Rubljovova sebedestrukce a šílenství v přímém přenosu vzbuzovaly obavy ve světě tenisu.

Rubljovova sebedestrukce a šílenství v přímém přenosu vzbuzovaly obavy ve světě tenisu.

Andrej Rubljov je známý svými výlevy, s psychikou na kurtu mívá často výrazné problémy, tentokrát se ale jeho stav přece jen vymykal veškerým standardům.

Ruský tenista v duelu třetího kola pařížského grandslamu naprosto ztratil kontrolu nad svým chováním a soupeři tím daroval výhru a životní postup.

Rubljov se během utkání pravidelně rozčiloval, surově se mlátil raketou, několik jich zničil, kopal do lavičky a hádal se s rozhodčí, přičemž se jí s rukou na jejích zádech snažil přimět k novým kontrolám stopy míčku, přestože už sudí dávno rozhodla.

„Opatrně, Rubljove,“ varoval v tu chvíli ruského tenistu komentátor Eurosportu Barry Millns. Jeho kolega Arvind Parmar doplnil: „Ona přece nezmění svůj názor, neexistuje způsob, jak ji přesvědčit. Podle mě to teď Rubljov opravdu přehání.“

Při vystoupení, které bylo obtížné sledovat, šestý hráč světa jen se štěstím unikl diskvalifikaci. 

„Tohle je velmi veřejný způsob, jak se úplně zbláznit,“ hlesl po dalším výbuchu emocí Millns. „Člověk se o něj musí bát. Evidentně to není schopný kontrolovat,“ doplnil Parmar.

Někdejší britský tenista Tim Henman potom v roli experta Eurosportu popsal Rusovo chování jako „sebedestrukci“

„On opravdu zničil sám sebe. Může se stát, že se člověk naštve, ale pak musí reagovat a říct si: Okay, vypustil jsem frustraci ven, teď musím začít hrát tenis. U něj to ale nepřišlo,“ řekl Henman.

Rubljovovo „šílenství“ překvapilo i slavného bouřliváka Johna McEnroea. 

„Totálně se mu to vymklo. O bláznění na kurtu něco vím, ale vy musíte vědět, kdy je čas dát si zpátečku,“ prohlásil.

Favorit zápasu nakonec prohrál s 35. hráčem světa ve třech setech 6:7, 2:6, 4:6. A po duelu z porážky nevinil nikoho jiného, než sám sebe. 

„Jsem naprosto zklamán sám sebou a tím, jak jsem se choval a jak jsem hrál. Nepamatuji se, že bych se někdy choval hůř,“ sypal si šestadvacetiletý vítěz nedávného turnaje v Madridu popel na hlavu. 

Na Rubljova znovu těžce dolehl tlak, který dlouhá léta prožívá na grandslamových turnajích.

Stálý člen elitní světové desítky už se na turnajích velké čtyřky dostal desetkrát do čtvrtfinále, ani jednou ale nepřešel do další fáze a má tak na kontě nezáviděníhodnou bilanci 0:10. 

Letos přijel s větším sebevědomím než kdykoli předtím, ale znovu grandslam neustál v hlavě. Do semifinále se nepodívá ani po svém šestadvacátém startu.

„Nebylo to o koncentraci. Svým chováním jsem se dostal na úplné dno, Matteovi jsem dal naopak křídla. A on ve třetím setu létal neuvěřitelně. Potom už bylo pozdě něco s tím udělat,“ smutnil Rubljov.

Přiznal, že u něj proběhl kolaps. „Vnitřně jsem se sesypal. Úplně jsem se ztratil v negativních emocích,“ doplnil.

Andrej Rubljov je tenista známý svými emocionálními výlevy na kurtu, ale tentokrát se jeho chování dostalo do extrémů. Během zápasu na pařížském grandslamu ztratil naprosto kontrolu nad svými emocemi a chováním, což mu nakonec stálo vítězství a postup na turnaji.

Rubljov se během utkání choval agresivně, rozbil několik raket, kopal do lavičky a hádal se s rozhodčím. Jeho chování bylo natolik nekontrolované, že se téměř dostal k diskvalifikaci. Komentátoři i bývalí tenisté komentovali jeho chování jako sebedestrukci a šílenství.

I slavný tenista John McEnroe, známý svými bouřlivými projevy na kurtu, byl překvapen Rubljovovým chováním a zdůraznil důležitost umět se zklidnit a vrátit zpět do hry.

Rubljov nakonec prohrál zápas s hráčem světového žebříčku a po zápase nevinil nikoho jiného než sám sebe. Vyjádřil zklamání nad svým chováním a přiznal, že se dostal do stavu emocionálního kolapsu.

Tlak grandslamových turnajů je pro Rubljova dlouhodobým problémem, a i přes jeho větší sebevědomí letos nedokázal překonat své mentální bariéry. Jeho bilance na grandslamech je zatím neúspěšná a ani tentokrát se nepodařilo postoupit do další fáze turnaje.

Rubljovův kolaps na kurtu ukazuje, jak důležité je mít pod kontrolou své emoce a psychiku i v extrémních situacích. Jeho příběh je připomínkou toho, jak důležité je pracovat na mentální odolnosti a schopnosti zvládat tlak ve vrcholovém sportu.