Něco takového tu ještě nebylo. Na Turnaji mistryň se letos vyplácí rekordní prize money. Celkem pořadatelé rozdají 15,25 milionu dolarů, tedy asi 355 milionů korun. Z toho třetinu může dostat singlová vítězka, pokud až do finále dojde neporažená.
Štědrá dotace a luxusní služby jsou jedním z důvodů, proč se vedení WTA dohodlo s Rijádem na pořadatelství po dobu tří let.
A některé hráčky jsou z toho zatím vyloženě nadšené. Kupříkladu současná světová jednička Běloruska Aryna Sabalenková.
„Je to šílené, tolik peněz. Ale konečně, všechny si to zasloužíme. Všechny makáme stejně tvrdě a přinášíme možná i větší oběti tomuto sportu než muži,“ nechala se slyšet vítězka dvou letošních grandslamů.
Touto dotací se totiž srovnaly výdělky mužů i žen na další vrcholné akci. Také osmička nejlepších tenistů na Turnaji mistrů v italském Turíně si rozdělí stejnou sumu peněz.
„To je důvod, proč chci být světovou jedničkou, dominovat tomuto sportu. Je to šance pro nás něco udělat, hájit zájmy žen, bojovat za rovnost finančních odměn,“ prohlásila tenistka, která na trůnu vystřídala Polku Igu Šwiatekovou.
Přitom pořadatelské země budí v tenisovém světě vášně. Legenda Martina Navrátilová, jejíž jméno nese trofej pro vítězky deblové soutěže, s předstihem odmítla na finále okruhu WTA přijet a předat cenu. Vadí jí politické směřování země a nedodržování lidských práv.
„Když pominu cestu do Severní Koreje, asi nemohla přijít dramatičtější změna v pořadatelství tohoto turnaje. Jsme naivní, pokud si myslíme, že tímhle krokem v té zemi něco změníme,“ myslí si tenisová legenda z Řevnic a podpořila ji i její někdejší velká rivalka Američanka Chris Evertová.
Jenže právě tento názor chce Sabalenková svou účastí v Rijádu vyvrátit.
„Nemám žádný problém tu hrát. Myslím, že je důležité dostat tento sport do celého světa a inspirovat mladou generaci. To, jaký prostor tu věnují ženskému sportu, je ohromující. Jsem šťastná, že jsem toho součástí,“ dodala Běloruska.
Mohlo by vás zajímat: Sestřih Barbory Krejčíkové s Igou Šwiatekovou na Turnaji mistryň:
Na letošním Turnaji mistryň se můžeme těšit na rekordní prize money, které činí celkem 15,25 milionu dolarů, což je přibližně 355 milionů korun. Třetinu této částky může získat vítězka singlové soutěže, pokud dojde až do finále neporažena. Tato štědrá dotace a luxusní služby jsou jedním z důvodů, proč se vedení WTA dohodlo s Rijádem na pořádání turnaje po dobu tří let.
Jednou z nadšených hráček je světová jednička Aryna Sabalenková, která si pochvaluje vysokou finanční odměnu. „Je to šílené, tolik peněz. Ale konečně, všechny si to zasloužíme. Všechny makáme stejně tvrdě a přinášíme možná i větší oběti tomuto sportu než muži,“ uvedla vítězka dvou letošních grandslamů.
Tato odměna se rovná i výdělkům mužů a žen na další vrcholné akci. Osmička nejlepších tenistů na Turnaji mistrů v italském Turíně si rozdělí stejnou sumu peněz. Sabalenková zdůraznila důležitost rovnosti finančních odměn a boje za zájmy žen v tenise.
Na druhou stranu, pořadatelská země vyvolává kontroverze. Legenda Martina Navrátilová odmítla přijet na finále okruhu WTA a předat cenu, kvůli politickým směrováním země a nedodržování lidských práv. Americká tenisová legenda Chris Evertová souhlasila s jejím názorem.
Sabalenková se však brání těmto názorům a tvrdí, že nemá problém hrát v Rijádu. Podle ní je důležité dostat tento sport do celého světa a inspirovat mladou generaci. Oceňuje prostor, který se v této zemi věnuje ženskému sportu a je ráda, že může být součástí tohoto turnaje.
Celkově lze říci, že letošní Turnaj mistryň přináší nejen rekordní prize money, ale také diskuzi o rovnosti a důležitosti podpory ženského sportu. Sabalenková a další tenistky se snaží prosazovat své názory a inspirují tak další generace žen k aktivnímu zapojení do sportu.