Fanoušci kulečníkového sportu při záběrech z metropole Saúdské Arábie nevěřili vlastním očím.
Prestižní akci, jíž se účastní nejlepší hráči světa, totiž pořadatelé už v sobotu označili za zcela vyprodanou.
Jenže úvodní zápas mezi Číňanem Ting Ťün-chuejem a domácím (!) Omarem Alajlanim sledovala v sále jen hrstka diváků.
„Tenhle turnaj ve snookeru v Saúdské Arábii je naprostý trapas,“ napsal jeden z fanoušků na sociální síti X.
„Koukám, že je narvaná hala. Asi akci bojkotují i samotní Saúdové,“ reagoval se smajlíky účet SnookerBlog.
Masters v Rijádu se potýká s kontroverzemi od samého počátku. Šéf Světové snookerové tour (WST) Steve Dawson sice označil konání turnaje za „obrovský průlom“, z celého světa se však hrne kritika, že Saúdská Arábie jen pokračuje ve sportswashingu.
Tak bývá označována činnost, která využívá sport ke zlepšení pošramocené pověsti. Představitelé Saúdské Arábie, která bývá často obviňována z porušování lidských práv, to odmítají.
V posledních letech ovšem země vynaložila obří částky na sportovní investice a nalila peníze do fotbalu, formule 1, golfu, tenisu či boxu.
„Bylo jen otázkou času, kdy obrovská sportovní myčka Saúdské Arábie nasaje po jiných významných sportech i snooker,“ uvedl Peter Frankental, šéf lidskoprávní organizace Amnesty International.
A vyzval špičkové hráče, že by neměli váhat a měli by v Rijádu promluvit o porušování lidských práv.
Ti však něco podobného zjevně nemají v úmyslu. „Koukněte… Saúdové si můžou dělat, co chtějí. Jsou mocní. Všechny ostatní sporty v Saúdské Arábii něco podnikají, takže by bylo skvělé se tam dostat,“ prohlásila ikona snookeru a sedminásobný světový šampion Ronnie O’Sullivan.
„Kdybychom spolupracovali pouze se zeměmi s dokonalými záznamy o lidských právech, měli bychom velmi, velmi malé množství na výběr. Nespolupracovali bychom ani se Spojeným královstvím,“ postavil se za WST i další mistr světa Shaun Murphy.
Organizátoři vůbec prvního profesionálního turnaje ve snookeru v Saúdské Arábii navíc popudili fanoušky i tím, že akci, která byla původně určena pro osm nejlepších hráčů světa plus dva s „divokou kartou“ ze Středního východu, zničehonic rozšířili o další dva plejery: právě Číňana Ting Ťün-chueje a Skota Johna Higginse.
Ještě víc ale příznivce rozčaroval experiment s tzv. zlatou koulí. Pokud někdo z hráčů dosáhne vůbec maximální hodnoty 147 bodů, bude moci „potopit“ i právě zlatě zbarvenou kouli – a když se mu to povede, dostane extra porci 20 bodů a k tomu bonus půl milionu dolarů.
Luke Barker, respektovaný šéf sportovních reportérů britského listu The Indenpendent, označil zavádění podobných novot za naprostý nesmysl, „směšný trik“ a „znak zoufalého sportu“.
„Kde se tohle zastaví. Proč neudělat ze středu terče v šipkách 100 bodů? Možná by v tenise mohlo být eso za dva body, aby byli fanoušci ušetřeni těch otravných výměn, které kazí zábavu, kterou fanoušci zjevně chtějí,“ napsal Barker ironicky.
Fanoušci kulečníkového sportu byli překvapeni, když se ukázalo, že prestižní turnaj v Saúdské Arábii, na kterém se účastní nejlepší hráči světa, byl označen za vyprodaný, ale ve skutečnosti sledovala první zápas jen hrstka diváků. Tento turnaj Masters v Rijádu se potýká s kontroverzemi od samého začátku.
Šéf Světové snookerové tour Steve Dawson sice nazval konání turnaje za „obrovský průlom“, ale z celého světa se ozývá kritika, že Saúdská Arábie jen pokračuje ve sportswashingu. Tím se rozumí využívání sportu k zlepšení pověsti země. Představitelé Saúdské Arábie tvrdí, že se nejedná o sportswashing, ale o investice do sportu.
Amnesty International vyzvala špičkové hráče, aby promluvili o porušování lidských práv v Saúdské Arábii. Nicméně Ronnie O’Sullivan a další hráči se zdají být neochotní se do této problematiky zapojit.
Organizátoři prvního profesionálního turnaje ve snookeru v Saúdské Arábii také popudili fanoušky tím, že rozšířili seznam hráčů o další dva plejery a zavedli tzv. zlatou kouli. Tato zlatá koule přináší bonusy hráčům, kteří dosáhnou maximálního skóre 147 bodů.
Někteří sportovní novináři označili tyto novinky za nesmyslné a zoufalé pokusy o zvýšení atraktivity turnaje. Zdá se, že fanoušci preferují tradiční pravidla a způsoby hraní a novoty jako zlatá koule jsou spíše vnímány negativně.
Celkově lze říci, že turnaj ve snookeru v Saúdské Arábii vyvolal kontroverze a názory na něj se různí. Je otázkou, zda se podobné akce budou v budoucnu opakovat a jaký bude jejich dopad na samotný sport a jeho fanoušky.