„UEFA Mafia.“ Letité známé heslo kritizující poměry v Unii evropských fotbalových asociací vysvětlili příznivci Dortmundu před utkáním proti Celtiku doplňujícími větami na spodních transparentech chorea.
„Nezajímá vás sport. Vše, o co se zajímáte, jsou jen peníze.“ Obrovské kulisy Vestfálského stadionu (dnes Signal Iduna Park) jen umocnily velikost celého projevu.
Nad devíti velkými písmeny připojili fanoušci Dortmundu odkaz na web, který se staví proti „reformě evropského fotbalu“. Jeho motto zní: „Fotbal pro miliony fanoušků, ne pro miliardy eur.“
Autorům vadí nový formát Ligy mistrů, v němž každý tým absolvuje v základní části osm zápasů místo původních šesti duelů ve skupinách.
Místo 32 mužstev hraje nejprestižnější klubovou soutěž teď 36 týmů a pro šestnáctku z nich přibude ještě dvojzápas v prvním kole play off, které přijde na řadu před osmifinále.
„Rostoucí počet zápasů tlačí hráče i fanoušky až na hranu možností. Výrazně zvýšený příjem, který nový formát generuje, má také potenciál zničit národní soutěže a připravit půdu pro příchod Superligy,“ stojí v prohlášení fanoušků nejen z Německa.
Pro připomenutí, Superliga je projekt, s nímž vystoupily některé přední evropské kluby na jaře 2021. Chtěly založit vlastní odtrženou soutěž, jenže projekt se setkal s ostrou kritikou a protesty nejen fanoušků.
Dortmund byl jedním z těch, kdo se k lize odmítli přidat.
„Kouzlo evropské konfrontace je stále více devalvováno a hrozí, že bude úplně ztraceno,“ pokračují fanoušci v prohlášení na německém webu.
Nicméně je skoro jisté, že Borussia může kvůli heslu „UEFA Mafia“ počítat s nemalou pokutou. Podle UEFA se jedná o provokativní a urážlivý projev, který nechce na stadionech trpět.
Už vícekrát byla takto pokutována pražská Slavia.
V létě 2018 platila za urážlivý pokřik fanoušků v zápase předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev 66 tisíc eur (zhruba 1,7 milionu korun). Letos na jaře v play off Evropské ligy proti AC Milán to bylo dokonce 87 tisíc eur (2,2 milionu korun), ovšem nejen za skandování proti UEFA.
Během úterního večera na sebe v Dortmundu upozornili také příznivci Celtiku Glasgow. Ve svém sektoru roztáhli palestinské a libanonské vlajky, vyjadřující postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu.
Fanoušci v kuklách pak vytvořili nápis: „Osvoboďte Palestinu.“
Nebylo to zdaleka poprvé, fanouškovské skupiny Celtiku tímto způsobem často projevují solidaritu s Palestinou. Mnoho transparentů a vlajek bylo k vidění i před dvěma týdny ve Skotsku při utkání Ligy mistrů proti Slovanu Bratislava.
Také politické projevy na tribunách přitom UEFA zakazuje.
Mohlo by vás zajímat – bitky fanoušků v indonéské lize:
Protesty v Dortmundu: Jde vám jen o peníze. Zakuklení Skotové podpořili Palestinu
Fanoušci fotbalového klubu Borussia Dortmund se nedávno postavili proti reformám v evropském fotbale, které podle nich znevýhodňují miliony fanoušků ve prospěch miliard eur. Před zápasem proti Celtiku Glasgow vyvěsili transparenty s nápisy jako „UEFA Mafia“ a odkazem na web bojující proti novým změnám v Lize mistrů.
Nový formát soutěže, ve kterém každý tým hraje osm zápasů v základní části namísto původních šesti duelů ve skupinách, a účast 36 týmů místo původních 32, vyvolal mezi fanoušky Dortmundu a dalšími kluby kritiku. Obavy z toho, že zvýšené příjmy z nového formátu mohou ohrozit národní ligy a připravit půdu pro vznik Superligy, jsou stále přítomné.
I přes ostrou kritiku a protesty fanoušků se některé evropské kluby pokusily v minulosti vytvořit vlastní odtrženou soutěž – Superligu. Projekt však narazil na odpor a nakonec byl opuštěn. Borussia Dortmund byla jedním z týmů, které se odmítly připojit k této soutěži.
Fanoušci Dortmundu riskují pokutu za provokativní projevy na stadionu, které UEFA označila za nevhodné a urážlivé. Podobně byla již dříve pokutována pražská Slavia za podobné projevy.
Na zápase proti Celtiku Glasgow se také objevily politické projevy, kdy fanoušci skotského týmu vyvěsili palestinské a libanonské vlajky a vyjádřili tak solidaritu s Palestinci. Tato gesta nejsou novinkou, fanoušci Celtiku často vyjadřují podporu Palestincům i na jiných zápasech.
I přes zákaz politických projevů na tribunách UEFA se fanoušci stále snaží upozornit na důležité politické a společenské téma prostřednictvím fotbalových utkání.