Muž z USA způsobil škodu v hodnotě osmi vozů Rolls-Royce, přesto zůstává členem týmu formule 1.

Muž z USA způsobil škodu v hodnotě osmi vozů Rolls-Royce, přesto zůstává členem týmu formule 1.

Američané se letos dočkali svého pilota formule poprvé po osmi letech, v roce 2015 odjel Alexander Rossi pět Grand Prix v týmu Marussia. Jenže přesto, že se Williams hlavně v druhé polovině sezony výrazně zlepšil, 22letý Sargeant se dočkal jediného bodu. A to až v osmnáctém podniku sezony doma v Austinu.

I tak to byla pro fanoušky z USA velká sláva. Na bodovanou pozici totiž dosáhl naposledy ve Velké ceně Itálie 1993 Michael Andretti v McLarenu. Syn legendárního Maria byl tehdy třetí.

V porovnání s 27 body týmového kolegy Alexandera Albona si Sargeant zapsal velmi tristní bilanci. Navíc Thajce ani jednou neporazil v kvalifikaci a v žádném závodě ho neporazil.

Je tu také velký finanční problém. Sargeant téměř na každém okruhu boural a celková škoda na monopostech Williams se podle účtu Formula Data Analysis na síti X vyšplhala na 4,333 milionu dolarů. To je v přepočtu 123 milionů korun. Pro představu, za takovou částku si můžete koupit osm luxusních aut Rolls-Royce Phantom Tempus.

Když pomineme Ferrari Carlose Sainze zničené uvolněným víkem kanálu v Las Vegas, tak druhý největší ničitel – Sergio Pérez z Red Bullu – způsobil škodu o více než milion dolarů menší.

Nabízí se tedy otázka, proč nedal Williams šanci jinému talentovanému jezdci?

První důvod je čistě ekonomický. Tým patří newyorské investiční firmě Dorilton Capital a ve Spojených státech má formule 1 velké obchodní plány. Letos se zde konaly hned tři závody a v celém šampionátu je cítit velký tlak na jeho „amerikanizaci“.

Druhým je víra šéfa Williamsu Jamese Vowlese ve vlastní program výchovy mladých jezdců. „Chci dát Loganovi (Sargeantovi) šanci, aby se prosadil. Vím, jak obtížné je pro nové jezdce přejít do F1 kvůli nedostatku příležitostí k testování,“ uvedl boss britské stáje.

„Je těžké vysvětlit okolnímu světu, jak dobrou práci odvádí a jak se mu daří zlepšovat. Když přijdete do sportu jako nováček jen po pár stokilometrových testech, je opravdu těžké najít svůj limit i limit vozu,“ dodal.

To je radikálně jiný postup než u Red Bullu a jeho sesterského týmu AlphaTauri (dříve Toro Rosso), v nichž se jen od roku 2015 vystřídalo celkem 11 pilotů.

Zajímavé je Američanovo srovnání s ostatními letošními nováčky.

Nyck de Vries měl v loňském roce poměrně málo příležitostí k testování a před polovinou sezony dostal od Red Bullu a AlphaTauri výpověď.

Oscar Piastri absolvoval s Alpine několik soukromých testů se staršími modely. To mu zjevně pomohlo, když se