Turistům procházejícím 15. února centrem Curychu se naskytl pohled na bizarní scénu.
Muž s podobiznou Rogera Federera přes obličej seděl za šicím strojem, pocákaný imitací krve. Zezadu k němu přistoupila žena a na hlavu mu lila další litry červené barvy.
Šlo o akci švýcarského občanského hnutí Campax, aktivistů bojujících mimo jiné za lidská práva.
Federera si vybrali coby prominentní tvář obuvnické firmy On, kterou slavný tenista propaguje a drží v její vlastnické struktuře tříprocentní podíl.
Navíc se podle společnosti sám angažuje a svými „jedinečnými zkušenostmi“ prý pomáhá s vývojem produktů.
Společnost se stala trnem v oku nejen aktivistů, ale také ochránců spotřebitelů a velkých evropských médií.
„Roger Federer dělá partnerstvím s firmou nevynucenou chybu,“ napsal v titulku francouzský deník Le Monde.
Firma se v reklamních kampaních ohání propagačními větami o švýcarské integritě, kvalitě a udržitelnosti, své sportovní boty nesoucí švýcarskou vlaječku a název „Rogerova výhoda“, ovšem vyrábí za zlomek výsledné ceny ve Vietnamu.
Získává díky tomu natolik ohromující marže, až švýcarský spotřebitelský časopis Ktipp před časem označil ceny bot za „skandální“.
„Firma On platí za výrobu jedněch bot jen necelých 18 franků (ani ne 500 korun). Spotřebitelé za ně ale zaplatí 190 franků (5000 korun),“ zjistil Ktipp z celních dokumentů.
Vysoké přirážky jsou u sportovní obuvi běžné, takové marže si ale zdaleka nepřičítají ani giganti typu Adidas nebo Puma.
Navíc jsou boty společnosti On podle sportovních lékařů a ortopedů nekvalitní, příliš měkké a jejich časté nošení může mít za následek zánět šlach i rychlé opotřebení materiálu.
Cenová politika firmy je podle názoru Le Monde známkou chamtivosti a pokrytectví.
„Vytváří to rozpor mezi politikou společnosti na jedné straně a morálkou vlastního konání na straně druhé. Zdůrazňovat boj za ušlechtilé hodnoty ve vyhlášeních společnosti nemá smysl, když vietnamská švadlena nic z toho nepocítí,“ napsal deník.
Ženy ve vietnamské továrně vydělají necelých 7000 korun měsíčně, navíc za cenu přesčasů a extrémního tlaku na výkon, uvedla organizace Asia Floor Wage Alliance. Podle té je přitom spravedlivou odměnou minimálně 12000 korun.
Dvaačtyřicetiletý Federer se zatím k záležitosti nevyjádřil.
Pod palbou aktivistů není poprvé. Před čtyřmi roky čelil kritice od těch enviromentálních za marketingovou spolupráci s bankou Credit Suisse, která poskytovala miliardy dolarů společnostem hledajícím nové zásoby ropy.
K honu na švýcarskou superstar se tehdy přidala i vlivná Greta Thunbergová a Federer reagoval smířlivě.
„Dopady na životní prostředí beru velmi vážně. Jako otec čtyř malých dětí mám velký obdiv vůči mladým aktivistům bojujícím proti klimatickým změnám. Vážím si toho, že mi připomněli mou odpovědnost. Rád bych využil své postavení k dialogu o důležitých otázkách se svými sponzory,“ uvedl Švýcar v oficiálním prohlášení.
O pár týdnů později se pak o celé problematice více rozpovídal. A nasadil přece jen defenzivnější tón.
„Když pomohu jedné osobě, jsem kritizovaný za to, že jsem něco neudělal pro někoho dalšího. Dosáhl jsem bodu, kde musím velmi opatrně přemýšlet o tom, co dělám, protože občas někdo mé jméno zneužije k určitým cílům,“ prohlásil Federer v rozhovoru pro švýcarské noviny Tages-Anzeiger.
„Také ale musím být schopný přehlížet kritiku. Protože nemohu být všude, nemohu dělat všechno. Jsem také otec a tenista,“ dodal tehdy.
Už v roce 2018 se studenti dostali do poboček Credit Suisse v Lausanne a Ženevě a hráli v nich tenis v bílém oblečení a transparenty: „Credit Suisse ničí planetu. Rogere, ty je podporuješ?“
Švýcarská banka na útoky reagovala a vzhledem ke globální strategii boje se změnou klimatu přestala do fosilních paliv a uhelných elektráren investovat.
Turisté procházejícím 15. února centrem Curychu se naskytl pohled na bizarní scénu. Muž s podobiznou Rogera Federera přes obličej seděl za šicím strojem, pocákaný imitací krve. Zezadu k němu přistoupila žena a na hlavu mu lila další litry červené barvy. Jednalo se o akci švýcarského občanského hnutí Campax, aktivistů bojujících mimo jiné za lidská práva.
Federera si vybrali coby prominentní tvář obuvnické firmy On, kterou slavný tenista propaguje a drží v její vlastnické struktuře tříprocentní podíl. Navíc se podle společnosti sám angažuje a svými „jedinečnými zkušenostmi“ prý pomáhá s vývojem produktů.
Společnost se stala trnem v oku nejen aktivistů, ale také ochránců spotřebitelů a velkých evropských médií. „Roger Federer dělá partnerstvím s firmou nevynucenou chybu,“ napsal v titulku francouzský deník Le Monde.
Firma se v reklamních kampaních ohání propagacemi o švýcarské integritě, kvalitě a udržitelnosti, své sportovní boty nesoucí švýcarskou vlajku a název „Rogerova výhoda“, ovšem vyrábí za zlomek výsledné ceny ve Vietnamu. Získává díky tomu natolik ohromující marže, že švýcarský spotřebitelský časopis Ktipp před časem označil ceny bot za „skandální“.
Vysoké přirážky jsou u sportovní obuvi běžné, takové marže si ale zdaleka nepřiznají ani giganti typu Adidas nebo Puma. Navíc jsou boty společnosti On podle sportovních lékařů a ortopedů nekvalitní, příliš měkké a jejich časté nošení může mít za následek zánět šlach i rychlé opotřebení materiálu.
Cenová politika firmy je podle názoru Le Monde známkou chamtivosti a pokrytectví. „Vytváří to rozpor mezi politikou společnosti na jedné straně a morálkou vlastního konání na straně druhé. Zdůrazňovat boj za ušlechtilé hodnoty ve vyhlášeních společnosti nemá smysl, když vietnamská švadlena nic z toho nepocítí,“ napsal deník.
Ženy ve vietnamské továrně vydělávají necelých 7000 korun měsíčně, navíc za cenu přesčasů a extrémního tlaku na výkon, uvedla organizace Asia Floor Wage Alliance. Podle té je přitom spravedlivou odměnou minimálně 12000 korun.
Dvaadvacetiletý Federer se zatím k záležitosti nevyjádřil. Pod palbou aktivistů není poprvé. Před třemi roky čelil kritice od těch environmentálních za marketingovou spolupráci s bankou Credit Suisse, která poskytovala miliardy dolarů společnostem hledajícím nové zásoby ropy.
K honu na švýcarskou superstar se tehdy přidala i vlivná