Příval antuky na tenisovém kurtu, prohlídka New Yorku, postih za užívání kokainu. Nováček exceloval i v oblasti financí.

Příval antuky na tenisovém kurtu, prohlídka New Yorku, postih za užívání kokainu. Nováček exceloval i v oblasti financí.

Sezona 1991 byla tou, která z Karla Nováčka udělala hvězdu. Hned v lednu získal tehdy pětadvacetiletý Čechoslovák titul v Aucklandu, na tvrdém povrchu tam v semifinále vyprovodil kanárem pozdějšího kouče Novaka Djokoviče Mariána Vajdu.

Šlo ale pouze o předehru k nevídané antukové smršti, kterou si pro soupeře přichystal. Nejprve coby třináctý nasazený hráč ovládl prestižní „tisícovku“ v německém Hamburku.

V osmifinále tam povolil jedné z největších legend historie, Američanovi Peteu Samprasovi, pouhých šest her. Další velkou osobnost, Němce Michaela Sticha, vyřadil v semifinále. A v pětisetové bitvě o titul přetlačil Švéda Magnuse Gustafssona, navzdory tomu, že ve čtvrtém setu nezískal ani jedinou hru.

A to ještě nešťastný Gustafsson netušil, co s Nováčkem zažije v dalším průběhu sezony. V rakouském Kitzbühelu mu opět podlehl ve finále a prokletí nezlomil ani následně v Praze.

Po čtyřech získaných titulech v jediné sezoně Nováček vystoupal na své kariérní maximum: osmé místo světa.

Antuka byla jeho zaslíbeným povrchem i na grandslamech. Připsal si dvě čtvrtfinálové účasti na Roland Garros, v letech 1987 a 1993.

Největší jízdu na turnajích velké čtyřky ale předvedl těsně před třicítkou v New Yorku. Tehdy byl až v šesté desítce pořadí ATP, přesto dosáhl na životní úspěch. V Americe už se o něm dobře vědělo, na titulní strany největších místních deníků se totiž jeho jméno dostalo už o rok dříve, když ve druhém kole vyřadil obhájce titulu Švéda Stefana Edberga. Ve třetím ale skončil, a tak si na průlom musel rok počkat.

I v ročníku 1994 pro něj bylo klíčové druhé kolo. Vyřadil v něm osmého nasazeného Ukrajince Andrije Medveděva a dostal se do ráže. V průběhu turnaje zvládl dva pětisetové maratony a skončil až těsně před branami finále na raketě Němce Sticha.

Dlouhé roky pak porážky litoval. Věděl, že grandslamové finále v natřískané a dnes již zbořené aréně Louise Armstronga proti pozdějšímu vítězi a miláčkovi místního publika Andremu Agassimu bylo na dosah.

Sticha předtím čtyřikrát porazil a věřil si. Léta vzpomínal, jak ho rozhodil extrémní vítr, který Němcovu stylu servis – volej seděl přece jen o něco víc. 

Kariéru, během které vydělal na prize money přes tři miliony a 700 tisíc amerických dolarů, ukončil v roce 1996. A v jejím závěru čelil dopingové aféře. Během jeho posledního French Open u něj testy odhalily přítomnost kokainu, stejně jako v těle jeho tehdejšího deblového partnera, slovutného Švéda Matse Wilandera.

Oba hráči nejprve užití kokainu kategoricky odmítali, poté obhajobu pozměnili a tvrdili, že se do jejich těl dostal bez jejich vědomí. Tresty byly nízké, Wilander s Nováčkem vyvázli s tříměsíčním distancem, ale až ve chvíli, kdy už tenis nehráli.

Po tenisovém životě se Nováček vrhl do světa financí a i v něm si vybudoval slušnou kariéru, přestože začínal od nuly. Ve třiceti začal studovat ekonomii, čtyři roky po konci kariéry získal všechny licence. 

Žil na Floridě v Boca Raton a deset let pracoval u americké banky Morgan Stanley. Staral se o peníze hokejistů z NHL, slavných tenistů i baseballistů, jejich jména ale nikdy neprozradil.

Po návratu do Čech ho v roce 2010 získala jako privátního bankéře tuzemská UniCredit Bank. Pracoval také pro zdravotnickou skupinu Agel miliardáře Tomáše Chrenka, načež se znovu vrátil do bankovního sektoru.

Karel Nováček: Tenisová hvězda, dopingová aféra a úspěšný finančník

Sezona 1991 byla pro Karla Nováčka zlomová. Tehdy pětadvacetiletý Čechoslovák získal titul v Aucklandu a následně si vyjel nevídanou antukovou smršť. Zvítězil na prestižní „tisícovce“ v Hamburku, kde porazil i legendy jako Pete Sampras či Michael Stich. S celkem čtyřmi tituly v jediné sezoně se Nováček vyšvihl na osmé místo žebříčku ATP.

Antuka byla jeho oblíbeným povrchem i na grandslamech, kde dosáhl dvou čtvrtfinálových účastí na Roland Garros. Jeho největší jízda však přišla na US Open v New Yorku, kde se probojoval až do semifinále. I přes úspěchy v tenise však Nováček neunikl kontroverzi.

V roce 1996, během French Open, byl Nováček spolu s deblovým partnerem Matsem Wilanderem dopadnut při dopingové kontrole s pozitivním nálezem kokainu. Oba hráči nejprve popírali užití drogy, ale později své tvrzení změnili. Dostali tresty, ale až poté, co ukončili tenisovou kariéru.

Po skončení tenisového života se Nováček věnoval finančnictví. Studoval ekonomii a získal všechny potřebné licence. Pracoval u americké banky Morgan Stanley a později se vrátil do Čech, kde pracoval pro UniCredit Bank a zdravotnickou skupinu Agel.

Karel Nováček tak prošel různými etapami života – od tenisové hvězdy, přes dopingovou aféru až po úspěšného finančníka. Jeho příběh je příkladem toho, jak se člověk dokáže vyrovnat s výzvami a najít novou cestu k úspěchu.