To snad ani nemohlo dopadnout jinak. Laurence i o tři roky starší bratr Reginald se narodili ve Wimbledonu, jen kousek od místa, kde se dodnes hraje nejslavnější tenisový turnaj planety.
Tak není divu, že se oba stali hvězdami tohoto sportu nejen ve Velké Británii, ale jejich sláva dosáhla i za oceán. Nutno dodat, že k tomu výrazně přispěl i jejich otec, který synkům doma na zahradě udržoval kurt.
„V létě 1887 nebo 88 mě Reggie pozval k nim na zahradu, abych si přišel zahrát. V průběhu našeho zápasu si ale musel odskočit, a tak mi navrhl, jestli si zatím nechci zahrát s jeho bratrem, že jednou bude vážně dobrý. Dodnes vzpomínám na jeho proroctví. Přesně asi nevím, ale mám pocit, že jsem tehdy nad tím klukem nevyhrál ani gem,“ stálo ve sloupku, který v roce 1936 napsal pro list The Times rodinný přítel obou bratrů.
Na následující roky úplně ovládli domácí tenisovou scénu. Starší Reggie byl vyšší, silnější, s energičtějšími údery, Laurence, kterému se v dvojici přezdívalo „Little Do“, zase pohyblivější a šikovnější.
Hned osmkrát spolu ovládli čtyřhru Wimbledonu, dvakrát se radovali i na US Open.
Vzorně se prostřídali coby vládci dvouhry domácího travnatého šampionátu a také tu svedli jednu ze dvou památných vzájemných bitev, po které starší z bratrů roce 1898 slavil druhý vyhraný Wimbledon. Celkem ho ovládl čtyřikrát v řadě, jeho mladší sourozenec pak pětkrát za sebou.
Tehdy to ale měl obhájce o dost snazší než dnes. Až do roku 1922 se totiž poslední vítězové vždy utkali jen s nejlepším z celého pavouka ve finálovém kole, takzvaném Challenge round. K úspěšné obhajobě jim tak stačilo vyhrát jediný zápas.
Vždy ale platilo, že pokud to jen trochu šlo, oba bratři se vzájemným bitvám na turnajích vyhýbali. Když už to spělo k jejich zápasu, raději jeden z nich utkání vzdal. Nejprve častěji staršímu sourozenci ustupoval Laurence, časem se role obrátila.
„Měli se navzájem hodně rádi, neviděl jsem moc větších kamarádů, než byli oni dva. Doteď si myslím, že největší singlové zápasy jejich kariéry odehráli proti sobě v tréninku na jejich soukromém kurtu před zraky pár vyvolených diváků,“ vzpomínal ve své knize Čtyřicet let prvotřídního tenisu jejich společný přítel Georg Hillyard.
„Reggie si v takových zápasech mladšího bratra dobíral, že mít jeho nohy, měl by mnohem víc vyhraných turnajů než on,“ dodal.
Že bratři dominují na Britských ostrovech, to na přelomu 19. a 20. století nikoho nepřekvapovalo, ale v roce 1903 se Laurencovi povedl majstrštyk. Vyšlápl si na Američany na jejich americkém šampionátu, který dnes známe zkráceně jako US Open, a stal se prvním zahraničním tenistou, který ho ovládl.
„Působil jako zjevení. Malý Brit dával do svých úderů obrovskou sílu, ale s naprostou lehkostí a přirozeností. Ve výměnách od základní čáry umisťoval údery s takovou samozřejmostí a klidem, že to byla obrovská lekce pro všechny americké hráče,“ stálo o rok později ve výroční zprávě Americké tenisové federace.
Celkem statistici spočítali Laurenci Dohertymu 51 turnajových titulů, v olympijské Paříži v roce 1900 získal i dvě zlaté medaile za dvouhru a čtyřhru.
Osud obou bratrů je ale tragický. Oba postupně víc hráli golf než tenis, Reginald začal mít zdravotní problémy se zažíváním i se srdcem. Zemřel na konci roku 1910 ve věku pouhých 38 let.
Laurence o čtyři roky později během první světové války dobrovolně narukoval do armády do protiletecké jednotky, ale vydržel tam jen rok, pak ho komise poslala domů kvůli zdravotní nezpůsobilosti. Z jeho potíží se nakonec vyklubala tuberkulóza, na kterou ve věku 43 let 21. srpna 1919 zemřel.
Mohlo by vás zajímat – Alcaraz si vybil vztek na raketě:
Laurence Doherty: První cizinec, který ovládl US Open
Laurence Doherty, společně se svým bratrem Reginaldem, patřil mezi legendy tenisu na přelomu 19. a 20. století. Narodili se ve Wimbledonu, nedaleko místa, kde se koná slavný tenisový turnaj. Jejich otec je vedl k tenisu a oba bratři se stali hvězdami nejen ve Velké Británii, ale i za oceánem.
Laurence a Reginald dominovali tenisové scéně své doby. Osmkrát vyhráli čtyřhru na Wimbledonu a dvakrát triumfovali na US Open. Laurence však zaznamenal unikátní úspěch v roce 1903, kdy jako první cizinec ovládl US Open. Jeho styl hry byl považován za geniální a Američané byli nadšeni jeho technikou a sílou úderů.
Celkem získal Laurence Doherty 51 turnajových titulů a v roce 1900 získal dvě zlaté olympijské medaile za tenisovou dvouhru a čtyřhru. Jeho úspěchy ho katapultovaly mezi tenisovou elitu své doby.
Bohužel, osud obou bratrů byl tragický. Reginald zemřel ve věku 38 let kvůli zdravotním problémům, zatímco Laurence se stal obětí tuberkulózy a zemřel ve věku 43 let během první světové války.
Laurence Doherty zanechal nezmazatelnou stopu v historii tenisu a jeho úspěchy jsou dodnes obdivovány. Byl prvním cizincem, který dokázal ovládnout US Open a jeho jméno je navždy spojeno s érou velkých tenisových šampionů.