Nová Serena Williamsová? Přirovnání k americké superstar se kolem šestadvacetileté tenistky z Minsku rojí stále častěji.
„Měla jsem pocit, že stojím proti Sereně,“ prohlásila Jessica Pegulaová už po předchozím vzájemném finále proti Sabalenkové v Cincinnati. Obě hráčky si po přípravě v Ohiu podmanily i samotné US Open.
Poslední slovo měla v obou případech běloruská „lvice“.
„Je to jedna ze dvou nejtvrději hrajících tenistek všech dob. A mám pocit, že už se Sereně opravdu přibližuje,“ pronesl s neskrývaným obdivem k syrové síle Sabalenkové legendární John McEnroe.
Během US Open obletěl svět tenisu pozoruhodný údaj, analytici naměřili topsinovému forhendu Sabalenkové průměrnou rychlost 129 kilometrů za hodinu.
Tak tvrdě nehráli v New Yorku ani špičkoví muži, šampion Jannik Sinner nebo Carlos Alcaraz s Novakem Djokovičem.
Běloruska podle McEnroea za držitelkou 23 grandslamů Williamsovou zaostává co se týče atletičnosti, srovnat tenhle deficit ale může být jen otázkou času.
„Neustále maximalizuje svůj potenciál, neustále se vyvíjí a zlepšuje. Na každém grandslamu bude favoritkou,“ dodal slavný Američan. Už za pár měsíců by v Melbourne měla útočit na „zlatý“ hattrick, Australian Open totiž ovládla loni i letos.
Triumfem v New Yorku se dostala na krátký seznam ke čtyřem dalším hráčkám, které v otevřené éře dokázaly v jednom roce vyhrát oba betonové grandslamy. Před Sabalenkovou se to povedlo jen Steffi Grafové, Monice Selešové, Martině Hingisové a Angelique Kerberové.
„Zdá se mi, že je pořád lepší a lepší. A navíc nikdy neztrácí svůj humor,“ řekl o Bělorusce další z klenotů americké tenisové minulosti Andy Roddick a dobře tak ilustroval, jaké oblibě se věčně rozesmátá hráčka ve světě tenisu těší. Její aura sílí.
Už kolem ní utichly někdejší kontroverze související zejména s tím, že se před lety objevovala po boku běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, věrného spojence Ruska.
Na loňském Roland Garros nejprve nechtěla chodit mezi novináře kvůli opakujícím se dotazům na politiku. Reportéry často zajímal její vzah s Lukašenkem i to, zda Sabalenková odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu.
Nakonec Běloruska přece jen promluvila.
„Hráli jsme v Bělorusku spoustu Fed Cupů. Byl na našich zápasech a po zápasech se s námi fotil. Tou dobou se v Bělorusku, na Ukrajině nebo Rusku nedělo nic zlého,“ řekla. „Jak jsem několikrát řekla: Nepodporuji válku. Nechci, aby moje země byla zapojená do jakéhokoliv konfliktu,“ dodala.
Na doplňující dotaz, zda stále podporuje Lukašenka, když nepodporuje válku, po prvotním váhání odpověděla: „Těžká otázka. Ale to, že nepodporuji válku, znamená, že v tuto chvíli nepodporuji Lukašenka.“
Od té doby už se na okruhu cítí komfortněji. V minulé sezoně dokonce mluvila o depresích a několikrát si postěžovala na nevraživost ukrajinských soupeřek.
„Kdybych mohla válku zastavit, udělám to hned, bohužel je to ale mimo mou kontrolu. Jsou lidé, kteří mě nemají rádi proto, že jsem se narodila v Bělorusku. Já ale přece Ukrajině nic špatného neudělala. Není to ten nejlepší pocit, být bezdůvodně nenáviděná,“ svěřila se tehdy.
Úzkosti překonala. Stejně jako dvě osobní tragédie během několika let.
V březnu letošního roku spáchal sebevraždu její ex-přítel Konstantin Kolcov. V roce 2019 přišla o otce, podlehl meningitidě.
„Když jsem tátu ztratila, dala jsem si za cíl zapsat jméno naší rodiny do tenisové historie. Když znovu vidím své jméno na trofeji, jsem hrdá na svou rodinu i na to, že jsem se svého snu nevzdala,“ řekla v New Yorku.
Sabalenková už je trojnásobnou grandslamovou vítězkou a podle expertů se teprve rozjíždí.
Andrea Sabalenka: Nová Serena Williamsová?
Kolem šestadvacetileté tenistky z Minsku se stále častěji rojí přirovnání k americké superstar Serena Williamsové. „Měla jsem pocit, že stojím proti Sereně,“ prohlásila Jessica Pegulaová po předchozím finále proti Sabalenkové v Cincinnati. Obě hráčky si po přípravě v Ohiu podmanily i samotné US Open. Poslední slovo měla v obou případech běloruská „lvice“.
„Během US Open obletěl svět tenisu pozoruhodný údaj, analytici naměřili topspinovému forhendu Sabalenkové průměrnou rychlost 129 kilometrů za hodinu. Tak tvrdě nehráli v New Yorku ani špičkoví muži, šampion Jannik Sinner nebo Carlos Alcaraz s Novakem Djokovićem.
Běloruska podle McEnroea za držitelkou 23 grandslamů Williamsovou zaostává co se týče atletičnosti, srovnat tenhle deficit ale může být jen otázkou času. „Neustále maximalizuje svůj potenciál, neustále se vyvíjí a zlepšuje. Na každém grandslamu bude favoritkou,“ dodal slavný Američan. Už za pár měsíců by v Melbourne měla útočit na „zlatý“ hattrick, Australian Open totiž ovládla loni i letos.
Triumfem v New Yorku se dostala na krátký seznam ke čtyřem dalším hráčkám, které v otevřené éře dokázaly v jednom roce vyhrát oba betonové grandslamy. Před Sabalenkovou se to povedlo jen Steffi Grafové, Monice Selesové, Martině Hingisové a Angelique Kerberové.
„Zdá se mi, že je pořád lepší a lepší. A navíc nikdy neztrácí svůj humor,“ řekl o Bělorusce další z klenotů americké tenisové minulosti Andy Roddick a dobře tak ilustroval, jaké oblibě se věčně rozesmátá hráčka ve světě tenisu těší. Její aura sílí.
Už kolem ní utichly někdejší kontroverze související zejména s tím, že se před lety objevovala po boku běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, věrného spojence Ruska. Na loňském Roland Garros nejprve nechtěla chodit mezi novináře kvůli opakujícím se dotazům na politiku. Reportéry často zajímalo její vztah s Lukašenkem i to, zda Sabalenková odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu.
Nakonec Běloruska přece jen promluvila. „Hráli jsme v Bělorusku spoustu Fed Cupů. Byl na našich zápasech a po zápasech se s námi fotil. Tou dobou se v Bělorusku, na Ukrajině nebo Rusku nedělo nic zlého,“ řekla. „Jak jsem několikrát řekla: Nepodporuji válku. Nechci, aby moje země byla zapojená do jakéhokoliv konfliktu,“ dodala.
Na doplňující dotaz, zda stále podporuje Lukašenka, když nepodporuje válku, po prvotním vá