Novak Djokovič porazil Carlosa Alcaraze a směřuje k dosažení kariérního Golden Slam

Sedmatřicetiletý Djokovič byl dosud na olympijských hrách nejlépe třetí v Pekingu v roce 2008. Vítěz rekordních 24 grandslamových turnajů získal kariérní Golden Slam jako pátý hráč v historii. Před ním ovládli olympiádu i všechny čtyři grandslamy Američan Andre Agassi, Němka Steffi Grafová, Španěl Rafael Nadal a Američanka Serena Williamsová.

Djokovič, který na začátku června absolvoval operaci kolena, prošel olympijským turnajem bez ztráty setu a triumfoval pod pěti kruhy jako nejstarší tenista od roku 1908. Jednadvacetiletému Alcarazovi sebral naopak šanci, aby se stal nejmladším tenisovým olympijským šampionem v historii. Španělský tenista zaznamenal první porážku po 12 zápasech.

Oba hráči nepřišli v utkání ani jednou o servis, Djokovič v něm odvrátil osm brejkbolů, Alcaraz šest. Rozhodnutí padlo vždy ve zkrácených hrách, první vyhrál Srb 7:3, ve druhé proměnil první mečbol na 7:2. Djokovič uspěl i navzdory tomu, že ho soupeř předčil v poměru vítězných míčů 34:17.

Finále nabídlo od začátku atraktivní a vyrovnanou podívanou. Úvodní set trval hodinu a 34 minut, jen první čtyři gamy hráli oba tenisté půl hodiny.

Premiérové čtyři brejkboly si vypracoval Djokovič. Ani jeden ale, včetně vedení 40:0 ve čtvrtém gamu, nevyužil. Alcaraz poté kontroval. Za stavu 2:2 promarnil tři šance na prolomení soupeřova podání a Djokovič následně odvrátil i pět brejkbolů v deváté hře. Poté, co Srb za stavu 6:5 nevyužil při servisu Alcaraze setbol, rozhodla zkrácená hra. V ní od stavu 3:3 získal Djokovič zbývající čtyři míčky a s nimi získal i první sadu.

Podobně probíhal i druhý set. Jediný brejkbol měl ve třetí hře Djokovič. Nevyužil ho, a tak zápas opět dospěl přes řadu skvostných výměn do zkrácené hry. V ní opět Srb soupeře zlomil. Od stavu 2:2 vyhrál pět míčků za sebou a hned první mečbol ukončil tvrdým a přesným forhendem. Poté se jen obrátil ke svému boxu, pustil raketu na zem, skryl radostí tvář do dlaní a dal průchod emocím.

Tenis:

Muži:

Dvouhra – finále: Djokovič (1-Srb.) – Alcaraz (2-Šp.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:2).

Ženy:

Čtyřhra – o 3. místo: Bucsaová, Sorribesová (3-Šp.) – Muchová, Nosková (ČR) 6:2, 6:2.

Připravujeme podrobnosti…

Podobně probíhal i druhý set. Jediný brejkbol měl ve třetí hře Djokovič. Nevyužil ho, a tak zápas opět dospěl přes řadu skvostných výměn do zkrácené hry. V ní opět Srb soupeře zlomil. Od stavu 2:2 vyhrál pět míčků za sebou a hned první mečbol ukončil tvrdým a přesným forehandem. Poté se jen obrátil ke svému boxu, pustil raketu na zem, skryl radostí tvář do dlaní a dal průchod emocím.