je pak pro autory dopisu „hluboce urážlivé“ a znamenalo by „výhru ruské propagandy“.

V jiném dopise UKK žádá po Síni slávy, aby Dacjukovo přijetí mezi legendy odvolala.

Ta ale odpověděla, že členství v elitním klubu je čistě o „uznání individuálních úspěchů“ a neodvíjí se od národnosti.

Dacjukovo uvedení do Síně slávy již v minulosti kritizoval bývalý český gólman Dominik Hašek. 

O tom, kdo letos vkročí mezi legendy, se rozhodlo v červnu. Vedle Dacjuka to budou Shea Weber, Jeremy Roenick, Natalie Darwitzová, Krissy-Wendellová Pohlová, David Poile a Colin Campbell.

Dacjuk zavítal za oceán už v červenci, kdy navštívil rozvojový kemp detroitských Red Wings.

V Detroitu, který ho draftoval v roce 1998 až v šestém kole, prožil Dacjuk celou zámořskou kariéru. V 953 zápasech základní části se díky zápisu 314+604 dostal na průměr téměř bod na utkání.

Vedle šikovnosti a tvůrčích schopnosti vynikal také defenzivní prací. Třikrát vyhrál Selke Trophy pro nejlépe bránícího forvarda NHL. K tomu dvakrát slavil Stanleyův pohár. 

Po odchodu z NHL v roce 2016 strávil ještě pět let v ruské KHL. hrál za Petrohrad a nakonec za mateřský Jekatěrinburg. Tam se v posledních dvou sezonách staral o mládež.

Mohlo by vás zajímat: Finišující česká cyklistická senzace na Vueltě:

Ruský hokejový velikán Pavel Dacjuk se nedávno dostal do centra pozornosti kvůli své účasti na hokejovém turnaji na podporu dvou ruských vojáků, kteří zahynuli v dobyvačné válce na Ukrajině. Tato událost se odehrála v únoru 2024 a informoval o ní ruský portál ura.news.

Ukrajinsko-kanadský kongres (UKK) reagoval na tuto událost otevřeným dopisem adresovaným kanadskému ministerstvu zahraničních věcí a ministerstvu pro imigraci, uprchlíky a občanství. V dopise vyjádřili své znepokojení nad možným udělením víza 46letému Rusovi Pavelu Dacjukovi a žádali, aby mu nebylo umožněno vstoupit do Kanady.

Podle UKK by Dacjukova účast na turnaji znamenala podporu ruské invaze na Ukrajinu a brutálních zvěrstev, které Rusko páchá na ukrajinských civilistech. Plánované uvedení Dacjuka do Síně slávy by podle autorů dopisu znamenalo výhru ruské propagandy a bylo by hluboce urážlivé.

Síň slávy však odmítla tyto argumenty s tím, že členství v elitním klubu je založeno pouze na individuálních úspěších a není vázáno na národnost. Pavel Dacjuk již v minulosti kritizoval bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek.

V červnu tohoto roku bylo rozhodnuto, že Pavel Dacjuk bude uveden mezi legendy Síně slávy společně s dalšími hokejovými hvězdami. Dacjuk strávil celou svou zámořskou kariéru v týmu Detroit Red Wings, kde se stal jedním z nejlepších hráčů v historii klubu. Po odchodu z NHL v roce 2016 hrál ještě pět let v ruské KHL, kde ukončil svou profesionální kariéru.

Pavel Dacjuk je znám nejen svými hokejovými schopnostmi, ale také svou charitativní činností a péčí o mládež. Jeho uvedení do Síně slávy je tedy kontroverzní téma, které vyvolalo rozruch mezi fanoušky hokeje a aktivisty za lidská práva.