Martina Navrátilová brání Jannika Sinnera a kritizuje dopingovou agenturu

Martina Navrátilová brání Jannika Sinnera a kritizuje dopingovou agenturu

Jannik Sinner neskrýval překvapení a zklamání, když se minulý čtvrtek dozvěděl o rozhodnutí antidopingové agentury.

WADA vyjádřila nesouhlas s tím, že dvojnásobný grandslamový vítěz vyvázl bez jakéhokoli trestu a obrátila se na Sportovní arbitráž v Lausanne.

Pro Itala žádá zákaz startu na jeden až dva roky a jde přímo proti verdiktu Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIU).

Ta uznala Sinnerovo vysvětlení, že se nízké hodnoty metabolitu klostebolu do jeho krve dostaly omylem, když si zakázanou látku ve spreji aplikoval na ránu na ruce jeho fyzioterapeut a při masáži tenistu kontaminoval.

Zatímco řada tenistů poukazovala na dvojí metr, spočívající především v tom, že drtivá většina pozitivně testovaných měla bez ohledu na své vysvětlení alespoň dočasně zakázanou činnost, Martina Navrátilová naopak brojí proti WADA.

„Tohle je šílené. WADA, to je pěkný bordel,“ napsala sedmašedesátiletá vítězka osmnácti grandslamů ve dvouhře na sociální síť X.

„Čínští plavci nevadili a teď tohle? Co je tohle za špatný systém,“ dodala.

Navrátilová narážela na dopingový skandál z období před olympijskými hrami v Tokiu 2021.

Tehdy mělo celkem třiadvacet čínských plavců pozitivní test na trimetazidin – látku, která zlepšuje krevní oběh a je zakázána pod kategorií metabolických modulátorů. 

Čínská antidopingová agentura je ale všechny zprostila viny s tím, že látku neužili vědomě, byli kontaminováni. WADA s rozhodnutím čínského úřadu bez výhrad souhlasila.

Pět pozitivně testovaných plavců získalo v Tokiu medaile a jedenáct z nich závodilo i v létě na hrách v Paříži.

Na případ až letos na jaře upozornila média, odhalili jej při společné investigativní práci německá stanice ARD a deník New York Times. Následovala nevybíravá kritika postupů WADA, zejména z americké strany.

Bývalý plavec a nejúspěšnější olympionik historie Michael Phelps řekl v červnu komisi amerického Kongresu, že američtí sportovci už ztratili ve WADA důvěru.

Kauzu přirovnal k případu státem řízeného dopingu v Rusku.

„Je naprosto zřejmé, že veškeré pokusy reformovat WADA byly marné. Jsou tu stále hluboce zakořeněné systematické problémy, které znovu a znovu poškozují integritu mezinárodního sportu a právo sportovců na spravedlivé soutěžení,“ uvedl Phelps, držitel 28 olympijských medailí.

Spojené státy dávají na činnost WADA miliony dolarů ročně, nyní však hrozí tím, že kohoutky pozastaví, dokud nedojde k reformě.

Jannik Sinner, mladý italský tenista, nedávno prožil šok a zklamání poté, co se dozvěděl o rozhodnutí Světové antidopingové agentury (WADA). Tato agentura nesouhlasila s verdiktem Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIU) a požadovala zákaz startu pro Sinnera na jeden až dva roky. Důvodem byla nízká hodnota metabolitu klostebolu nalezená v jeho krvi, která pramenila z kontaminace při aplikaci zakázané látky fyzioterapeutem během masáže.

Tento případ vyvolal rozruch mezi tenisovými hráči, kteří poukazovali na dvojí metr při posuzování podobných situací. Naopak tenisová legenda Martina Navrátilová se postavila na stranu Sinnera a kritizovala WADA za jejich postup. Nazvala jejich chování „šíleným“ a označila celou situaci za „bordel“.

Navrátilová také připomněla dopingový skandál čínských plavců před olympijskými hrami v Tokiu 2021. Celkem třiadvacet čínských plavců testovalo pozitivně na trimetazidin, látku zakázanou jako metabolický modulátor. Čínská antidopingová agentura však všechny osvobodila s tím, že byli kontaminováni a WADA s tímto rozhodnutím souhlasila.

Tento případ vyvolal kritiku nejen ze strany sportovců, ale i médií a veřejnosti. Michael Phelps, nejúspěšnější olympionik historie, ve svém vystoupení před americkým Kongresem uvedl, že američtí sportovci ztratili důvěru ve WADA a přirovnal celou situaci k ruskému skandálu se státem řízeným dopingem.

Spojené státy, které každoročně finančně podporují činnost WADA, nyní hrozí pozastavením této podpory, dokud nedojde k reformě. Celá situace kolem dopingových skandálů a postupu WADA tak vyvolala diskuzi o integritě mezinárodního sportu a právu sportovců na spravedlivé soutěžení.