Roger Federer obviněn z chamtivosti, krev mu byla nalita na hlavu. Vydělává více botami než tenisem.

Roger Federer obviněn z chamtivosti, krev mu byla nalita na hlavu. Vydělává více botami než tenisem.

Spojení švýcarské společnosti On s globálně nesmírně populární tenisovou ikonou se v posledních letech profiluje jako absolutní zásah do černého.

Firma byla úspěšná i předtím, od podpisu smlouvy s Federerem v roce 2019 ale roste přímo raketovým tempem.

Podle údajů za minulý rok dokonce patří mezi nejrychleji se rozvíjející sportovní společnosti světa.

Její příjmy loni činily již dvě miliardy dolarů, nedávno překročila hranici osmi tisíc obchodů po celém světě a podle analýz společnosti Truist může být už brzy konkurencí pro vyhlášené globální značky jakými jsou Nike, Adidas nebo Puma.

Důkazem budiž reklamní spot firmy vysílaný během lukrativního termínu nedávného Super Bowlu, ve kterém samotný tenisový mistr vysvětluje Elmovi, populární chlupaté postavičce červeného mupeta z dětského televizního pořadu Sesame Street, že logo na botě není „QC“, ale „ON“.

Reklama si utahuje z časté misinterpretace loga a z domnělé slabiny dělá silnou stránku. Akcie společnosti po vysílání zase vystřelily o něco nahoru.

Jak bohatne firma, bohatne pochopitelně i Federer. Jeho tříprocentní podíl už v roce 2021 činil 180 milionů dolarů. 

Třiačtyřicetiletý rodák z Basileje si přitom pouze tenisem vydělal během kariéry 130 milionů amerických dolarů, což ho v historické tabulce řadí na třetí místo za Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala.

Četné reklamní aktivity mu ovšem přinesly mnohem víc, spekuluje se dokonce o magické hranici jedné miliardy amerických dolarů.

Zatímco na sportovní poli byl Federer vnímán jako gentleman a byl všeobecně oblíben, v rámci svých mimosportovních obchodních aktivit je opakovaně terčem kritiky.

Právě i kvůli podílu ve firmě s botami.

Společnost On se stala trnem v oku aktivistů, ochránců spotřebitelů a velkých evropských médií. „Roger Federer dělá partnerstvím s firmou nevynucenou chybu,“ napsal loni v titulku francouzský deník Le Monde. 

Upozornil na to, že se firma v reklamních kampaních ohání propagačními větami o švýcarské integritě, kvalitě a udržitelnosti, své sportovní boty nesoucí švýcarskou vlaječku a název „Rogerova výhoda“ přitom vyrábí za zlomek výsledné ceny ve Vietnamu.

Získává díky tomu natolik ohromující marže, až švýcarský spotřebitelský časopis Ktipp označil ceny bot za „skandální“.

„Firma On platí za výrobu jedněch bot jen necelých 18 franků (ani ne 500 korun). Spotřebitelé za ně ale zaplatí 190 franků (5000 korun),“ zjistil Ktipp z celních dokumentů. Vysoké přirážky jsou u sportovní obuvi běžné, takové marže si ale zdaleka nepřičítají ani giganti typu Adidas nebo Puma.

Cenová politika firmy je podle názoru Le Monde známkou chamtivosti a pokrytectví.

„Vytváří to rozpor mezi politikou společnosti na jedné straně a morálkou vlastního konání na straně druhé. Zdůrazňovat boj za ušlechtilé hodnoty ve vyhlášeních společnosti nemá smysl, když vietnamská švadlena nic z toho nepocítí,“ napsal deník.

Ženy ve vietnamské továrně vydělají necelých 7000 korun měsíčně, navíc za cenu přesčasů a extrémního tlaku na výkon, uvedla organizace Asia Floor Wage Alliance. Podle té je přitom spravedlivou odměnou minimálně 12 000 korun.

Sám Federer se k záležitosti nevyjádřil. Ani poté, co švýcarská média obletěly loni v únoru fotografie a videa z drsného protestu občanského hnutí Campax, bojujícího mimo jiné za lidská práva.

V centru Curychu tehdy seděl muž s podobiznou Rogera Federera přes obličej za šicím strojem, pocákaný imitací krve. Zezadu k němu přistoupila žena a na hlavu mu lila další litry červené barvy.

Podívejte se záběry z loňského protestu v Curychu:

Společnost On, spojení švýcarské společnosti s tenisovou ikonou Rogerem Federerem, zažívá v posledních letech nebývalý úspěch. Od podpisu smlouvy s Federerem v roce 2019 firma raketově roste a loni dosáhla příjmů ve výši dvou miliard dolarů. Analytici ji dokonce vidí jako potenciální konkurenci pro globální značky jako Nike, Adidas nebo Puma.

Reklamní spoty s Federerem, včetně nedávného vysílání během Super Bowlu, pomáhají firmě získat popularitu a akcie společnosti stoupají. Federer sám má tříprocentní podíl ve firmě, což mu v roce 2021 vyneslo 180 milionů dolarů, zatímco jeho tenisová kariéra mu přinesla 130 milionů dolarů.

Avšak firma On není bez kontroverzí. Aktivisté a ochránci spotřebitelů kritizují společnost za výrobu sportovní obuvi za nízké náklady v zahraničí a následné vysoké prodejní ceny. Například švýcarský spotřebitelský časopis Ktipp označil ceny bot za „skandální“ a upozornil na rozpor mezi propagovanými hodnotami firmy a skutečnou výrobou ve Vietnamu.

Podle Le Monde je cenová politika společnosti On známkou chamtivosti a pokrytectví. Pracovnice ve vietnamských továrnách vydělávají minimální mzdu za extrémních podmínek, což vyvolává kritiku ze strany aktivistů za lidská práva.

I přes tyto kontroverze firma On dál prosperuje a Federer si stále zvyšuje své bohatství. Jak se bude vyvíjet situace kolem společnosti On a jejich obuvi, zůstává otázkou do budoucna.