Frances Tiafoe je svéráz. Na jedné straně nabízí inspirativní příběh tenisty, který se do špičky dokázal dostat z velmi neprivilegovaného prostředí.
Dodnes dává k dobru historky o tom, jak nikdo v jeho okolí nevěřil, že by se „ten černý kluk v děravých botách z rodiny imigrantů ze Sierry Leone“ někdy mohl stát profesionálním hráčem.
Na straně druhé však dělá rozruch provokativními výroky.
Naběhl si už v nepříliš úspěšné dokumentární sérii Break Point z produkce Netflixu, kde s neomezenou dávkou sebevědomí vyprávěl o tom, jak míří na samotný vrchol a porovnával se s absolutními legendami tenisu.
Výsledkem jeho pýchy byl pád.
Z desátého místa na světě, které dobyl v červnu minulého roku, viděl Tiafoe jen a pouze cestu vzhůru. Jenže jeho kariéra nabrala směr opačný a rodák z Hyattsville v Marylandu klesl až na chvost třetí desítky světového pořadí.
Potom si znovu nadělal pár nepřátel. Během letošního Wimbledonu upřímně popisoval své tenisové trápení, přitom ale mimochodem shodil mnohé své soupeře.
„Je to brutální. Nahoru a dolů. Pořád na to musím myslet. Doslova přesně před rokem jsem byl desátý na světě, dnes jsem na Wimbledonu sotva mezi nasazenými. Prohrávám s klauny. Nerad to říkám, ale budu upřímný,“ prohlásil.
Výčet těch, kteří si nevybíravý atak mohli vzít osobně, byl poměrně dlouhý, vzhledem k tomu, kolik zápasů Tiafoe letos prohrál.
Očividně překvapený a sklíčený byl například už v lednu na Australian Open po nečekané a vcelku jednoznačné porážce ve druhém kole s Tomášem Macháčem.
Na Čecha se během podání rukou u sítě skoro nepodíval, natož aby mu gratuloval k zaslouženému postupu.
V dalším průběhu sezony na něj vyzráli například jeho krajané Marcos Giron, Ben Shelton a Tommy Paul, Řek Stefanos Tsitsipas, dokonce dvakrát Němec Dominik Koepfer, Argentinci Pedro Cachín a Federico Coria nebo Australané Chris O’Connell a Rinky Hijikata.
Na Wimbledonu se přece jen přihlásila jeho lepší verze. Ve třetím kole zářil a dostal do pěti setů pozdějšího šampiona Carlose Alcaraze.
Olympiádu vynechal a od konce července už ladí formu na amerických betonech.
V Cincinnati, na generálce před US Open, touží po velkém výsledku. Ve druhém kole zničil semifinalistu Wimbledonu a bronzového medailistu z Paříže Lorenza Musettiho. V osmifinále se podruhé v kariéře potká s Lehečkou.
Před rokem na trávě ve Stuttgartu Tiafoe Čecha při cestě za titulem vyřadil. Po utkání mu ale vyjádřil respekt a sám mluvil o zrodu dlouhé a vypjaté rivality.
„Donutil mě, abych si tohle vítězství opravdu zasloužil. Je to skvělý hráč. Udělal v Austrálii čtvrtfinále grandslamu, je mladý. Sehrajeme spolu hodně bitev, budu s ním tvrdě válčit velice dlouho,“ předpovídal Tiafoe.
Druhý díl je tady. Dvaadvacetiletý Čech hraje první turnaj po tříměsíční pauze zaviněné únavovou zlomeninou obratle a hned ukazuje sílu. Ve druhém kole vyřadil světovou pětku Rusa Daniila Medveděva.
Mohlo by vás zajímat – Přivítání zlatých tenistů Kateřiny Siniakové a Tomáše Macháče:
Frances Tiafoe je tenista, který se proslavil svým neobvyklým příběhem k profesionálnímu tenisu. Pochází z neprivilegovaného prostředí a přesto dokázal dosáhnout vrcholu svého sportu. Jeho příběh je inspirativní a motivující pro mnoho lidí.
Na druhou stranu však Tiafoe bývá kontroverzní. Jeho provokativní výroky a sebevědomy přístup k tenisu ho někdy dostávají do problémů. Jeho kariéra má vzestupy i pády a momentálně se snaží znovu dostat zpět mezi světovou elitu.
V poslední době se Tiafoe potkal s některými neštěstím a prohrál zápasy s méně známými soupeři. Jeho výkony na dvorci ne vždy odpovídají jeho ambicím a přítomnost na vrcholných turnajích je stále v otázce.
Přesto se Tiafoe nevzdává a stále bojuje o své misto mezi tenisovou elitou. Jeho rivalita s dalšími hráči, jako je například mladý český talent, ukazuje, že svět tenisu je plný vzrušujících soubojů a dramatických momentů.
Je zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet kariéra Francese Tiafoe a zda dokáže znovu dosáhnout svého potenciálu. Jeho příběh je jako z filmu a jeho bojovný přístup k tenisu ho dělá zajímavým hráčem k sledování.