Plakát zobrazuje stylizované panorama Paříže včetně slavného Dome des Invalides, historického vojenského komplexu v centru Paříže, kde je pohřben Napoleon. Ústřední budovu v reálu zdobí křesťanský kříž, který ovšem na vizualizaci chybí.
„Ti, kdo jsou za obraz odpovědní, zašli tak daleko, že zkreslili realitu ve snaze zrušit historii Francie,“ uvedl Francois-Xavier Bellamy z pravicové Republikánské strany na X. „Jaký má smysl pořádat olympijské hry ve Francii, když pak budeme skrývat, kdo jsme?“ přidal se Marion Marechal ze strany Reconquete (Reconquest).
Návrh umělce Uga Gattoniho, představený v pondělí, obsahuje nakreslené pařížské panorama s významnými památkami, jako je právě Dome des Invalides nebo Eiffelovu věž, ale také množství drobných detailů včetně všech 54 olympijských a paralympijských sportů.
V reakci kritiku Gattoni řekl, že budovy nakreslil tak, „jak mu přišly na mysl, bez jakéhokoli postranního úmyslu.“
„Nemám za cíl je udělat přesně podle originálů, ale spíše je učinit rozpoznatelnými na první pohled a umístit je do surrealistického a oslavného vesmíru,“ uvedl umělec v prohlášení, které médiím zaslal organizační výbor.
Ten uvedl, že plakáty byly „odlehčenou interpretací znovuobjeveného stadionového města“ a dodal, že neexistuje žádná povinnost obsahovat francouzskou vlajku.
Na vizualizaci je například vidět surfování na pobřeží marseilleského přístavu, Eiffelova věž je růžová a metro projíždí Vítězným obloukem. „Žádný z těchto symbolů by neměl být předmětem politicky motivovaných výkladů,“ dodal výbor.
Plakát k Olympijským hrám v Paříži vyvolal ve Francii bouřlivé emoce. Nad Invalidovnou chybí křesťanský kříž, což vyvolalo kontroverze a diskuse o respektování historických symbolů a hodnot.
Plakát zobrazuje stylizované panorama Paříže včetně slavného Dómu des Invalides, kde je pohřben Napoleon. Centrální budovu v reálu zdobí křesťanský kříž, který však na vizualizaci chybí. Tato absence vyvolala ostrou kritiku politiků a veřejnosti, kteří tvrdí, že tím dochází k zkreslení historie a zamlčení důležitých symbolů Francie.
Umělec Ugo Gattoni, autor plakátu, tvrdí, že svou tvorbu neprováděl s úmyslem politického či náboženského vyznání, ale spíše chtěl vytvořit surrealistický a oslavující obraz města Paříže. Organizační výbor Olympijských her uvedl, že plakáty jsou interpretací znovuobjeveného stadionového místa a není nutné obsahovat francouzskou vlajku či jiné politické symboly.
Na plakátu jsou zobrazeny různé sporty a památky Paříže, jako je Eiffelova věž či Vítězný oblouk. Umělec zdůrazňuje, že jeho cílem bylo vytvořit rozpoznatelný a inspirativní obraz města, nikoli politicky motivovaný výklad. Kontroverze kolem plakátu ukazují na důležitost respektování historických symbolů a hodnot ve veřejném prostoru.