Lineker zuří kvůli kontroverznímu verdiktu, který pomohl Slovákům k senzaci

Lineker zuří kvůli kontroverznímu verdiktu, který pomohl Slovákům k senzaci

O odvolání prvního gólu po zhlédnutí opakovaných záběrů nemohlo být pochyb, Lukaku se při gólové dorážce nacházel v těsném, ale jasném postavení mimo hru.

Napodruhé, v 86. minutě, ovšem vytryskla belgická euforie naplno. V ten moment nikdo zprvu neviděl sebemenší důvod, proč by tahle krásná trefa neměla platit.

Zkušený střelec vypálil levačkou parádně do protipohybu brankáře Martina Dúbravky po vynikající individuální akci a milimetrové přihrávce střídajícího Loise Opendy.

Jenže brzy Belgičané zbystřili. Krve by se v nich nedořezal. Bylo jasné, že sudí znovu zkoumají videozáznam. 

Openda se v zárodku akce v souboji se stoperem Denisem Vavrem letmo dotkl míče rukou. Turecký rozhodčí Halil Umut Emer se po chvíli rozběhl k obrazovce a bylo zle. Lehounký otřes po zásahu rukou dokonce potvrdilo čidlo v míči.

Gól byl odvolán, Lukaku se stal prvním hráčem historie Eura, kterému zrušili dvě vstřelené branky v jednom zápase a otřesení Belgičané už se ve zbytku utkání na nic nezmohli. Slovensku podlehli 0:1 po brzké trefě slávisty Ivana Schranze.

„Pitomé rozhodnutí!“ rozčílil se na sociální síti X slavný Angličan Gary Lineker. A nebyl sám, pro koho byl verdikt nepochopitelný.

„Tohle je skandální,“ láteřil ve vysílání rádia BBC někdejší útočník Chris Sutton.

„Směšné, opravdu ano. Openda nezasáhl míč úmyslně. Tohle je skutečně kruté. V Premier League by tenhle gól zůstal v platnosti,“ byl přesvědčen.

Uznávaný novinář Henry Winter psal o typu rozhodnutí, které ve fotbale nechce vidět: až forenzní zkoumání toho, zda brance nepředcházel byť i drobný prohřešek proti pravidlům. 

„Příšerný verdikt, který nenávidí góly a kazí radost. Openda byl přistrčen směrem k míči, byl ve sprintu, jeho ruka byla v přirozené pozici. Belgie byla okradena,“ uvedl.

Ve vysílání ITV ovšem rozhodnutí obhajovala bývalá americká rozhodčí Christina Unkelová.

„Interpretace úmyslného hraní rukou se nedávno změnila. Tohle je považováno za úmyslné, protože ruka je v tu chvíli prodloužená a dotyk hráči pomáhá zpracovat míč,“ vysvětlila.

Trenér Belgičanů Domenico Tedesco si po utkání nechtěl na neuznané góly stěžovat.

„Je pro mě těžké teď o tom mluvit. Kdybychom vyhráli, víc bych svůj názor objasnil. Ale prohráli jsme a já chci být férový poražený, proto si myslím, že bych neměl mluvit o rozhodčích a o VAR. Věříme jim, a pokud rozhodli, že šlo o ruku, tak to tak je,“ prohlásil kouč.

Belgie se v posledním zápase na Euru ocitla ve středu kontroverze kvůli odvolání prvního gólu zápasu proti Slovensku. Po opakovaném zhlédnutí videa bylo jasné, že hráč Lukaku byl v momentě dorážky mimo hru. Situace se však ještě více zamotala, když byl odvolán i druhý gól Belgičanů, který byl původně uznán.

V 86. minutě se zdálo, že Belgicko získalo vedení díky krásné trefě Lukaku, který využil skvělé individuální akce a přesné přihrávky Opendy. Nicméně po dalším zkoumání videa byl gól zrušen kvůli tomu, že Openda se v úvodu akce dotkl míče rukou.

Toto rozhodnutí vyvolalo rozhořčení nejen mezi fanoušky, ale i mezi fotbalovými experti. Slavný anglický hráč Gary Lineker označil verdikt za „pitomé rozhodnutí“, zatímco novinář Henry Winter ho označil za „příšerný verdikt, který nenávidí góly a kazí radost“.

Na druhou stranu se bývalá americká rozhodčí Christina Unkelová postavila na obranu rozhodnutí, tvrdíc, že ruka hráče byla v prodloužené pozici a dotyk míče mu pomohl ho zpracovat.

Trenér Belgičanů Domenico Tedesco se po zápase odmítl vyjadřovat k neuznaným gólům a zdůraznil, že chce být fér poražený. I přes kontroverzi Belgie nakonec prohrála s Slovenskem 0:1 po brzké trefě Ivana Schranze.

Celá situace kolem neuznaných gólů ukazuje, jak důležitou roli může hrát videoasistence rozhodčího (VAR) ve světě fotbalu a jak může ovlivnit průběh zápasu a konečný výsledek.