Britský miliardář Jim Ratcliffe v loňském roce investoval do klubu miliardu liber, za což získal 27,7% podíl. A od té doby provádí razantní opatřenm s cílem snížit obrovské ztráty.
Za poslední tři roky vykázal Manchester United finanční ztrátu ve výši 300 milionů liber (cca 9 miliard Kč). A přestože se pod novým vlastníkem klub dočkal kapitálové injekce, dlouhodobá perspektiva zůstává nejistá.
Podle zdrojů blízkých klubu bude propouštění zasahovat do všech oddělení, což jen umocňuje již tak napjatou atmosféru na Old Trafford.
„Morálka zaměstnanců je na bodě mrazu už od loňského roku, kdy došlo k první vlně propouštění. Tohle je další tvrdá rána,“ uvedl jeden ze zdrojů pro The Sun. V červenci klub propustil 250 z tehdejších 1150 zaměstnanců.
Ratcliffova strategie šetření je ostře kritizována nejen fanoušky, ale i klubovými legendami.
Mezi jeho nejkontroverznější kroky patří zrušení ambasadorské role Alexe Fergusona, který pobíral 2,16 milionu liber ročně, zrušení vánočního večírku pro zaměstnance či omezení zaměstnaneckých benefitů, jako byly služby spojené s cestováním na finálová utkání.
Dokonce došlo i ke zrušení příspěvku 40 000 liber do fondu pro bývalé hráče Manchesteru United.
I přesto vše Ratcliffe a jeho společnost Ineos nadále investují do přestupové politiky. V letním přestupovém okně utratil Manchester United za posily 190 milionů liber.
Finanční analytici ovšem varují, že pokud klub nebude aktivně pracovat na vyrovnání rozpočtu, může narazit na pravidla ziskovosti a udržitelnosti Premier League.
Významnou investici plánuje Ratcliffe také v oblasti stadionu. Podporu britské vlády získal projekt na kompletní rekonstrukci Old Trafford a vybudování zbrusu nového stánku pro 100 tisíc diváků, přezdívaného „Wembley severu“.
Ovšem zda tento plán nezůstane pouze na papíře, závisí především na ekonomické stabilizaci klubu.
Fanoušci i experti jsou skeptičtí k tomu, zda současný restriktivní přístup povede k obnovení slavných časů klubu.
Protesty příznivců jsou čím dál hlasitější. Během zápasu s Brightonem dali příznivci Rudých ďáblů kritizovali výrazné zdražení vstupenek na 66 liber.
Po nedávném utkání s Fulhamem pak musel sám Ratcliffe čelit ostré kritice při odchodu ze stadionu.
Zatímco Manchester United se pokouší najít rovnováhu mezi snižováním nákladů a sportovními ambicemi, na hřišti panuje podobně napjatá situace.
Klub se pohybuje v dolní polovici tabulky a má daleko ke dnům, kdy patřil mezi evropskou elitu.
Otázka zůstává – povede tento agresivní finanční management k prosperitě, nebo je Manchester United na cestě k dalšímu propadu?
Manchester United, jeden z největších fotbalových klubů na světě, se nachází v hluboké krizi. Nový majitel, britský miliardář Jim Ratcliffe, investoval do klubu obrovskou sumu peněz, avšak od té doby provádí razantní opatření s cílem snížit obrovské ztráty.
Za poslední tři roky klub vykázal finanční ztrátu ve výši 300 milionů liber, což je alarmující číslo. Navzdory kapitálové injekci od nového majitele je dlouhodobá perspektiva klubu nejistá. Podle zdrojů blízkých klubu bude propouštění zaměstnanců zasahovat do všech oddělení, což jen umocňuje již tak napjatou atmosféru na Old Trafford.
Ratcliffova strategie úspor je ostře kritizována nejen fanoušky, ale i klubovými legendami. Mezi jeho nejkontroverznější kroky patří zrušení ambasadorské role Alexe Fergusona, omezení zaměstnaneckých benefitů a dokonce i zrušení příspěvku do fondu pro bývalé hráče Manchesteru United.
Navzdory úsporným opatřením Ratcliffe a jeho společnost Ineos nadále investují do hráčských posil. Avšak finanční analytici varují, že pokud klub nebude aktivně pracovat na vyrovnání rozpočtu, může narazit na pravidla ziskovosti a udržitelnosti Premier League.
Ratcliffe plánuje také významnou investici do rekonstrukce stadionu Old Trafford a výstavby nového stánku pro 100 tisíc diváků. Avšak realizace tohoto plánu závisí především na ekonomické stabilizaci klubu.
Fanoušci i experti jsou skeptičtí k tomu, zda současný restriktivní přístup povede k obnovení slavných časů klubu. Protesty fanoušků jsou stále hlasitější a atmosféra na hřišti je napjatá.
Manchester United se momentálně nachází v dolní polovině tabulky a má daleko ke své bývalé slávě. Otázka zůstává – povede tento agresivní finanční management k prosperitě, nebo je klub na cestě k dalšímu propadu? Budeme sledovat, jak se situace bude vyvíjet.