Kritika breakdance na olympiádě: neslavné vystoupení a parodie

Kritika breakdance na olympiádě: neslavné vystoupení a parodie

Stejně jako sportovní lezení nebo surfing se breakdance, oficiálně breaking, zjevil pod pěti kruhy proto, aby přitáhl pozornost mladých diváků.

Při velkolepé premiéře v Paříži, které přihlížel i šéf olympijského výboru Thomas Bach, ale dokázal ještě mnohem víc. S trochou nadsázky upoutal úplně všechny.

Některé pozitivně, jiné negativně.

V nové disciplíně, jejíž kulturní kořeny sahají do newyorského Bronxu 70. let, soutěžilo v mužské a ženské kategorii dohromady 33 závodníků. Nejdřív ve skupinách, pak ve vyřazovací části od čtvrtfinále po finále.

Paradoxně víc než vítězové zaujala Australanka Rachael Gunnová, která nejenže nevyhrála žádné kolo, ale jako jediná ze všech účastníků nezískala od rozhodčích ani jeden hlas. Pochopitelně skončila ve skupině.

Připomeňme, že se hodnotila technika, počet a variabilita pohybů, provedení, muzikálnost a originalita. Všichni postupující celkově získali desítky hlasů.

Šestatřicetiletá Australanka, vystupující pod přezdívkou Raygun (žádný závodník nestartoval pod celým jménem), zkusila zabodovat klokaními nebo plaveckými pohyby, ale vyšla naprázdno.

Ba co hůř, u široké veřejnosti si vysloužila zpravidla posměch či parodování (viz níže).

„Všechny moje pohyby byly originální,“ bránila se. „Kreativita je pro mě důležitá. Jdu na plac a předvádím své umění. Někdy to rozhodčí osloví, někdy ne. Dělám něco osobitého, uměleckého, o tom to je,“ dodala Gunnová, která má doktorát z kulturálních studií a breakingu se teoreticky věnuje na Macquarieově univerzitě v Sydney. 

Výzkumná společnost YouGov před hrami v Paříži zjistila, že zařazení breakingu mezi olympijské sporty podporuje 33 procent Britů (11 procent jednoznačně, 22 částečně). Proti celkově bylo 41 procent dotázaných. Zhruba čtvrtina respondentů neměla vyhraněný názor. 

Podporovatelé zvítězili nad odmítači v několika demografických skupinách, například u žen, voličů sociálnědemokratických labouristů a lidí do 49 let.

Průzkumy po olympiádě ještě nejsou k dispozici. Podle anket různých médií však breaking příliš nezaujal. Například na populárním australském webu News.com.au, kde hlasovalo asi deset tisíc lidí, se pro vyřazení kontroverzní disciplíny vyslovilo 73 procent čtenářů.

„Ne ze všeho musí být olympijský sport. Ano, mluvím o tobě, breakingu,“ spustil novinář Jay Busbee z Yahoo! Sports.

„Breaking a olympiáda se k sobě prostě a jednoduše nehodí. Breaking je ráznou, fyzickou formou umění, nikoliv olympijským sportem. Není to žádná ostuda, na olympiádě nemáme ani soutěž v kytarovém sólu, v pečení nebo malování. Umění nepotřebuje olympijské razítko,“ podotkl.

„Breaking na olympiádu nepatří. Byla to příjemná dvoudenní návštěva, ale stejně jako jiné návštěvy by neměla trvat příliš dlouho,“ dodal novinář.

Na přání Busbeeho a dalších odmítačů nové disciplíny podle všeho dojde.

Na programu další letní olympiády v Los Angeles breaking chybí, alespoň zatím. Pravděpodobný není ani návrat v australském Brisbane 2032.

Parodie na olympijské vystoupení Gunnové v podání komičky Marie Randazzové:

Breakdance, známý také jako breaking, nedávno vstoupil do světa olympijských her a okamžitě vyvolal kontroverze. Tato nová disciplína, která má kořeny v newyorském Bronxu z 70. let, soutěžila v mužské i ženské kategorii na olympijských hrách v Paříži. Celkem se zúčastnilo 33 soutěžících, kteří nejprve soutěžili ve skupinách a poté postoupili do vyřazovací fáze.

Jednou z nejkontroverznějších postav této soutěže byla Australanka Rachael Gunnová, která se svými vystoupeními stala terčem kritiky a posměchu. I přesto, že nezískala ani jeden hlas od rozhodčích a skončila ve skupině, tvrdila, že její pohyby byly originální a plné kreativity.

Před samotnými olympijskými hrami se konaly průzkumy veřejného mínění, které ukázaly, že zařazení breakdance mezi olympijské sporty podporuje 33 procent Britů. Naopak 41 procent dotázaných bylo proti. Podle průzkumů z různých médií se však zdá, že breaking nezaujal širší veřejnost.

Někteří novináři a komentátoři tvrdí, že breakdance nemá co dělat na olympijských hrách a že umění nepotřebuje olympijské uznání. Podle nich by se breaking na olympijských hrách neměl objevovat ani v budoucnu.

Zatím není jisté, zda se breakdance objeví na programu dalších letních olympijských her. Na programu her v Los Angeles 2028 chyběl a návrat v Brisbane 2032 není pravděpodobný.

Celkově lze říci, že breakdance na olympijských hrách vyvolal smíšené reakce a je otázkou, zda se tato kontroverzní disciplína udrží v programu olympijských her i v budoucnu.