Největší hokejová hala světa má problémy, klub se rozhodl ji opustit kvůli ruskému skandálu.

Největší hokejová hala světa má problémy, klub se rozhodl ji opustit kvůli ruskému skandálu.

Postavit největší hokejový stánek na planetě, větší než mají Kanaďané. To byl plán Gennadije Timčenka, ruského oligarchy a blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Povedlo se. Petrohradská SKA Arena zahájila provoz v prosinci minulého roku Utkáním hvězd Kontinentální ligy.

Letos v únoru se tam pak na závěr základní části a play off KHL nastěhovali hokejisté Petrohradu, byť původně byl přesun v plánu spíš až pro nadcházející ročník.

Na některé zápasy podle oficiálních čísel dorazilo do ochozů téměř 24 tisíc diváků.

Jinak je hokejová kapacita haly 21 542 míst, čímž o 254 sedaček překonává Bell Centre v kanadském Montrealu, dřívější dlouholetou jedničku.

Po jedenácti utkáních však Petrohrad v obří aréně končí, alespoň pro tuto chvíli. Klub oznámil, že příští sezonu odehraje v Ledovém paláci, své staré hale, která pojme o více než devět tisíc diváků méně.

Důvodem jsou nedostatky SKA Areny, podtržené červnovým požárem, který zasáhl plochu o velikosti 225 metrů čtverečních a poničil i část tribuny.

„Bohužel tam došlo k požáru, objevili jsme řadu nedostatků. Víme, že ta aréna je funkční a rádi bychom tam hráli, ale jen za patřičných technických, technologických a organizačních podmínek. Těmi organizačními myslím to, kdo je za co odpovědný a kdo co řídí. Také je třeba vyřešit finanční a obchodní záležitosti,“ řekl deníku Sport-Express předseda klubového představenstva a někdejší šéf KHL Alexandr Medveděv. 

Předběžnou příčinou požáru je vadná elektroinstalace.

Kritici poukazovali na nedodělanost SKA Areny už při prosincovém otevření.

„Internetem kolovalo mnoho zarážejících fotek. V místech, kam diváci neměli přístup, vypadalo vše smutně – trčící dráty, nefunkční turnikety, zablokované nouzové východy, stopy po ukvapeném dokončení oprav,“ poznamenal web Championat. 

Někteří hokejisté si zase stěžovali na špatný led a osvětlení.

Obří multifunkční hala měla být původně velkolepým dějištěm hokejového mistrovství světa 2023 v Petrohradu. Rusko ale kvůli Putinově válce na Ukrajině o pořadatelství přišlo. Stejně jako o účast na všech akcích pod hlavičkou hokejové federace IIHF.

SKA Arena tak musela na mezinárodní publikum zapomenout. Zatím však kupodivu nezáří ani před tím domácím. Hokej ještě dlouho hostit nebude a na programu momentálně nemá ani jiné akce.

Vyšla přitom draho. Původně měla stát „jen“ 20 miliard rublů (v přepočtu přes pět miliard korun), ale kvůli koronavirové pandemii, nedostatku pracovníků, inflaci nebo rostoucím cenám materiálu spolkla nakonec třikrát vyšší sumu.

Pro srovnání – hala Rogers Place v kanadském Edmontonu, otevřená před necelými osmi roky, byla i se započtením inflace zhruba o třetinu levnější.

Tamní Oilers v čele s Connorem McDavidem se tam navíc přestěhovali krátce po otevření a hned na první pokus. Petrohradu první přesun nevyšel. Zatím se musí spokojit s 24 let starým Ledovým palácem.

Největší hokejová hala světa, Petrohradská SKA Arena, postavená ruským oligarchou Gennadijem Timčenkem a blízkým spolupracovníkem prezidenta Vladimira Putina, se potýká s řadou potíží. I přes svou obrovskou kapacitu a úspěšné zahájení provozu v prosinci minulého roku, se klub Petrohrad rozhodl přesunout zpět do své staré haly, Ledového paláce.

Důvodem jsou nedostatky SKA Areny, které byly zvýrazněny nedávným požárem, postihujícím část tribuny a elektroinstalaci. Kritici již při otevření haly poukazovali na nedodělky a problémy s infrastrukturou, což vedlo k nespokojenosti diváků i samotných hokejistů.

Původní plány na uspořádání hokejového mistrovství světa v roce 2023 v Petrohradu byly kvůli politickým událostem zrušeny, a SKA Arena tak ztratila šanci na mezinárodní akce. Navíc, i přes vysoké náklady na výstavbu, se ukázalo, že cena haly byla třikrát vyšší než původně plánovaných 20 miliard rublů.

Naopak, srovnání s jinými světovými hokejovými arénami ukazuje, že i přes obrovskou kapacitu a moderní design, Petrohradská SKA Arena není schopna konkurovat. Klub Petrohrad se tak musí vrátit zpět do své staré haly a počkat na další možnost přestěhování.

Zatímco jiné týmy jako například Oilers v Edmontonu se úspěšně přestěhovaly do nových arén, Petrohrad se musí spokojit s tím, že jejich první pokus o přestěhování do SKA Areny nevyšel. A tak se na další akce v největší hokejové aréně světa bude muset ještě nějakou dobu čekat.