Tenis rozjel už před pěti lety ligu Ultimate Tennis Showdown s inovativními pravidly, ve které nyní září i Tomáš Macháč.
Také atletika řeší dlouho po skončení kariéry hlavní tváře Usaina Bolta, jak si udržet fanoušky, respektive jak nalákat nové.
Nedávno vyvolaly pozdvižení debaty o možné změně pravidel ve skoku do dálky.
A během prvního dubnového víkendu se v jamajském hlavním městě Kingstonu rozběhl nový čtyřdílný seriál mítinků Grand Slam Track.
Johnson přišel se systémem čtyř velkých podniků, přičemž na každém z nich absolvují atleti po dvou startech.
Rozdělil pole do šesti kategorií, nicméně jedná se v nich výhradně o běžecké disciplíny.
Jsou jimi „krátké sprinty“ (100 a 200 metrů), „dlouhé sprinty“ (200 a 400 metrů), „krátké překážky“ (100 metrů, 100 a 110 metrů překážek), „dlouhé překážky“ (400 metrů a 400 metrů překážek), „krátká vytrvalost“ (800 a 1500 metrů) a „dlouhá vytrvalost“ (3000 a 5000 metrů).
Atleti se od pátku do neděle utkají ve dvou podobných disciplínách a body se jim sčítají.
Vítěz každé ze 12 soutěžních skupin (šestkrát muži, šestkrát ženy) si přijde na 100 tisíc dolarů (zhruba 2,3 milionu korun).
V porovnání se zavedenou Diamantovou ligou je to pohádková odměna. Vždyť vítěz jejího mítinku si jednorázově vydělá asi desetkrát méně.
„Atleti si dobře vydělali, ale rozhodně to nebyl přelomový, historický počin,“ hodnotil akci na Jamajce manažer Zlaté tretry a atletický odborník Alfonz Juck pro deník Sport.
Jedním z problémů byly žalostné návštěvy v Kingstonu. V pátek byl národní jamajský stadion skoro prázdný, od soboty pak organizátoři rozdávali lístky dokonce zadarmo.
„Na poměry Jamajčanů zvolili drahé lístky. Místní atletická komunita navíc týden předtím zaplatila za středoškolské mistrovství, což je tam největší událost. Bylo jasné, že bude těžké lidi nahnat,“ řekl Juck.
„Upřímně, jsem z toho v rozpacích,“ napsal ve svém příspěvku italský žurnalista Gianni Merlo, prezident Mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS.
„Show byla docela špatná a stadion měl mnoho prázdných míst, i když od druhého dne mohli fanoušci přijít zadarmo. Celý ten formát má zatím více stinných než světlých stánek,“ dodal.
Podle Jucka bylo další potíží, že v novém seriálu zcela chybí technické disciplíny. Z amerického výrazu pro atletiku „track and field“ je tady pouze „track“, všechno jsou běhy na dráze.
„A mezi běhy nebylo nic,“ krčil rameny manažer Zlaté tretry.
Otec projektu Johnson, čtyřnásobný olympijský šampion a majitel úchvatného zlatého doublu na dvoustovce a čtvrtce z Atlanty 1996, pochopitelně sází především na americké hvězdy.
Grand Slam Track měli rozsvítit třeba sprinter Kenny Bednarek, závodící s čelenkou a jmenovkou „Kung Fu Kenny“, nebo světová rekordmanka na čtvrtce s překážkami Sydney McLaughlinová-Levroneová.
V Kingstonu bylo k vidění šest nejlepších světových výkonů roku, ale více rezonovaly některé lehce bizarní scény.
Vítězové jednotlivých kategorií tancovali se šeky na 100 tisíc dolarů a za nimi se na videích vyjímaly některé zcela prázdné sektory.
Před startem mužské čtvrtky s překážkami zase zaskočil Francouze Clémenta Ducose reportér, který mu přímo na dráze strkal mikrofon do obličeje. Závod se potom Ducosovi vůbec nepovedl.
Při propagaci na sociálních sítích jako by si organizátoři dávali záležet hlavně na zdůraznění tučného prize money. Všude na vás vyskakují připomínky o odměně 100 tisíc dolarů a emotikony peněz.
„Jenomže třeba při bězích na střední vzdálenosti bylo vidět, že jediným hnacím motorem je vítězný šek. A ty běhy byly docela nekoukatelné,“ napsal italský novinář Merlo.
Závod mužů na 5000 metrů vyhrál Američan Grant Fisher ve slaboučkém čase 14:39,14 (o více než dvě minuty pomalejším, než je světový rekord).
Navíc zřejmě největší americká atletická hvězda a nejrychlejší sprinter současnosti Noah Lyles v Kingstonu nestartoval. Mluvil o tom, že peníze pro něj nejsou vše a celkový balíček seriálu ho příliš neoslovil.
„Peníze nejsou ta věc, která mě bude pokaždé pohánět. Neviděl jsem pořádnou reklamu a promo téhle akce, neviděl jsem zapojení velkých sponzorů. Přitom věřím, že USA jsou nejlepší marketingová továrna,“ tvrdil Lyles v podcastu Beyond The Records.
Sám Johnson uznal, že diváci premiérovému mítinku Grand Slam Track scházeli, přiznal také některá pochybení v zákulisí závodů. Ale Kingston shrnul optimisticky jako „skvělou akci, kterou si všichni užili“.
Další zastávkou seriálu bude v prvním květnovém víkendu Miami, třetí a čtvrtý díl se odehrají ve Philadelphii a Los Angeles. Naproti tomu tradiční Diamantová liga startuje koncem dubna v Číně a vrcholem atletického roku bude zářijové mistrovství světa v Tokiu.
Atletický svět nedávno zažil novou událost v podobě zahájení nové atletické show Grand Slam Track v jamajském Kingstonu. Tato nová soutěž, kterou založil olympijský šampion Michael Johnson, se liší od tradičních atletických soutěží a zaměřuje se výhradně na běžecké disciplíny.
Atleti se během víkendu utkávají ve dvou podobných disciplínách a sbírají body, přičemž vítěz každé ze 12 soutěžních skupin si odnese odměnu ve výši 100 tisíc dolarů. Tato odměna je výrazně vyšší než v tradiční Diamantové lize, což přitahuje pozornost atletů.
Nicméně, první ročník Grand Slam Track narazil na několik problémů. Jedním z nich byla nízká návštěvnost na stadionu v Kingstonu, kde organizátoři dokonce rozdávali lístky zdarma. Kritici také poukazují na nedostatek technických disciplín v rámci soutěže a na chybějící propagaci akce.
Navzdory těmto problémům se organizátoři snaží přilákat pozornost diváků a sponzorů prostřednictvím vysokých finančních odměn. Avšak někteří atleti, jako například Noah Lyles, zdůrazňují, že peníze nejsou jediným motivem a že je důležitá i kvalita a prestiž soutěže.
Grand Slam Track se nyní přesouvá do dalších amerických měst, jako je Miami, Philadelphia a Los Angeles. Tradiční atletická sezóna s Diamantovou ligou začíná koncem dubna v Číně a vrcholem roku bude atletické mistrovství světa v Tokiu.
Celkově lze říci, že Grand Slam Track přináší inovativní přístup k atletice, avšak stále čelí určitým výzvám a kritikám. Je zajímavé sledovat, jak se tato nová atletická show bude vyvíjet a jaký bude mít dlouhodobý dopad na svět atletiky.