Čiperného skotského rodáka, jemuž je v úterý 11. června 85 let, nelze během závodů přehlédnout.
Před dvěma lety se před premiérovou Velkou cenou Miami s bodyguardy div nepral.
V boxech, paddocku a na startovním roštu se v Miami promenovala řada sportovců, ale také zpěváků, raperů, DJů či herců.
Nechyběly ani hvězdy sociálních sítí. Ti všichni chtěli být vidět a udělat si nějaké to selfíčko.
A pak tam byla malá skupinka jak z jiného světa – bývalí jezdci formule 1 včetně několika mistrů světa. Tím nejúspěšnějším byl Stewart, přesto právě on se tehdy stal obětí totální neznalosti organizátorů.
Když expilot F1 Martin Brundle prováděl se Stewartovou pomocí svoji tradiční předzávodní procházku startovním roštem, měl zájem i o hlas tenisové legendy Rogera Federera. Jenže Švýcar byl ve zvláštní, ještě blyštivější VIP sekci obehnané provazem a bodyguardy.
Neohrožený Stewart na něj začal volat „Rogere, Rogere!“ a snažil se přes ochranku upoutat na sebe pozornost. Ostří hoši nedbali toho, že jsou na Velké ceně formule 1 a tohle je jedna z žijících legend tohoto sportu.
Tehdy 83letý stařík se nedal a už už to vypadalo na pořádnou melu. Situaci zachránil až zákrok pilota Mercedesu George Russella. Aspoň jemu bodyguardi uvěřili, že má se závody něco společného.
Stewart se přitom během své kariéry stal skutečnou legendou. Šest z devíti sezon ve formuli 1 ukončil na stupních vítězů. Vyhrál 27 závodů a také se hodně věnoval bezpečnosti závodníků.
„Jednou jsme to se ženou počítali a dohromady nám vyšlo, že se při závodech zabilo přes třicet našich kamarádů,“ prohlásil před lety v dokumentu BBC.
Svoji kariéru přitom Stewart začal jako sportovní střelec. Dokonce mu jen těsně unikla nominace na olympiádu 1960 v Římě.
Pak přesedlal na čtyři kola a už o pět let později debutoval ve formuli 1. S vozem BRM vyhrál už sedmou Grand Prix, do níž nastoupil. Na konci sezony slavil konečnou bronzovou příčku.
V roce 1968 přestoupil k francouzské Matře a následující sezonu byl mistrem světa. Ve vítězném týmu nezůstal, vyslyšel volání britského obchodníka se dřevem Kena Tyrrella.
Jeho tým byl v 70. letech jedním z nejlepších, což rezultovalo ve dva další tituly světového šampiona. Stewart opanoval ročníky 1971 a 1973.
Velká cena Kanady 1973 byla zároveň Skotovým posledním podnikem v MS. Následně se v tréninku v americkém Watkins Glenu zabil jeho přítel a parťák z Tyrrellu François Cevert, načež Stewart okamžitě ukončil kariéru. Nedočkal se tak jubilejního závodu číslo 100.
Koncem 90. let tři roky vedl spolu se synem Paulem rodinný tým F1 Stewart, který pak koupil Jaguar. Právě Stewartové v Milton Keynes založili základy pro v současnosti nejúspěšnější stáj Red Bull, v niž se Jaguar před ročníkem 2005 proměnil.
Slavný stařík, který zostudil Američany. Byl i u základů dnešního suveréna formule 1
Colin McRae, skotský rodák, který letos oslavil 85. narozeniny, je jednou z nejvýraznějších osobností ve světě závodů. Před dvěma lety se stal středem pozornosti před premiérovou Velkou cenou Miami, když se dostal do konfliktu s bodyguardy.
V Miami se na startovním roštu a v paddocku procházelo mnoho sportovců, zpěváků, rapperů, DJů, herců a hvězd sociálních sítí. Mezi nimi byla i skupina bývalých jezdců formule 1, včetně několika mistrů světa. Nejznámějším z nich byl právě Colin McRae, který se však tehdy dostal do nepříjemné situace kvůli neznalosti organizátorů.
Během procházky startovním roštem se McRae pokusil upoutat pozornost tenisové legendy Rogera Federera, který byl obklopen bodyguardy a provazem odděloval VIP sekci. McRae volal Federerovo jméno a snažil se přes ochranku dostat k němu. Jeho snahu však přerušil pilot Mercedesu George Russell, který situaci uklidnil.
Colin McRae se během své kariéry stal skutečnou legendou formule 1. Z devíti sezón ve formuli 1 dokázal šestkrát stanout na stupních vítězů a vyhrál 27 závodů. Kromě toho se aktivně angažoval v zlepšování bezpečnosti závodníků.
Jeho kariéra začala jako sportovní střelec, ale brzy přešel k automobilovým závodům. V roce 1968 se stal mistrem světa s týmem Matra a o rok později opět získal titul mistra světa s týmem Tyrrell. Jeho kariéru ukončila tragická nehoda jeho přítele Françoise Ceverta v roce 1973.
Colin McRae se později věnoval i týmovému vedení ve formuli 1 a společně se synem Paulem založil tým Stewart, který později převzal Red Bull Racing. Jeho odkaz ve světě závodů je dodnes znát a jeho jméno je spojeno s mnoha úspěchy a inovacemi ve formuli 1.