Co se nasbíraných bodů týče, měl Štefan o něco lepší kariéru v NHL než Jiří Hrdina nebo Petr Průcha.
Protože ale ovládl draft 1999, což ho předurčovalo k mnohem větší dominanci, vešel do historie jako jedna z nejhorších draftových jedniček v historii.
Známý je také kardinální chybou, kdy v utkání na začátku roku 2007 jako centr Dallasu nedokázal v posledních sekundách dopravit puk do zcela opuštěné brány domácího Edmontonu.
Soupeř pak rychle otočil hru a díky zakončení Aleše Hemského vyrovnal na 5:5. Dallas sice nakonec vyhrál v nájezdech, ale jestli se o něčem dodnes mluví, tak o Štefanově přešlapu.
Nyní má příběh zvláštní pokračování.
S Edmontonem podepsal smlouvu Štefanův 20letý syn James.
Jde o tříletou nováčkovskou dohodu. Stefan si v každé sezoně vydělá minimálně 178 tisíc dolarů hrubého, ale v případě setrvání v hlavním týmu a s výkonnostními bonusy si může přijít až na necelý milion.
Do NHL míří v úplně jiné pozici než jeho otec. Není jedničkou draftu, dokonce draftem ani neprošel.
V Portlandu se ale postupně vypracoval až mezi hvězdy celé juniorky WHL. V 67 zápasech uplynulé základní části dosáhl jako pravé křídlo na skvělých 101 bodů (50+51).
Novinář Steven Ellis, jenž se specializuje na mladé talenty, už v polovině března předvídal, že by Stefan mohl být pro kluby NHL zajímavý.
„Není lehké být synem někoho, kdo je označovaný jako jeden z největších krachů v historii draftu, ale Stefanovi to myslí a směrem dopředu si vždycky vedl dobře. Minulé léto se slušně uvedl v nováčkovském kempu Ottawy – hezky kombinoval šikovnost s pukem, fyzickou hru a zodpovědnost při bránění,“ napsal novinář.
„Jen si nemyslím si, že z něj bude hráč NHL na plný úvazek,“ dodal.
Stefanovi chybí v příjmení diakritika. Na rozdíl od otce se totiž nenarodil v Česku, ale už ve Spojených státech, konkrétně v přímořském městě Laguna Beach v Kalifornii.
Aby se z Portlandu vrátil do domovského státu, toužil po angažmá v Anaheimu či Los Angeles. Nakonec si však z několika nabídek vybral Edmonton.
Pokud jde o hokejisty, oblíbencem mladého Američana je David Pastrňák. „Mám pocit, že hrajeme podobným stylem. Je to hodně šikovný chlápek, rád zakončuje ze všech možných pozic a určitě má střeleckou mentalitu. Svoji hru buduju tak trochu podle něj,“ přiznal před časem Stefan regionálnímu médiu Northwest Sports Desk.
Hokej hraje také Jamesův o dva roky mladší bratr Wyatt, který draftem ještě projít může. Moc velké šance ovšem nemá, neboť nastupuje v juniorce NAHL. Ta je v hierarchii amerického juniorského hokeje ve stínu prestižnější USHL.
Wyattův tým, Danbury Jr. Hat Tricks, mimochodem koučuje Patrik Štefan, pro něhož to po konci hráčské kariéry není první trenérské angažmá. Pracoval také jako agent.
Stefan Stefan, syn bývalého českého hokejového hráče Patrika Štefana, se snaží vybudovat si vlastní kariéru v NHL. I když jeho otec není považován za úspěšnou draftovou jedničku, Stefan junior se snaží prosadit a dokázat, že je schopen hrát na vrcholové úrovni.
Stefan mladší podepsal smlouvu s týmem Edmonton Oilers, kde by měl mít možnost se prosadit a ukázat svůj talent. I když není draftován jako jeho otec, dokázal se prosadit v juniorských soutěžích a zaujmout pozornost skautů NHL.
Jeho hokejový styl je inspirován hráčem Davidem Pastrňákem a snaží se budovat svou hru podle něj. Stefan má mladšího bratra Wyatta, který také hraje hokej a sní o tom, že jednoho dne bude hrát v NHL.
Patrik Štefan, otec obou chlapců, nyní působí jako trenér týmu Danbury Jr. Hat Tricks a pomáhá svým synům rozvíjet svůj talent a dosahovat svých hokejových snů. I přes stín slavného otce se Stefan a Wyatt snaží prosadit ve světě profesionálního hokeje a dokázat, že mají co nabídnout.