Nejen ve finále proti Djokovičovi, ale po celý turnaj předváděl český tenista v Miami nevídané představení na servisu. Nasbíral celkem 111 es a další desítky přímých bodů z precizního podání.
Právě za tuto schopnost pomáhat si hned uvedením míčku do hry ho chválila i srbská legenda.
„Pokud stojíte proti hráči, který takhle servíruje, nemůžete si, obzvlášť v tiebreaku, dovolit jedinou chybu. Jinak to znamená rychlý konec,“ prohlásil Djokovič, který s českým teenagerem prohrál právě ve dvou zkrácených hrách.
Jenže plejáda bodů z prvního podání se nelíbí někdejšímu kouči Sereny Williamsové a současnému trenérovi Japonky Naomi Ósakaové Patricku Mouratoglouovi.
Jen pár dnů po Menšíkově triumfu v Miami zveřejnil video, ve kterém reaguje na slova Toniho Nadala, který v minulosti navrhoval, aby se tenisové povrchy ještě zpomalily a hrálo se více výměn.
„Já s ním souhlasím. Hlavně v tom, že máme v tenise až příliš es a vítězných míčů z podání. Přicházejí vysocí hráči s drtivým podáním. Tenis tím trpí, více a více servismanů mu škodí,“ uvedl Mouratoglou.
Menšík se díky titulu na „tisícovkovém“ podniku posunul do první třicítky a zařadil se také mezi nejvyšší hráče na okruhu, kteří jsou ve špičce. Podle jeho trenéra Tomáše Josefuse měří prostějovský rodák už 198 centimetrů, i díky tomu může těžit ze servisu.
Podle bývalého tenisty a nyní trenéra Dušana Lojdy jde ale o zcela standardní jev, který na kurtech platí desítky let.
„Vždycky to bylo o tom, že vyšší hráči si pomáhají servisem a ti menší si to musejí odběhat a uhrát. Třeba za doby Beckera byly povrchy rychlé, hrálo se servis síť, výměny nebyly žádné. Teď už se hrají výměny odzadu i na Wimbledonu. Hrají tam dobře i vyhlášení španělští antukáři, protože i tráva se zpomalila, aby to bylo atraktivnější,“ nechápe Mouratogloua Lojda.
Přitom právě i kvůli neustálému zpomalování tenisu se soudí hráčská asociace PTPA s profesionálními okruhy. Podle ní kvůli zatraktivňování hry pro fanoušky nemyslí na zdraví sportovců.
„Pomalé jsou kurty i míče, pro tělo je to devastující. Zásadně s dalším zpomalováním nesouhlasím. Hráči typu Menši mají takový servis, protože na něm pracují, aby si s ním pomáhali. Není to vždy jen o výšce,“ vysvětluje Lojda.
Podle něho se v současném tenise hrají delší a hezčí výměny než v minulosti. „Když se na Menšu podíváte, ano, je to servisman, ale pořád jsou tam i brutální výměny. To že dá 15 nebo 18 es je sice hezké, ale zahraje si víc než proti dřívějším dobám,“ dodal bývalý juniorský šampion US Open.
Mouratoglou patří k nejhlasitějším příznivcům inovací v tenise. Však si také s podnikatelem Alexem Popyrinem vymyslel a vytvořil sérii exhibičních turnajů Ultimate Tennis Showdown (UTS).
Ta se hraje podle speciálních pravidel a mimo jiné prý podle Mouratogloua řeší problém s neustálými esy v zápasech.
„Zavedli jsme v UTS hru na pouze jedno podání. Rázem ubylo es a vítězných míčů ze servisu a přibylo delší výměn, které všichni tak rádi sledujeme,“ dodal kontroverzní Francouz.
Po Menšíkově triumfu přišla tvrdá kritika hry. Tímhle škodí tenisu, tvrdí Mouratoglou
Český tenista Menšík nedávno předvedl úžasné výkony na turnaji v Miami, zejména co se týče jeho servisu. Nasbíral celkem 111 es a další desítky přímých bodů z precizních podání. Jeho schopnost pomáhat si hned uvedením míčku do hry byla chválena i srbskou legendou Novakem Djokovićem, který s ním prohrál ve dvou zkrácených setech.
Nicméně, ne všichni jsou nadšeni z tohoto trendu. Serena Williamsová a trenér Naomi Ósakaové, Patrick Mouratoglou, se vyjádřili kriticky k tomu, jakým způsobem Menšík využívá svého servisu. Mouratoglou dokonce tvrdí, že takovéto servismany škodí tenisu a zpomalují hru.
Tento názor podpořil i Toni Nadal, který navrhoval zpomalení tenisových povrchů a více výměn míčů. Mouratoglou souhlasil s tímto názorem a tvrdí, že příliš mnoho es a vítězných míčů z podání škodí celkovému průběhu hry.
I když se Menšík díky svému triumfu v Miami posunul do první třicítky hráčů na okruhu, někteří odborníci tvrdí, že jeho servis je pouze důsledkem současného trendu v tenisu. Dříve rychlé povrchy a servis sice byly běžné, ale dnes se hrají delší a hezčí výměny míčů.
Mouratoglou je známý svými inovacemi v tenise a nedávno spolu s podnikatelem Alexem Popyrinem vytvořil sérii exhibičních turnajů Ultimate Tennis Showdown (UTS). Tyto turnaje se hrají podle speciálních pravidel, která mají za cíl omezit počet es a vítězných míčů z podání a více zaměřit hru na delší výměny.
Celkově se tedy zdá, že debata o tom, jakým způsobem servis ovlivňuje tenisovou hru, je stále aktuální a rozporuplná. Zatímco někteří vidí v precizním servisu jako výhodu pro hráče, jiní tvrdí, že to může mít negativní dopad na celkovou atraktivitu a dynamiku tenisu.