Remízová cesta Slovinců a Dánů k postupu, Srbové končí na Euru

Slovinci slaví po třetí remíze na turnaji premiérový postup do vyřazovací fáze. Na druhém a třetím místě musel je a Dány po výsledku 1:1 ze vzájemného duelu a při bodové shodě, rovnosti skóre i počtu žlutých karet rozsoudit až žebříček UEFA.

V něm bylo Dánsko deváté a Slovinsko patnácté, nicméně už teď je jisté, že Slovinsko postoupí do osmifinále z tabulky týmů na třetích místech. Předstihne minimálně Maďarsko a Chorvatsko.

Osmifinálového soupeře se Slovinci teprve dozvědí, stejně jako Angličané, kteří měli jistý postup už před dnešním utkáním. Dánové budou hrát s Německem.

Slovinský trenér Kek dal potřetí na turnaji důvěru stejné základní sestavě. Jeho protějšek Southgate udělal oproti úvodním dvěma duelům jednu změnu, když Alexandera-Arnolda nahradil v záloze Gallagher.

Opatrný úvodní poločas nenabídl žádnou velkou gólovou šanci. Ve 20. minutě rozvlnil síť anglický křídelník Saka, radost mu ale záhy zkazil odmávaný ofsajd. Pět minut před přestávkou prolétl Trippierův střílený centr těsně kolem vzdálenější tyče, to bylo ale ze strany Angličanů v první půli všechno.

Ani Slovinci se do zakončení nedostávali, přestože hráli proti favoritovi vyrovnanou partii. Po změně stran se více zatáhli a Angličané si místy vytvořili tlak, stále ale bez zajímavějších ofenzivních akcí.

I zápas v Kolíně nad Rýnem tak potvrzoval, že skupina C je na šampionátu s pouhými sedmi vstřelenými brankami nejméně gólová. Nezměnil to ani v nastavení střídající Palmer, jehož technický pokus zneškodnil slovinský gólman Oblak.

Slovinci ani na sedmý pokus Anglii neporazili, na druhou stranu s ní uhráli remízu podruhé z posledních tří duelů.

Dánsko vsadilo proti Srbsku na osvědčenou sestavu, když jedinou změnou byl návrat pravého beka s minulostí v pražské Slavii Baha. To Srbsko sáhlo do sestavy více a udělalo hned tři změny.

Poprvé na turnaji dostal šanci Mijailovič, poprvé v základu byl také Samardžič a střed hřiště posílil Gudelj, aby pomáhal krýt dánského kapitána Eriksena.

Právě Eriksen se i tak dostal do největší šance první půle, když ve 21. minutě střílel z 20 metrů, ale brankář Rajkovič jeho pokus vyrazil. Jinak se hrála spíše taktická partie a dominovaly obrany. Ani jeden z týmů se nepouštěl do risku a fanoušci se nudili.

Z letargie je dostal jen další chytrý moment Eriksena. Ten si všiml, že si srbská obrana nehlídá při rohu bližší tyč, napálil míč přímo na branku a po souboji Winda s brankářem Rajkovičem skončil míč v síti. Gól však nemohl být uznán, jelikož při letu se dostal míč za brankovou čáru.

Srbsko potřebovalo vyhrát, a jelikož si v první půli nic pořádného nevytvořilo, udělal trenér Stojkovič v poločase hned dvě změny a poslal do hry ofenzivní žolíky Joviče a kapitána Tadiče.

Na chvíli přišlo oživení a Srbsko se dokonce dočkalo branky, když si Andersen srazil střílenou Jovičovu přihrávku do vlastní branky. Jenže Jovič byl předtím v ofsajdu a branka tak neplatila.

Dánsko se ale nenechalo zatlačit a naopak mělo opět více ze hry. A také šanci Vestergaarda, vytáhlý stoper ale po centru Eriksena hlavičkoval jen do prostoru brankáře.

Deset minut před koncem udělali Dánové chybu ve vlastním vápně, Srbsko se dostalo k míči, ale Mitrovič svým pokusem na zadní tyč branku minul. Srbové se snažili v závěru si vytvořit tlak, ale do výraznější šance už se nedostali.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina C:

Kolín nad Rýnem: Anglie – Slovinsko 0:0

Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Trippier, Guéhi, Foden – Janža, Bijol. Diváci: 43.000.

Sestavy:

Anglie: Pickford – Walker, Stones, Guéhi, Trippier (84. Alexander-Arnold) – Gallagher (46. Mainoo), Rice – Saka (71. Palmer), Bellingham, Foden (89. Gordon) – Kane. Trenér: Southgate.

Slovinsko: Oblak – Karničnik, Drkušič, Bijol, Janža (90.+1 Balkovec) – Stojanovič, Gnezda Čerin, Elšnik, Mlakar (86. Gorenc Stankovič) – Šporar (86. Celar), Šeško (75. Iličič). Trenér: Kek.

Mnichov: Dánsko – Srbsko 0:0

Rozhodčí: Letexier – Mugnier, Rahmouni (všichni Fr.) – Dankert (video, Něm.). ŽK: M. Hjulmund, Wind – Milenkovič, Mitrovič. Diváci: 64.288.

Sestavy:

Dánsko: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Bah (77. Kristiansen), M. Hjulmand (77. Delaney), Höjbjerg, Maehle – Eriksen (88. Poulsen) – Höjlund (59. Dolberg), Wind (46. Skov Olsen). Trenér: K. Hjulmand.

Srbsko: Rajkovič – Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič – Mijailovič (73. Mladenovič), Ilič (67. Vlahovič), Gudelj (46. Tadič), Živkovič – Samardžič (46. Jovič), Mitrovič, Lukič (87. S. Milinkovič-Savič). Trenér: Stojkovič.

Slovinci a Dánové prošli k postupu třemi remízami, Srbové na Euru končí

Slovinský trenér Kek dal potřetí na turnaji důvěru stejné základní sestavě. Jeho protějšek Southgate udělal oproti úvodním dvoum duelům jednu změnu, když Alexandra-Arnolda nahradil v záloze Gallagher.

Dánsko vsadilo proti Srbsku na osvědčenou sestavu, kdy jedinou změnou byl návrat pravého beka s minulostí v pražské Slavii Bah. To Srbsko sáhlo do sestavy více a udělalo hned tři změny.

Poprvé na turnaji dostal šanci Mijailović, poprvé v základu byl také Samardžić a střed hřiště posílil Gudelj, aby pomáhal krýt dánského kapitána Eriksena.

Právě Eriksen se i tak dostal do největší šance první půle, kdy ve 21. minutě střílel z 20 metrů, ale brankář Rajković jeho pokus vyrazil. Jinak