Někdo z tribuny zakřičel francouzsky: „Tady jsi doma!“ Jiná partička fanoušků zase začala nahlas notovat úryvky z Marseillaisy.
Když si Gračovová proměněným mečbolem v prvním kole proti šesté nasazené Řekyni Marii Sakkariové podmanila publikum, netušila, že nikdo z Francouzek na turnaji nedojde dál než ona.
I po turnaji pro ni byly zážitky z prvního antukového grandslamu v domácí atmosféře obrovským mezníkem v kariéře.
„Je to neuvěřitelné hrát pod touhle vlajkou. Všichni mě tak přijali. Cítím se tu jako doma,“ zářila třiadvacetiletá tenistka před novináři a odpovídala plynulou francouzštinou.
Její příběh naturalizace začal totiž už v roce 2016, kdy se coby nezletilá teenagerka i s maminkou přestěhovala do Cannes, kde se usadila a začala trénovat.
Časem jí začal trenér Jean-Rene Lisnard podsouvat myšlenku, zda nechce zkusit zažádat o občanství.
„Ale já si nebyla jistá, jestli mě Francouzi kvůli tomu, z jaké země pocházím, přijmou za svou,“ přiznala Gračovová.
Nakonec ale před čtyřmi lety zahájila proces naturalizace a v červnu loňského roku nový pas oficiálně obdržela.
I v Paříži dostala otázku, zda její rozhodnutí stát se Francouzkou nějak ovlivnila válka na Ukrajině.
„Nesouvisí to s tím, i když mi samozřejmě není lhostejné, co se tam děje. Rozhodnutá jsem každopádně byla mnohem dřív,“ dodala.
Do země galského kohouta přijela za lepšími podmínkami pro tenisový vývoj. Změna občanství jí spoustu věcí usnadnila.
„Úplně se mi změnila kvalita života. Můžu fungovat jako normální sportovec pod národní federací, lidé mě tu vzali mezi sebe. A k tomu to jídlo, sýry, šampaňské. Francii miluju,“ rozplývala se Gračovová.
Osmifinálové tažení jí pomohlo i žebříčkově a momentálně je 71. hráčkou světa. To znamená, že se stala francouzskou čtyřkou a díky redukovanému pořadí v rankingu by se měla představit na domácích olympijských hrách.
Ruska změnila občanství a stala se Francouzkou
Třiadvacetiletá tenistka Anna Gračovová nedávno prožila neuvěřitelný úspěch na antukovém grandslamu French Open. Podařilo se jí dostat až do osmifinále, kde podlehla šesté nasazené Řekyni Marii Sakkariové. Pro Gračovovou však bylo velkým milníkem nejen dosažení této fáze turnaje, ale také celý proces naturalizace a změna občanství na francouzské.
Celý proces začal již v roce 2016, kdy se Gračovová s maminkou přestěhovala do Cannes ve Francii, aby zde začala trénovat. Postupem času jí trenér Jean-Rene Lisnard navrhl, zda by nechtěla požádat o francouzské občanství. Gračovová však nebyla jistá, zda ji Francouzi kvůli jejímu původu přijmou za svou.
Nakonec se však rozhodla a před třemi lety zahájila proces naturalizace. V červnu loňského roku pak oficiálně obdržela nový francouzský pas. Tato změna jí podle vlastních slov velmi usnadnila život a otevřela nové možnosti pro její tenisovou kariéru.
Gračovová se cítí ve Francii jako doma a velmi si váží přijetí od místních obyvatel. Tato změna jí také umožnila reprezentovat Francii na mezinárodních turnajích, včetně nadcházejících olympijských her. Momentálně se nachází na 71. místě žebříčku WTA a stala se tak francouzskou tenisovou hvězdou.
Pro Gračovovou bylo dosažení osmifinále French Open nejen sportovním úspěchem, ale také důkazem toho, že odvaha změnit občanství a začlenit se do nového prostředí může přinést mnoho pozitivních změn a nových příležitostí.